Slovo „gabion“ pochádza zo starého talianskeho slova gabbione, čo znamená „veľká klietka“. Staré druhy gabiónových štruktúr chránili viac ako 7 000 rokov brehy rieky Níl. V stredoveku sa napríklad gabiony používali ako vojenské pevnosti. Neskôr inžinieri využívali vo veľkej miere gabiony na stabilizáciu svahov na brehoch, pobrežiach, diaľniciach a pri erózií. Od brehov rieky Níl, kde boli po prvýkrát použité až do dnešných časov, sú gabionové steny prínosom pre krajinu. Mnoho rokov sa používajú ako oporná konštrukcia v rôznych terénoch a vytvárajú atraktívny, efektný systém. Pred niekoľkými rokmi by ste gabiony na Slovensku hľadali len veľmi ťažko. Dnes je situácia už iná. Gabiony sa úspešne uplatnili v mnohých oblastiach, či už v dopravnom inžinierstve, v riešeniach protipovodňovej ochrany, tak aj v súkromných sektoroch, či už v exteriéroch obytných zón, v okrasných záhradách, na fasádach budov ale aj v interiéroch. Využitie gabionovej skladačky v stavebníctve a architektúre je mnohostranné a veľmi populárne.
Čo sú gabionové stavebné konštrukcie?
Gabionové konštrukcie predstavujú drôtené koše, vyplnené najčastejšie kamením. Niekedy sa ako výplň používa tiež drevo, recyklovaný materiál, drvený betón alebo zemina. Gabion sa stal zaužívaným stavebným materiálom a prírode blízkym krajinotvorným prvkom. Tvoria ho zvárané, alebo pletené drôtené siete, navzájom pospájané špirálami, čím nedochádza k vytvoreniu dvojitých stien na styku košov.
Môžu mať rôzne tvary, najčastejšie majú však tvar kvádru. Rozmer koša je možné prispôsobiť podľa potreby, ako pri skladaní stavebnice. Štandardný oceľový drôt dostatočnej hrúbky, ktorý tvorí sieť, býva navyše povrchovo upravený (pozinkovaním, použitím špeciálnej úpravy zmesou hliníka a zinku, či použitím prídavného PVC). Gabionové koše sa na pohľadovej strane ručne plnia vkladaním kameňa, ktorý by mal navyše spĺňať aj estetické požiadavky. Stredná časť konštrukcie sa často vypĺňa aj drobnejším kamením. Takto vznikajú zaujímavé stavebné prvky s prírodným vzhľadom, ktorých životnosť presahuje viac, ako sto rokov a veľmi ľahko sa s nimi pracuje.
Montáž gabionových konštrukcií
Koše sa jednoducho kladú na seba, pričom ich vzájomný posuv nie je potrebný. Jedná sa o suchú montáž (bez použitia napr. betónu). K spojeniu jednotlivých sietí slúžia špirály a tiahla. K vytvoreniu požadovaného tvaru gabionovej konštrukcie je možné použiť aj viazací drôt, poprípade svorky. Veľkou výhodou je aj to, že nie je potrebné pre ich podklad vybetónovať základy. Buď sa kladú priamo na pôdu, alebo len minimálne zapúšťajú do zeme (v závislosti od jej vlastností).
Kde všade sa gabionové stavebné konštrukcie dajú využiť?
-robustné oplotenie pozemku
-protihlukové zábrany
-spevnenie terénu, tvorba oporných múrov
-nosné konštrukcie pre pergoly
-altánky, prístrešky
-schody, múry
-k vytvoreniu jazierok, fontán či vodopádov
-nevšedný záhradné architektonické dekorácie
Takmer bezúdržbové
Inštalácia gabionov nie je technologicky náročná a po ich konečnom umiestnení sa o ne nemusíte prakticky vôbec starať. A navyše v porovnaní s klasickými betónovými konštrukciami, je možné ich montáž realizovať v ktoromkoľvek ročnom období. Gabiony sú odolné voči ťahu a tlaku. Napríklad pri zosuve pôdy prenášajú nadmerné deformácie bez významnejšej straty nosnosti. Preto často nahrádzajú práve tradičné betónové konštrukcie.
Výhody gabionov
Hlavnou výhodou tohto vyhotovenia je veľmi rýchla montáž a tým aj značné zníženie nákladov na výstavbu. Ďalšou veľkou výhodou je aj vysoká životnosť gabionovej steny - pre realizáciu gabionových stien sú používané kvalitné drôtené siete a spojovacie prvky v prevedení povrchovej úpravy Zinok + Hliník. Vo všeobecnosti platí, že životnosť objektu z gabionov s povrchovou ochranou Zn + Al je z pohľadu porovnateľných konštrukcií neobmedzená. Pri správnej voľbe plniaceho materiálu gabionov možno pracovať s predpokladom hraničiacim s istotou, že gabionová stavebná konštrukcia výrazne presiahne návrhovú aj reálnu životnosť 100 rokov. Tento názor vychádza z predpokladu, že životnosť drôtu, ktorý je vystavený korozívnym vplyvom a mechanickému pôsobeniu je vyššia, než čas potrebný konsolidáciu výplne gabionov a okolia narušeného výstavbou. V prípade použitia kvalitného kameňa je teda gabionová stena zárukou dlhotrvajúcej životnosti a funkčnosti konštrukcie.