Súčasná architektúra kladie vysoký dôraz na funkčné materiály s pridanou estetickou hodnotou, preto sa na zastrešenie dostávajú do popredia hliníkové krytiny. Spoločnosť SATJAM si u nich zakladá na špičkových materiáloch od popredných svetových hutí, pri ktorých je zaručená dlhá životnosť výslednej krytiny. Pre najväčšieho tuzemského výrobcu plechových krytín s takmer tridsaťročnou tradíciou je prioritou či už kvalita výslednej krytiny, tak aj komplexnosť sortimentu, inovácie vo výrobe a podpora pre koncových klientov, architektov i projektantov. „Hliníkové krytiny sú charakteristické svojou nízkou hmotnosťou a zároveň mimoriadnou odolnosťou. Na ich výrobu používame výhradne zliatinu hliníka obohatenú o ďalšie prvky od spoločnosti Speira, ktorá materiál vyrába vo svojom nórskom závode. Kombináciou zložiek vo vhodne zvolenom pomere sa docieľuje vysoko odolný materiál, ktorý obstojí aj v exponovaných oblastiach. V Škandinávii navyše majú plechové strechy dlhú tradíciu a musia čeliť ešte náročnejším klimatickým vplyvom ako u nás. To všetko prispieva k vysokej kvalite materiálu a dlhej životnosti, čo by malo byť pri strešnej krytine rozhodne prioritou,“ vysvetľuje Ing. Petr Tureček, produktový manažér spoločnosti SATJAM, popredného českého výrobcu plechových striech.
Vysoká pevnosť, odolnosť aj akosť
Na výrobu hliníkových krytín SATJAM sa používa materiál AluMat hrúbky 0,6 mm v hladkom prevedení a atraktívnom matnom vzhľade. Základ zo zliatiny hliníka je opatrený povrchovou úpravou na báze modifikovaného polyesteru s hrúbkou 25 μm, ktorá ďalej posilňuje jeho odolnosť a predlžuje jeho životnosť. Alternatívou je AluMat Stucco s jemne reliéfnym povrchom, ktorý krytine dodáva jedinečný vzhľad a prispieva k útlmu zvuku pri daždi. V oboch prípadoch tak vzniká materiál s vysokou akosťou, pevnosťou a výbornou odolnosťou voči klimatickým vplyvom aj chemickému pôsobeniu. Napriek tomu si stále zachováva veľmi nízku hmotnosť, ktorá je až dvadsaťkrát nižšia ako pri klasickej ťažkej skladanej krytine. Výhodou sú aj nízke nároky na údržbu po celú dobu životnosti krytiny, ktorá môže bez problémov presiahnuť aj viac ako 100 rokov. Prémiový variant predstavujú materiály AluFalc a AluFalc Stucco so silnejším hliníkovým jadrom v hrúbke 0,7 mm a s povrchovou úpravou na báze modifikovaného polyuretánu hrúbky 25 μm. K dispozícii je aj hladký a jemne štruktúrovaný variant. Tieto hliníkové plechy sú primárne určené na falcovanie a používajú sa aj na výrobu populárnej krytiny SATJAM Rapid DeLuxe, ktorá svojimi stojatými zámkami navodzuje vzhľad práve falcovaného plechu.
Široká škála rozmerov a tvarov
Dobrá adaptabilita a tvárnosť hliníkového plechu v spojení s jeho nízkou mernou hmotnosťou umožňuje vytvárať strešné krytiny v širokej škále rozmerov a tvarov, či už je požiadavkou minimalistický dizajn alebo naopak verná imitácia strešných škridiel. „Výber rozmerov krytiny sa potom riadi primárne požiadavkami investora a tvarovou zložitosťou strechy. Pre členitejšie strechy sa obvykle volia maloformátové krytiny, ktoré sa vyrábajú v šírke približne jedného metra a v dĺžke obsahujúcej jeden alebo dva rady prelisov. K dispozícii sú aj kusové plechové krytiny v tvare veľmi rozšíreného, ale nebezpečného „eternitu“,“ vysvetľuje Ing. Petr Tureček zo spoločnosti SATJAM. Na jednoduchšie strešné plochy sú vhodné naopak veľkoformátové krytiny, kedy pásy materiálu majú šírku okolo 1 m a dĺžku až 4,5 m. Veľkoformátová krytina sa vyrába na mieru konkrétnej strechy, čím sa minimalizuje množstvo vzniknutého odpadu. V ideálnom prípade obsiahne celú dĺžku spádnice. Vďaka rozmerom plechov býva vlastná pokládka výrazne urýchlená. V hotovom stave diely vytvárajú jednoliatu plochu s minimálnym napájaním jednotlivých plechov. Hliníkové krytiny skrátka dokážu splniť aj tie najnáročnejšie architektonické požiadavky a môžu sa stať pomyselnou korunou moderných i tradičných stavieb – dôkazom je Ocenený mlyn v Povltaví so šindľom z plechu.