Najvyššou hodnotou je pre človeka čerstvý vzduch a kvalitné dýchanie. Život za utesnenými oknami a dverami, ktoré pri otvorení ako jediné umožňujú vstup čerstvého vzduchu, prináša svoju daň v podobe častých chorôb a slabej fyzickej kondície. Správne a výdatné dýchanie je základom nielen vo dne, kedy sa venujeme rôznym činnostiam a fyzickým aktivitám, ale hlavne v noci.
V mnohých prieskumoch vyšlo najavo, že v noci ľudia spia za utesnenými oknami, aby dovnútra nevnikal chlad a v lete dotieravý hmyz. Počas bieleho dňa to býva to isté: ľudia väčšinou a celoročne trávia čas za zatvorenými oknami, sú k tomu navádzaní určitým podpichovaním pod heslom úspor energie a boja s globálnym otepľovaním. Aj na odborných weboch, kde by sme čakali rozum, sa dočítame, že "kvalitné zateplenie zníži prehrievanie budovy v letnom období". To je nezmysel. Najmä slnečné žiarenie, ktoré vstupuje oknami do interiéru, až mnohonásobne prevyšuje zimnú tepelnú stratu domu či bytu aj ich schopnosť zbaviť sa prebytkov tepla. Mohutná tepelná izolácia stien túto situáciu citeľne zhorší. Dôkazom sú 100 a viac rokov staré kamenné nezaizolované stavby, kde je v lete oveľa chladnejšie, ako v novostavbách. V oboch prípadoch samozrejme nekalkulujeme so zapnutou klimatizáciou.
Na ilustráciu: Zatvoreným strešným oknom bez tienenia vstupuje priamo do interiéru energia na úrovni cca 80 kWh/(m2.mes.); žiarivý impakt na strechu je pritom cca 160 kWh/(m2.mes.). Zdroj: Referenčný klimatický rok pre Hradec Králové a mesiac Jún. Dodejme, že slnkom rozpálená strecha na 60 °C sála do vetranej medzery a podstrešia tepelné žiarenie s intenzitou viac než 820 W/m2.
Významnú úlohu plní strecha
Intenzívne tepelne zaťažovanou obálkovou konštrukciou domov je strecha, okrem iného aj preto, že mieri k oblohe. To platí dvojnásobne o bungalovoch a iných RD, pretože strecha tu zaujíma podstatnú, ak nie rovno dominantné plochu domu. Tepelnú záťaž strechy posilňuje aj fakt, že sa u nás teší trvalej obľube antracitovo čierna strešná krytina, ktorá sa na slnku najrýchlejšie a najviac ohrieva.
Hoci teória „učí”1), že sme si s touto záťažou poradili, v reáli to tak nie je. V lete sa Slnkom zaliate fasády a strechy (najmä tmavé) rozpália až k 80 ° C a k tejto teplote sa priblíži aj teplota vzduchu vo vetranej strešnej medzere.
Naopak v zime sa môžu plochy striech a fasád pod jasnou zimnou oblohou (s teplotou až -60 ° C) citeľne ochladiť pod teplotu vzduchu a približne to isté urobí aj teplota vzduchu vo vetranej strešnej medzere. Tento dej môže zbrzdiť rosa a najmä biela námraza (s nízkou sálavosťou).
V prípade fasády je možné rozdielnu teplotu vzduchu a povrchu overiť obyčajným bezkontaktným teplomerom. U strechy je potrebné "posunúť" jednu škridlu a zmerať teplotu pod ňou.
Riadené odvetrávanie strešných plášťov
Spomenuli sme, že vzduch, ktorý sa vonku neustále premiešava, sálavé slnečné teplotné extrémy preberá len pomaly. Tento, na jednej strane nepríjemný fakt, možno však elegantne využiť v náš prospech. Ak budeme mať možnosť riadene odvetrávať strešný plášť (alebo ideálne celý neobývaný podkrovný priestor), môžeme si teplo do interiéru "pustiť" len vo vykurovacej sezóne a v lete sa ho ľahko zbavíme.
Ďalším benefitom riadeného odvetrávania strechy je aj eliminácia vlhkosti. Vzduch, vznikajúci v podchladených partiách strešného systému, totiž nesmie nikde kondenzovať a usadiť sa v podobe rosy. Vetrať pritom možno buď preventívne, alebo až v prípade problémov, kedy už ale môže byť neskoro. Kondenzácia najviac poškodzuje predovšetkým plechové strechy, čo je dlhodobý empirický poznatok.
Ventilačné turbíny
Keď sa povie riadené odvetrávanie, tak každého v prvom rade napadne elektrický vetrák. Ten samozrejme funguje. Ak chceme ale šetriť elektrickú energiu, je výhodné použiť ventilačné turbíny, ktoré pre svoju činnosť žiadnu elektrickú energiu nepotrebujú. Ako zdroj energie totiž využívajú prírodné vietor, ktorý je úplne zadarmo a k regulácii odťahu slúži ručne alebo servomotorom ovládaná klapka. Pokročilejším riešením je ventilačná turbína doplnená o riadiacu jednotku a pomocný ventilátor, ktorý zaistí rotáciu turbíny aj v čase nepriaznivých poveternostných podmienok.
Záver
Píše sa rok 2020 a zreteľne sa ukazuje, že výstavba rodinných, bytových, občianskych a ďalších domov, kde žijú, pracujú, nakupujú či sa inak združujú ľudia, nie je "problematická" z pohľadu zimnej tepelnej ochrany budov, ale letného prehrievanie a nedostatočného až neexistujúceho vetrania. Letné horúčavy v interiéroch sú vyčerpávajúce, čo má vplyv na fyzickú kondíciu ľudí a ich zdravie. Nadmerná vlhkosť navyše môže viesť k stavebným poruchám.
Kvalitné a výdatné vetranie v zime aj v lete by malo byť nutnou prvoradou podmienkou všetkých budov, kde sa nachádzajú ľudia, zvieratá a vegetácie. Ventilačné turbíny ponúkajú v tomto smere zaujímavé riešenie. Odvetrajú podkrovné, skladovacie, výrobné, pivničné a ďalšie priestory. Ich prevádzka je bezúdržbová a v porovnaní s individuálnymi ventilátormi pritom ušetria až 90% nákladov na elektrickú energiu.
Súvisiace články: