GROHE RAPID SLX – PRIPRAVENÝ NA ZAJTRAJŠOK. UŽ DNES.
vyhľadávanie
Dnes je 24.11.

Kúzlo správne zvolenej interiérovej omietky

Zverejnené: 26. 1. 2021

Na vzhľade interiéru sa veľkou mierou podieľajú steny. Ak interiér nedisponuje kvalitnými omietkami, celkový dojem nezachráni ani akokoľvek krásna výmaľba alebo tapeta. Povrchové úpravy muriva navyše neplnia len estetickú funkciu, ale tiež chránia zásadným spôsobom murivo pred mechanickým poškodením a zlepšujú jeho technické vlastnosti.

Zdroj: Anna Grishenko, shutterstock

Pri dokončovaní stavieb sú aplikované či už vonkajšie, tak vnútorné omietky. V tomto článku sa budeme venovať omietkam do vnútorných priestorov. Správne zvolená interiérová omietka nie je len dizajnový prvok. Predovšetkým zaisťuje ochranu muriva, čím zvyšuje jeho životnosť a technické vlastnosti. Podľa počtu vrstiev rozlišujeme omietky jedno, dvoj a viacvrstvové.

Štukové omietky

Jedným z najčastejšie používaných druhov je štuková omietka, ktorej príprava je jednoduchá. Stačí zakúpiť už namiešané vrecované zmesi, ktoré sa v predpísanom pomere rozmiešajú s vodou. Materiál hrubšej spodnej vrstvy je z cementovej alebo vápenno-cementovej malty. Veľmi jemná štuková malta sa potom naťahuje odspodu nahor ručne a v tenkej vrstve. Nový povrch steny sa ľahko maľuje a to už 24 hodín po úprave.

Šťuková textúra v kombinácií bielej a zlatej pôsobí skutočne honosne. Zdroj: Taigi, shutterstock
Šťuková textúra v kombinácií bielej a zlatej pôsobí skutočne honosne. Zdroj: Taigi, shutterstock

Hlinené omietky

Do miestností so zvýšenou vlhkosťou sa hodia hlinené omietky, ktoré patria k najstarším stavebným materiálom vôbec. Z hliny sa stavalo už v staroveku a aj dnes sa jedná o obľúbený materiál pre úpravy stien v interiéroch. Hlinené omietky sú vhodné pre alergikov a dokážu akumulovať teplo. Hlina vie vstrebať nadbytočnú vzdušnú vlhkosť a v prípade potreby ju opäť uvoľniť. Navyše pohlcuje toxíny a ďalšie škodlivé látky. Často sa využíva v drevostavbách. Hlinené omietky možno aplikovať v podstate na akýkoľvek materiál. Je tiež potrebné vyzdvihnúť ich ekologický aspekt. Hlinené omietky sú okrem hliny zložené len z piesku a prírodných pigmentov či prímesí. Navyše sa vyrába v mnohých odtieňov. Jej nevýhoda je iba v mierne vyššej cene a prácnej aplikácii.

Hlinené omietky dobre akumulujú teplo a pohlcujú nadbytočnú vlhkosť aj potenciálne škodlivé látky. Foto: Josef Klopačka
Hlinené omietky dobre akumulujú teplo a pohlcujú nadbytočnú vlhkosť aj potenciálne škodlivé látky. Foto: Josef Klopačka

Vápenné omietky

Hlina a vápno sa radí k najstarším stavebným materiálom. Vápenná omietka sa obvykle nanáša v jednej alebo dvoch vrstvách. Dokáže regulovať vlhkosť, akumulovať hluk a pohlcovať zo vzduchu škodliviny. Vápno má totiž zásaditý charakter, následne aj prirodzené dezinfekčné vlastnosti. Čisto vápenné omietky majú oproti cementom nastavovaných mált tú výhodu, že sú schopné veľmi rýchlo vyschnúť. Vápenné omietky môžu byť hrubé alebo hladké (jednovrstvové). Sú teda vhodné ako pre vnútorné a vonkajšie murivo.

