Erik Štefanovič, konateľ spoločnosti DELTA Slovensko, na úvod o projekte tejto administratívnej budovy s laboratórnym zázemím povedal: „Porota hodnotila projekty podľa rôznych kategórií: <0x201A>kvalita architektonickej tvorby s materiálom drevo', <0x201A>kvalita prevedenia a správne nasadenie dreva' a <0x201A>inžinierska práca v oblasti stavby z dreva'. Náš koncept architektúry podľa princípu DELTA green line v kooperácii so SWAP bol jedinečný a veľmi si cením toho, že porotu oslovil a dokázal ju svojim premysleným konceptom aj presvedčiť.”
Dispozícia budovy, konštrukcia
Jasný objem dvojpodlažného stavebného telesa okúzľuje svojim jemným pragmatizmom a zmysluplným použitím CLT-konštrukcie (krížom vrstvené drevo). Fasáda (vopred vytvorená stavba s dreveným rámom) s prísne rytmizovanými okennými otvormi a integrovaná slnečná ochrana odrážajú jasné pracovné postupy tohto výskumného zariadenia. Lineárne zónovaný pôdorys poskytuje dobre osvetlené kancelárie smerom na juh a dômyselne eliminuje severné oslňujúce svetlo v laboratóriách. Celkovo v priemyselnej kvalite stavby je realizovaná dokonca aj výťahová šachta s CLT-konštrukciou, čo je prejavom istého nadštandardného prevedenia. Pomocou jednoznačných zón, v rámci ktorých sú hranice miestností variabilné, je veľmi intuitívne vyriešená či už orientácia v budove, tak aj súhra architektúry a funkčnosti.
Projekt kancelárskej budovy univerzity IFA v rakúskom mestečku Tulln ukazuje, že je možné stavať priemyselné budovy aj z dreva a to s najrôznejšími funkčnými požiadavkami.
Priekopník v princípe trvalo udržateľných stavieb
Na kancelárskej budove IFA Tulln je jedinečná predovšetkým prelínajúca sa dôsledná stavba čisto z dreva, ktorá vyvoláva príjemnú atmosféru a nezameniteľnú estetickosť. Ako jedna z prvých kancelárskych a laboratórnych budov z dreva je projekt IFA Tulln priekopníkom v princípe trvalo udržateľných stavieb. Erik Štefanovič, konateľ spoločnosti DELTA Slovensko, k celému procesu hovorí: „Je to inšpirácia a ukazuje, že je možné stavať budovy s najrôznejšími požiadavkami z dreva. Trvalo udržateľný spôsob stavby a dlhá životnosť budovy počas používania majú dlhodobý význam pre spoločnosť.”
Lokalita verzus dizajn
Budova IFA Tulln sa nenachádza v centre diania žiadneho veľkého meste v Rakúsku. Naopak, Tulln an der Donau je jedno z najstarších miest v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko v okrese Tulln. Rozkladá sa nad riekou Dunaj, žije tu približne šestnásť tisíc obyvateľov a tento aspekt DELTA premietla do vonkajšej architektúry budovy.
„Je to inšpirácia. O to viac je potrebné oceniť tento vzorový prístup investora k plánovaniu a realizácii priemyselnej budovy z dreva nachádzajúcej sa mimo lokality hlavných miest, ktoré skôr nachádzajú prostriedky na investície do <0x201A>smart' budov tohto typu,” hovorí Erik Štefanovič, konateľ spoločnosti DELTA Slovenská republika.
Investor, spoločnosť BIG, hovorí o tom, že realizáciou tejto (jednej z prvých) drevených laboratórií a vzdelávacích budov v Rakúsku začíname písať novodobú históriu v oblasti priemyselných nehnuteľností. „Sme hrdí na to, že sme mohli tento projekt tak výrazne ovplyvniť,” hovorí Ing. Wolfgang Kradischnig, konateľ holdingu skupiny spoločností DELTA a dodáva: „Podľa architektonického konceptu DELTA a SWAP sa budova ideálne hodí do krajiny s ohľadom na použité prírodné materiály a rovnako s ohľadom na vizuálny dojem z tohto objektu. Verím, že aj užívateľom sa bude lepšie pracovať v tejto architektonicky veľmi príjemnej a premyslenej budove.”
Hodnotenie odbornej poroty
Projekt predkladá jednoduchú, štrukturálne jasnú koncepciu, ktorá odráža súčasnú typológiu kampusu ako solitéru. Pôdorys, ktorý je usporiadaný v troch blokoch, je presvedčivý či už z hľadiska jeho funkčnosti, tak aj z očakávaných diferencovaných vlastností miestnosti. Použitie dreva ako konštrukčného prvku je dôsledne používané v jeho materiálových špecifikáciách a vytvára vlastnú atmosféru a nezameniteľnú estetiku či už vo vnútri, tak vonku vo fasáde. Z pohľadu užívateľa poskytuje trojbodové usporiadanie príjemnej krátkej vzdialenosti medzi kanceláriou a laboratóriom. Súčasne existuje jasné rozdelenie oblastí koridoru do laboratórií a kancelárskych zón.
Na webových stránkach spoločnosti DELTA, môžete pozrieť tiež video v tomto projekte (DE verzia, ENG titulky). Na prehliadanie z mobilných telefónov je možné priamo načítať QR kód z obrázku na konci článku.
Súvisiace články:
Jedinečná súhra architektúry, techniky, energie a ekológie.To je administratívny objekt a parkovací dom EKOM v Piešťanoch
Administratívny a parkovací dom EKOM Piešťany
Administratívna budova a priemyselná hala Engel Kaplice