Umiestnenie tepelného čerpadla nie je len záležitosťou estetickou, ale závisí od neho aj správna funkčnosť zariadenia a užívateľský komfort. Pre vnútornú jednotku je potrebné počítať s technickou miestnosťou, pre vonkajšiu jednotku potom vvyberáme vhodné stanovište predovšetkým s ohľadom na dva aspekty: priestor okolo čerpadla a jeho vzdialenosť od okien či terasy, respektíve susedných objektov.
Všeobecne môžeme povedať, že miesto, kam budeme čerpadlo inštalovať, by malo byť stabilné a chránené, zároveň však nesmie brániť dokonalej funkcii zariadenia. Vonkajšiu jednotku by sme preto nemali umiestňovať do stiesneného priestoru ani tesne k stene, ale zároveň ani v blízkosti opadavých stromov či kríkov (napr. topoľov), ktorých semená alebo listy by sa mohli dostávať do výparníka.
Vonkajšiu jednotku tepelného čerpadla je najlepšie inštalovať na pevný podklad, oddelený od budovy (aby nedochádzalo k prenosu vibrácií konštrukcií domu). Z rovnakého dôvodu sa neodporúča umiestňovať čerpadlo na strechu alebo ho zavesiť na stenu. V prípade, že máme zariadenie inštalované na zemi, spodná hrana výparníka by mala byť aspoň tridsať centimetrov nad úrovňou okolitého terénu (vonkajšiu jednotku je teda vhodné umiestniť napríklad na trávnik a ukotviť ju napríklad na betónových pätkách, aby mohlo dochádzať k prirodzenému vsakovaniu kondenzátu). Aby sme predišli prípadnému zatekaniu kondenzátu smerom k domu, môžeme ho zviesť do drenážneho potrubia dažďového zvodu alebo do odpadu (v takom prípade je potrebné zabrániť vstupu výparov z kanalizácie pomocou sifónu v nezámrznej hĺbke a takisto zabrániť aj zamŕzaniu vody počas zimných mesiacov, napríklad pomocou samoregulačného vykurovacieho kábla).
Umiestnenie s ohľadom na hlučnosť
Asi najdôležitejším kritériom pri hľadaní vhodného stanovišťa pre tepelné čerpadlo je jeho hlučnosť. Podľa hygienických predpisov nesmie hladina akustického tlaku vo vzdialenosti dva metre od steny domu (tzv. chránený vonkajší priestor stavieb) presiahnuť limit 50 dB cez deň a 40 dB v noci. Minimálnu vzdialenosť od okolitých stavieb je teda možné vypočítať na základe akustického výkonu konkrétneho tepelného čerpadla. Užívateľ by pritom nemal zabúdať ani na svoje vlastné potreby a neumiestňovať zariadenie tam, kde by ho neskôr mohlo rušiť (napríklad pod okná spálne, pracovne či vedľa terasy). Samozrejme je potrebné počítať aj s tým, že pokiaľ pomocou tepelného čerpadla ohrievate vodu alebo ho chcete počas teplých dní využívať na chladenie, bude v prevádzke aj počas leta. Je teda chybou sa domnievať, že vás v letných mesiacoch nebude na terase čerpadlo rušiť, ak ho umiestnite v jej tesnej blízkosti.
Hoci by teda vonkajšia jednotka tepelného čerpadla mala byť čo najbližšie k technickej miestnosti, respektíve vnútornej jednotke (z dôvodu menších tepelných a tlakových strát potrubia), v prípade, že by táto podmienka mala byť splnená za cenu vysokej hlučnosti, je lepšie umiestniť zariadenie ďalej od domu . Vzdialenosť medzi vnútornou a vonkajšou jednotkou, ktorá je s ohľadom na tepelné straty ešte únosná, je podľa odborníkov zhruba 30 metrov (v prípade dobrej izolácie). Ako už bolo spomenuté, rôzne bariéry v bezprostrednej blízkosti čerpadla (steny, nízka strecha, tvrdé povrchy…) môžu hlučnosť zariadenia ešte zvyšovať. Čo naopak zamedzí šíreniu hluku do okolia, je zeleň (husté stromy, kríky) alebo napríklad protihluková zástena.
Zohráva úlohu aj svetová strana?
Podľa odborníkov nezohráva orientácia tepelného čerpadla voči svetovým stranám takmer žiadnu úlohu. Pokiaľ však máte možnosť umiestniť zariadenie (týka sa typu vzduch/voda) na južnú stranu, bude to pre čerpadlo skôr plusom. Naopak je dobré nevystavovať vonkajšiu jednotku silnému či príliš silnému vetru.
Prečítajte si tiež:
Hlučnosť vonkajších jednotiek tepelných čerpadiel
Tepelné čerpadlo a ako mu porozumieť
Pravda a nepravda o tepelných čerpadlách