Včelie dielo – plást, sa skladá z buniek a jednotlivé bunky z včelieho vosku naliehajú tesne jedna na druhú a vytvárajú krásny šesťuholníkový útvar. Neexistuje efektívnejší pomer: spotreba materiálu/ pevnosť/objem. Lepšie riešenie nevymyslel ani človek. Pri pohľade z boku nie sú bunky vystavané vodorovne, ale majú sklon 15 ° odo dna k viečku a ani riedky nektár tak nevytečie. Vzdialenosť medzi plástmi včely presne dodržiavajú, sú len tak široké, aby prešli dve včely a u krajných plastov len jedna včela. O svoj domov sa tiež riadne starajú, neúnavne ho čistia, zahrievajú a vetrajú. Používajú aj špecifickú klimatizáciu. Pokiaľ je úľ vplyvom počasia príliš prehrievaný, včely sa zoradia a pohybom krídiel odvádzajú horúci vzduch von z úľa. Druhá skupina naopak vháňa studený vzduch do vnútra úľa.
Ako súvisia včely so spoločnosťou KASTEN?
Úzko. Jednak tým, že úle, ktoré môžete vidieť v areáli spoločnosti, sú konateľa spoločnosti Ing. Aleša Kocourka a potom tým, že KASTEN hovorí, že za skvelou stavbou stojí starostlivá firma a myslí tým starostlivosť, ktorú venuje každej stavbe. Je to vidieť na prvý pohľad. Na všetkých stavbách, ktoré KASTEN dokončí, je to zrejmé.
Stojí za to nechať sa inšpirovať včelami
Bývať komfortne a s ohľadom na prírodné zdroje a budúce generácie nie je zas tak zložité. Stačí len chcieť a začať. Spoločnosť Kasten je jeden z prvých developérov, ktorí sa zameriavajú na výstavbu nízkoenergetických bytových domov. Zabezpečuje investorskú aj developérsku činnosť a pôsobí ako generálny dodávateľ pre nízkoenergetické projekty. Chce stavať šetrne, úsporne a ponúkať moderné bývanie.
V prírode je každé obydlie recyklovateľné, stavebný materiál sa dostáva späť do kolobehu, kde slúži ďalej. KASTEN vníma svoj podiel zodpovednosti a preto je triedenie a recyklácia odpadu z administratívnych budov firmy už veľmi dlho samozrejmosťou. Pred 5 rokmi začal KASTEN s recykláciou tepelných izolantov používaných na stavbách, ktoré realizuje. Prestrihy, vznikajúce pri kladení tepelnej izolácie na obvodový plášť budovy či strechu, ukladá a odváža na zmluvné recyklačné miesto k spracovaniu, pre opätovné použitie.
To je ekológia v praxi. Nezáleží ani tak na tom, aký veľký prínos môže v širšom pohľade takáto činnosť priniesť. Každý krok je dôležitý.