Efektívna izolácia dokáže ušetriť veľa energie a vďaka tomu znižuje emisie a prispieva k ochrane globálnej klímy. Kvalitná izolácia je jedným z najúčinnejších a najudržateľnejších spôsobov, ako vyzrieť nad nepríjemným horkom a počas zimy ušetriť energiu v budovách. „Kvalitne vykonaná a dostatočne dimenzovaná tepelná izolácia domu výrazne pomôže dosiahnuť tepelný komfort aj počas vĺn horúčav. V kombinácii s ďalšími opatreniami, ako je zatienenie okien, môže byť teplota v miestnosti až o 6 stupňov nižšia ako v dome bez izolácie,“ opisuje Martin Trešl, konateľ českej spoločnosti Austrotherm CZ, ktorá je popredným európskym výrobcom polystyrénových izolácií.
Izolovať je možné podľa potreby obvodové múry, strechu, oblasť sokla či podlahy. S tým vám poradí odborník. Najčastejšie sa riešia vonkajšie obvodové steny. Ich izoláciou môžeme ochrániť konštrukciu domu pred mrazom aj nadmerným letným teplom. Pozor, kvalitné zateplenie obmedzí aj riziko kondenzácie vlhkosti a vzniku plesní a má benefit z hľadiska priaznivej a zdravej mikroklímy v dome. Výhodou je, že zateplenie domu nepredstavuje dlhodobý proces. Je ho možné kvalitne zvládnuť už za niekoľko málo týždňov. Cena kompletného zateplenia sa odvíja od použitých materiálov a pohybuje sa od 40 do 80 Eur/m².
Expandovaný šedý polystyren EPS NEO
Ak hľadáte riešenie na izoláciu podláh, fasád a strechy, podľa odborníkov by vaša pozornosť nemala uniknúť z tepelných izolačných dosiek novej generácie z rozšírenej šedej polystyrénovej EPS NEO, čo vďaka svojej jedinečnej kompozícii až o 20 % vylepšuje tepelné izolačné vlastnosti než konvenčný biely polystyrén, a preto sa môže používať menšia hrúbka izolácie pri zachovaní rovnakého účinku. „Znížením hrúbky obvodovej izolácie, čo materiál EPS NEO umožňuje, sa pri jeho použití vyhnete potrebe predsadených či príliš hlboko zasadených okien a navyše sa ušetrí na pomocných materiáloch, ako sú kratšie kotviace prvky, užšie inštalatérske prvky atď.“ popisuje Trešl.
A koľko vlastne ušetríme na energiách, keď izolujeme celý dom? Cech zatepľovania budov vyčíslil príklady úspor pri zateplení rodinného domu za bežných klimatických a užívateľských podmienok. V závislosti od obdobia, v ktorom bol dom postavený a typických materiáloch používaných v týchto obdobiach, sa spotreba tepla na kúrenie môže znížiť o 15 až 46 % v závislosti od typu budovy.
Šesť krokov na zlepšenie klimatickej situácie:
1. Zateplenie budov
Viac ako 70 % budov postavených v Českej republike (u nás je údaj veľmi podobný) pred rokom 1970 nie je izolovaných. Tepelná ochrana budov má pre svojich vlastníkov preukázateľný ekonomický prínos - investície do tepelnej izolácie sa vrátia prostredníctvom ušetrenej energie. Izolácia najvyššieho poschodia sa vráti po jednom roku a renovácia fasády do 10 rokov. Napríklad z dlhodobého hľadiska je možné ušetriť sanáciou až 85 % nákladov na vykurovanie na úroveň nízkoenergetického domu!
2. Izolácia proti horúčave
Rovnaká situácia je pri chladení interiéru, ktoré takisto vyžaduje energiu. Izolácia v tomto prípade nielen znižuje energetickú spotrebu chladiacej jednotky, ale prináša až o 6 °C chladnejšie obytné priestory.
3. Nezávislosť a rozvoj
Snaha o dosiahnutie klimatických cieľov ponúka okrem zlepšenia emisnej situácie ďalšie veľké príležitosti: nezávislosť na rastúcich cenách ropy a plynu.
4. Najskôr to najhoršie
Pokiaľ ide o nárast tepelných renovácií, budovy s najhoršími energetickými parametrami by mali byť renovované s najvyššou prioritou. To by mohlo viesť k rýchlejšiemu znižovaniu emisií CO2.
5. Nie je na čo čakať
Tepelná renovácia okamžite a natrvalo znižuje spotrebu energie, či už fosílnej aj obnoviteľnej. To vedie k hospodárskym úsporám domácností a zároveň zlepšeniu parametrov emisií a zabezpečenia budúcnosti budúcich generácií. Môžete tiež použiť štátne dotácie.
6. Recyklácia a opätovné použitie
Väčšina EPS izolačných dosiek novšej generácie je recyklovateľných v celom rozsahu. Odpad z výroby, rovnako ako čistý zvyškový materiál zo stavby, sa znovu vráti do výrobného procesu, čím je možné ušetriť viac než 50 % emisií CO2, ktoré by inak vznikli pri jeho likvidácii. A tiež na konci dlhej životnosti izolačného materiálu už existujú podobne klimaticky šetrné možnosti ekologickej likvidácie.
Čítajte tiež:
Akumulačné materiály - nástroje proti teplotným šokom
Tepelné izolácie - prehľad, druhy a spôsoby použitia