Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 4.4.

Konečne celkom nehorľavé riešenie pre soklovú časť fasády ETICS

Zverejnené: 22. 10. 2019

Použité tepelno-izolačné materiály nemajú vplyv iba na samotnú tepelnú ochranu budovy. Hrajú tiež rozhodujúcu úlohu v koncepte pasívnej požiarnej ochrany konkrétnej budovy a môžu tiež výrazne ovplyvniť pocit bezpečia ich užívateľov.

Preto už od roku 2009 priebežne narastá legislatívny tlak na používanie nehorľavých anorganických tepelných izolácií vo fasádnych zatepľovacích systémoch ETICS a to nielen v deliacich protipožiarnych pásoch, ale najlepšie v celej ploche fasády. Kritickým miestom však doteraz zostávala spodná "soklová" časť fasádnych systémov, kde nie je vhodné používať relatívne mäkké tepelné izolácie z minerálnych vlákien, ktoré navyše pri postriekaní sokla vodou môžu navlhnúť.

Hľadisko pasívnej protipožiarnej ochrany

Každý požiar budovy je katastrofou, obzvlášť ak pri ňom dôjde k úmrtiu osôb. Najviac obetí (až 70%) paradoxne nemá na svedomí samotný oheň, ale vznikajúci dym a toxické splodiny. A je to práve dym, ktorý výrazne komplikuje hasičom záchranu osôb a likvidáciu požiaru. Preto aj pri navrhovaní bezpečnej tepelnej izolácie fasádneho sokla je potrebné zobrať do úvahy hľadisko pasívnej protipožiarnej ochrany.

Mechanické kotvenie.
Mechanické kotvenie.

V oblasti sokla ideálne Foamglas

Popri tom je navyše sokel najviac mechanicky a vlhkostne namáhanou časťou fasády. Ďalšie významné riziko poškodenia hrozí tepelnej izolácii sokla pri styku so zeminou od biologických škodcov - hmyzu a hlodavcov.

Podľa EN 13501 je tepelná izolácia z dosiek penového skla Foamglas klasifikovaná v triede reakcie na oheň A1, tj. je úplne nehorľavá. Tento tepelnoizolačný materiál dokonca môže pri požiari zvýšiť požiarnu odolnosť nosnej konštrukcie stavby. V spolupráci s dodávateľom zatepľovacích systémov Weber bol v Nemecku vyvinutý a následne úspešne otestovaný kontaktný zatepľovací systém s kombináciou tepelných izolácií z minerálnych vlákien v ploche fasády a dosiek z penového skla Foamglas v oblasti sokla. Toto riešenie umožňuje vykonať povrchovú úpravu fasády či už priebežne (pri zhodnej hrúbke tepelnej izolácie sokla a fasády), tak s odskokom (menšou hrúbkou tepelnej izolácie sokla).

Pri kombinácii dosiek Foamglas s minerálnou vlnou je 100% tepelnej izolácie fasády klasifikovanej v triede reakcie na oheň A1.
Pri kombinácii dosiek Foamglas s minerálnou vlnou je 100% tepelnej izolácie fasády klasifikovanej v triede reakcie na oheň A1.

Hydroizolačná bezpečnosť

Ďalšou výhodou sokla z penového skla Foamglas je možnosť neprerušeného napojenia tejto parotesnej a vodotesnej tepelnej izolácie na rovnaký materiál izolujúci steny suterénu, čo umožňuje výrazne zvýšiť hydroizolačnú bezpečnosť celej spodnej stavby.

Riziká exteriérovej aplikácie

Kombinácia dosiek z penového skla a omietok používaných v exteriérových kontaktných zatepľovacích systémoch ETICS nie je tak jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako už bolo uvedené, dosky Foamglas sú vďaka svojim výnimočným fyzikálnym vlastnostiam pre použitie v soklovej časti fasády úplne ideálne. Sú totiž súčasne úplne nehorľavé, majú nulovú nasiakavosť (a preto aj veľmi dobré a trvalo konštantné izolačné vlastnosti), odolávajú všetkým biologickým škodcom a sú extrémne pevné a tuhé. Práve vo vysokej tuhosti penového skla je skryté riziko veľkého šmykového namáhania v situáciách, kedy bude mať kontaktne nanesená povrchová vrstva (omietka) v exteriéri výraznejšie objemové zmeny súvisiace s výraznou zmenou teplôt (bežne -20 ° C do +60 ° C). Z tohto dôvodu by u väčšiny "ETICS" omietok došlo pri nanesení na dosky z penového skla k ich "odstrihnutiu" šmykom, spôsobeným ich rozťažnosťou.

Skladba sokla.
Skladba sokla.

Kompatibilita v oblasti objemových zmien

Spojenie špeciálnych materiálov Weber a penového skla FOAMGLAS je preto unikátne tým, že je medzi nimi dokonalá kompatibilita aj po stránke objemových zmien. Funkčnosť tohto systému bola overená sériou testov v klimatickej komore aj na už realizovaných referenčných stavbách. Pre zaistenie funkčnosti tohto riešenia je preto nevyhnutné presne dodržiavať špecifikované typy materiálov a nemožno jeho jednotlivé komponenty zamieňať!

Bližšie informácie získate u technického oddelenia výrobcov Foamglas a Weber, alebo u konzultačných technikov Stavebnín DEK.

Autor: Kolektív autorov
Foto: archív Pittsburgh Corning ČR, s.r.o.
reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 31.3. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

reklama