Či už ste si vonkajšie rolety zadovážili tento rok a ešte sa len s nimi zoznamujete, alebo ich doma už nejaký ten rok máte, povedzme si, ako taká pravidelná údržba vrátane zazimovania prebieha. Rovno vám prezradíme, že celý proces nie je vôbec zložitý a všetko zvládnete počas jedného dopoludnia.
Fáza 1: Omietnutie
Zmetáčik a lopatku do rúk! Najskôr treba omiesť tie najväčšie nečistoty, ktoré sa usadili na roletách. Pavučiny, lístie, mušky alebo prach a peľ – všetko musí preč. Okrem samotných lamiel sa zamerajte aj na vodiace lišty, v ktorých sa často usadzuje špina.
Fáza 2: Umytie
Len čo je hrubá špina preč, je čas na dôkladnú prácu. A nebojte, vystačíte si s teplou vodou – prípadne mydlom – a handričkou. Všetky povrchy a škáry utrite dočista a nechajte vyschnúť.
Pozor na pomôcky: Veľkú chybu, ktorú pri čistení vonkajších roliet môžete urobiť, je použiť na umývanie saponáty, pieskové čističe, rozpúšťadlá či dokonca riedidlá. Pri umývaní sa vyvarujte aj drôtenkám a kefám s veľmi tvrdými štetinami. Všetky tieto pomôcky a roztoky by mohli povrch hliníkových lamiel nielen poškriabať, ale aj narušiť jeho celkovú štruktúru. To môže viesť časom ku korózii materiálu.
Odporúčanie na zjednodušenie práce
Z vlastnej skúsenosti vám môžeme odporučiť čistiť vonkajšie rolety tak často, ako umývate okná. Keď už ste v zápale práce, tých pár minút navyše venovaných roletám je len drobnosť. O to menej práce budete mať s ich čistením! Pravidelnou údržbou sa na nich totiž stihne usadiť oveľa menej nečistôt.
Nakoniec si nezabudnite ujasniť, v akej polohe necháte rolety na zimu – zatiahnuté, alebo schované v roletovom boxe? Len čo teploty klesnú na bod mrazu, nemali by ste s nimi už vôbec manipulovať, aby sa nepoškodili.
A ak chcete ušetriť cez zimu nejaké to euro za vykurovanie, spoločnosť Building Shutter Systems garantuje svojim klientom, že vonkajšie rolety Minirol dokážu v zatiahnutej polohe ušetriť až 30 % výdajov za kúrenie.
Čítajte tiež:
Screenové rolety v pergolách
Vonkajšie tienenie okien a jeho vplyv na vnútorné prostredie