Prioritou architektov bolo vytvoriť obytné prostredie s komornou atmosférou. Vizuálne a priestorovo prepojiť život v interiéri so záhradou (átrium s terasou, balkóny, lodžie) a aj napriek stiesneným pomerom zachovať komfort a súkromie (L-forma a prístupová cesta vedená pod úrovňou hlavného obytného podlažia a záhrady).
Obytný súbor tvorí zostava piatich rodinných dvojdomov. Objekty, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako solitéry, spája spoločný suterén. Hmoty s pôdorysom tvaru “L” sú koncipované tak, aby vytvárali uzavreté obytné átriá s priaznivou orientáciou vnútorných priestorov na juhozápad, alebo juhovýchod. Chrbticou celej kompozície je komunikácia vedená medzi domami v ťažisku parcely. Každý z domov tak má rovnocenné podmienky na príjazd aj parkovanie. Zvolená konfigurácia optimalizuje využitie priestoru a umožňuje vytvárať ucelené plochy súkromných záhrad s intímnymi zákutiami. Do átrií „vidia“ iba priľahlé okná obytných miestností a sú dobre chránené pred neželanými pohľadmi zo susedstva.
Základné výškové usporiadanie využíva princíp dvoch nadzemných podlaží. Na prízemie situovali architekti dennú časť domu s priamou väzbou na terasu. Poschodie zastrešuje nočnú zónu. Urbanistická koncepcia zabezpečuje dostatočný odstup pre zabezpečenie súkromia.
Členenie domov na solitérne hmoty umožnilo optimalizovať orientáciu obytných priestorov k svetovým stranám. Umožnilo výhľady na mesto a krajinu. Zároveň sa posilnila intimita záhrad a átrií. Hlavný priestor (obývacia izba a jedáleň s kuchyňou) je prostredníctvom veľkoplošných presklených stien priamo spojený s átriom, terasou a záhradou.
Obytné miestnosti na poschodí majú prístup na balkón či terasu. Každá z bytových jednotiek predstavuje štvorizbové bývanie, rozvrhnuté do dvoch podlaží, s celkovou úžitkovou plochou 230 m². Jej súčasťou je aj záhrada s výmerou 300 m² a 3 parkovacie miesta (2 miesta v garáži + 1 pri objekte. Kľúčový je podľa slov architektov kontakt s prírodou. Či už vo vlastnej záhrade, alebo prostredníctvom výhľadov na karpatské lesy.
Možno škoda, že investor vo verejnom priestore ulice nepoužil namiesto tvrdých, relatívne fádnych technických povrchov komunikácií a chodníkov, trochu viac štruktúrované (“zelenšie”, náročnejšie a drahšie) riešenie… Výsledok však určite patrí k nadštandardným miestam pre bývanie v Bratislave.
Oceňujeme kultivovanú prácu architektov s formovaním urbánnej štruktúry v stiesnených podmienkach lokality. Vznikla príjemná mierka obytného prostredia. Architektúra, ktorá patrí k dobrým príkladom novovzniknutých obytných štruktúr.
Parametre projektu:
Vyzvaná súťaž: 2015
Projekt: 2018
Realizácia: 2020-2022
Skupina rodinných domov / 5 dvojdomov
Parcela 3 836 m²
Celková zastavaná plocha 874,0 m²
Celková podlažná plocha nadzemné podlažia 1 426,4 m²
Zelené plochy na teréne 1 664,4 m²
Zelené plochy nad suterénmi 83,2 m²
Zdroj:
https://www.archinfo.sk/diela/rodinny-dom/rezidencny-subor-koliba-gardens-bratislava.htmlČítajte tiež: