Plánovanie kuchyne je náročnou a zodpovednou disciplínou, na ktorú si buď môžete najať dizajnéra alebo sa pustiť do samostatného štúdia. Na efektívne rozloženie priestoru slúži tzv. zlatý trojuholník, ktorého jednotlivé strany tvoria najkratšie trasy medzi varnou, skladovacou a umývacou zónou. Hoci je toto pravidlo staré viac ako 80 rokov, aktuálne je aj dnes. Poďme sa spoločne pozrieť, v čom spočíva jeho kúzlo.
Nápad Henryho Forda platí dodnes
Pri budovaní novej kuchyne či rekonštrukcii tej pôvodnej je najdôležitejším krokom zvolenie vhodnej dispozície. Aby sme sa pri varení príliš nenabehali, je pri navrhovaní kuchynského kúta potrebné dodržať pravidlo tzv. pracovného trojuholníka, ktorý napomôže ideálne rozmiestniť zóny na varenie, umývanie a skladovanie potravín. Dômyselný princíp práce v pomyselnom trojuholníku vymyslel v 40. rokoch minulého storočia Henry Ford, aby zvýšil produktivitu robotníkov vo svojich továrňach. Automobily sa v halách kompletovali na malom priestore a aby mali zamestnanci všetko potrebné po ruke, bolo potrebné rozmiestniť čiastkové prvky čo najefektívnejšie. Fordov patent následne prevzal architektonický tím univerzity v Illinois, ktorý ho prijal ako univerzálnu metódu na dizajnové riešenie kuchýň.
Varná, skladovacia a umývacia zóna
Ako vyzerá zlaté pravidlo v praxi? Varné centrum tvorí sporák, odsávač pár a rúra. Patria sem aj predmety potrebné na varenie a pečenie, ako sú hrnce, panvice a špeciálny riad. Ľavá časť miestnosti je určená na skladovanie potravín, na čo slúži chladnička a potravinová skriňa, na ktorú by mala prirodzene nadväzovať odkladacia plocha. Stredobodom všetkých aktivít je umývacia zóna - teda drez a prípadne aj umývačka riadu. Vzdialenosť medzi jednotlivými zónami by sa pritom mala pohybovať od 1,2 do 2,75 metrov. Výšku pracovnej dosky voľte od 86 do 95 centimetrov. Záleží na vašej výške a rodinných zvyklostiach.
Trojuholník v praxi
Každá kuchyňa je originálna svojim tvarom a veľkosťou, čo ovplyvňuje aj rozvrhnutie pracovného trojuholníka. Ak je to možné, preferujte linku do tvaru U, prípadne ostrovček s drezom alebo varnou doskou. Pokiaľ nemáte k dispozícii toľko miesta, je možné pôdorys situovať do tvaru písmena L, kde je umývacia a varná zóna v jednej priamke, zatiaľ čo chladnička a úschovňa potravín kolmo k nim. Aj v kuchyni v tvare písmena I je možné dodržať toto pravidlo – v tomto prípade sa umiestňujú spotrebiče a skrinky k jednej stene, pričom drez by mal byť uprostred. Pri pozdĺžnom usporiadaní je ideálne doplniť priestor o ostrovček s varnou doskou a rúrou.
S priestorom pracujte múdro
Základom pohodlného varenia je aj správne zorganizovanie úložných priestorov. Dajte každej veci jej vlastné, pevne stanované miesto. Riad, ktorý používate často, umiestnite tak, aby ste na neho dočiahli najjednoduchšie. Veľké a menej používané veci dajte do horných či krajných skriniek. Skvelým pomocníkom sú tiež posuvné a výsuvné regály či otočné podložky. K dobrému usporiadaniu zásuviek pomôže tiež organizér.
A na záver...
Dnes majú kuchyne iný vzhľad ako pred rokmi. Pribudli aj tzv. inteligentné spotrebiče, ktoré uľahčujú prácu. Je teda potrebné stále dodržiavať pomyselný pracovný trojuholník? Odpoveď znie jasne - áno. Nejde totiž o módny výstrelok, ale o nadčasovú ergonomickú poučku. Pri plánovaní kuchyne sa v každom prípade oplatí aj konzultácia so šikovným dizajnérom či minimálne remeselníkom.