Spoločne so zástupcami mestskej časti sme si preto na začiatku stanovili základné tézy zadania. Funkčnosť, pravdivosť, variabilita, udržateľnosť, rešpekt k okoliu, kvalita vnútorného prostredia a edukatívnosť sa stali hlavnými témami, ktoré sme ďalej hnetli, aby sme získali vyvážený výsledok.
Prirodzenému usadeniu do okolia pomáhame zapustením nízkej hmoty do svahu. Vzťah s okolitou obytnou zástavbou nadväzujeme rytmizáciou fasád a použitím dreva na hlavnom priečelí. Jeho pokojná plocha ožíva pri prevádzke, kedy tep otvárania a zatvárania jednotlivých modulov dáva stavbe jedinečnú dynamiku.
Priestorová modulárna pavučina prefabrikovaného betónového skeletu napĺňa maximálnu mieru variability a dovoľuje nám slobodne umiestniť dve prevádzky s rozdielnymi nárokmi. Zároveň umožňuje pružne reagovať na budúce zmeny požiadaviek.
Väčšia technická časť obsahuje garáže pre vozidlá údržby, autodielňu, sklad materiálu a krytú depóniu.
Menšia časť pre posádku má výrazne odlišné nároky na veľkosť miestností, presvetlenie, akustiku, vnútornú teplotu aj výraz. Preto sme ju koncipovali ako nezávislú vloženú krabičku z ľahkej montovanej oceľovej konštrukcie v pasívnom tepelnom štandarde. Ukrýva v sebe šatne so zázemím, dielňu, kanceláriu, teplé sklady a spoločenskú miestnosť, ktorá slúži aj pri nočných smenách snehovej pohotovosti.
Ľahkú konštrukciu sme využili aj pre samostatný objem bytu správcu na druhom podlaží, ktorý je aj rezervou do budúcnosti a je možné ho rozšíriť nad susedné moduly.
Zásadnú úlohu vo fungovaní domu zohráva priestorové nič – vstupné átrium. Slúži ako prepojka s ulicou, hlavný vstup a komunikačný uzol, ktorého mieru otvorenosti je možné nastaviť veľkými otočnými žiabrami. Jeho plášť zo sklenených tvaroviek presvetľuje interiér jemným rozptýleným svetlom. Je to polosúkromné miesto stretávania, kde prší, rastie tráva a pestujú sa paradajky.
Použitie priznaných konštrukcií a pohľadových materiálov bez ďalších krycích vrstiev podčiarkuje celkovú autentickú výpoveď.
Vždy premýšľame o udržateľnosti a zodpovednosti za vstup do prostredia, v ktorom žijeme. Energetický a enviromentálny koncept sme riešili v čase, keď nebola táto téma ešte tak celospoločensky aktuálna. Stavba vďaka tomu obstála aj v čase súčasnej energetickej krízy.
Objekt má slúžiť ako vzorová realizácia a inšpirácia pre verejnosť. Verejná stavba by mala ísť príkladom v oblastiach udržateľnosti, práce s obnoviteľnými energiami, štandardu vnútorného prostredia i použitých materiálov.
Vďaka zapusteniu do terénu si nevykurovaná technická časť udržuje stabilnú teplotu a nepremŕza. Vykurovaná časť je zateplená v pasívnom štandarde, zdrojom vykurovania je tepelné čerpadlo. Fotovoltaická elektráreň s batériovým úložiskom zaisťuje prevádzku domu aj vybavenie údržby. Dažďová voda je akumulovaná a znovu využívaná na prevádzku údržby a zálievku. Zelené strechy zlepšujú mikroklímu, zadržujú vodu a zjemňujú stavbu. Všetky vnútorné priestory sú osvetlené prirodzeným denným svetlom a všetky pobytové plochy majú vysoký štandard vnútornej akustiky. Variabilita prevádzkového usporiadania a použitia trvanlivých materiálov predlžuje životný cyklus.
Autor: PROGRES architekti | Jan Kalivoda, Vojtěch Kaas
Projekčný tím: Michal Svoboda, Tereza Soubustová
Adresa: ul. Květová, Lysolaje, Praha, Česká republika
Investor: Mestská časť Praha – Lysolaje
Projekt: 2019-20
Realizácia: 2022
Zastavaná plocha: 437 m²
Obostavaný priestor: 310 m³
Zdroj: LINKA architekti