Cementové omietky

Kým vápno pôsobí dezinfekčne a antibakteriálne, cement zvyšuje odolnosť muriva. Vďaka tomu je možné ho použiť či už na stenu, tak na podlahy. Vďaka cementu je možné vytvoriť vysoko odolné a zároveň efektné interiérové úpravy. Okrem hladkej cementovej omietky existuje ešte pálená dvojvrstvová, ktorá sa používa napríklad v práčovniach či garážach.

Ak hľadáte naozaj odolnou stierku odolnú proti oderu, stavte na cement. Zdroj: Photographee.eu
Ak hľadáte naozaj odolnou stierku odolnú proti oderu, stavte na cement. Zdroj: Photographee.eu

Vápenocementové omietky

V súčasnosti sa tiež často používajú vysoko univerzálne vápennocementové omietky. Okrem priestorov s veľkou vlhkosťou je možné nimi omietať múry aj tam, kde hrozí väčšie riziko mechanického opotrebovania. Vápenocementová omietka je vhodná aj k zrovnaniu nerovného muriva.

Zdroj: Refat, shutterstock
Zdroj: Refat, shutterstock

Sadrové omietky

Sadrové omietky patria svojim vzhľadom k tým najdokonalejším. Z toho dôvodu sa používajú predovšetkým na omietanie reprezentatívnych a spoločenských priestorov. Sú zložené z vápna a sadry, ktorá plní funkciu spojiva. Sadra je zdravotne nezávadná a predovšetkým vie sama regulovať vlhkosť v interiéroch, čím pomáha udržiavať príjemnú mikroklímu. Sadrové omietky navyše rýchlo absorbujú teplo. Sadrové omietky sú na rozdiel od vápennocementových omietok jednovrstvové a tak sa nanášajú v jednom pracovnom slede. Ich pridanou hodnotou je takisto požiarna ochrana.

So sadrovou omietkou možno vytvoriť či už hladký povrch, tak aj hrubú štruktúru kamienkov. Zdroj: Robert Kneschke
So sadrovou omietkou možno vytvoriť či už hladký povrch, tak aj hrubú štruktúru kamienkov. Zdroj: Robert Kneschke

Perlitové omietky

Perlitové omietky sú typom veľmi ľahkých omietok, v ktorých je piesok nahradený perlitom. Veľmi dobre tepelne a akusticky izolujú. Sú pružné a vysoko priľnavé ku každému typu povrchu. Ich výhodou je nehorľavosť a dlhá životnosť.

Benátsky šťuk

Kapitolou samou o sebe je benátsky šťuk. Jedná sa o špeciálnu stierkovú hmotu vytvárajúcu charakteristické farebné prechody. S pomocou tejto štukatérskej techniky, ktorá využíva staré metódy úpravy a spracovania haseného vápna, docielite na stenách perfektnú imitáciu mramoru. Dnes je benátsky šťuk vyhľadávaným materiálom predovšetkým pre svoju ľahkú spracovateľnosť, prirodzené tieňovanie, vysoký lesk a priedušnosť. Hodí sa do všetkých interiérových priestorov vrátane chodieb. Často sa využíva aj v kúpeľniach. Nemá totiž žiadne škáry a tak vyniká ľahkou údržbou. Materiál je veľmi dekoratívny, ale aj ekologický a ľahko umývateľný. Vydrží desiatky rokov a je možné ho aplikovať na akýkoľvek povrch – od betónu po sadrokartón. Keďže má ale technika tejto povrchovej úpravy daný striktný postup, vyžaduje dostatočnú prax a zručnosť. Okrem benátskeho štuku môžete dnes vyberať z ďalších dekoratívnych omietok, stierok, dekoračných tmelov a kreatívnych techník, ktorými je možné dosiahnuť rôzne efekty.

Benátsky šťuk používaný po stáročia v talianskych palácoch obsahuje vápno, mramorový prášok a prírodné pigmenty. Zdroj: Photographee.eu
Benátsky šťuk používaný po stáročia v talianskych palácoch obsahuje vápno, mramorový prášok a prírodné pigmenty. Zdroj: Photographee.eu

Cena vnútorných omietok sa odvíja od zvoleného materiálu, podkladu pre omietanie, plochy omietok alebo zložitosti objektu. Pokiaľ máte napnutý rozpočet, postačí klasický šťuk. Zlatou strednou cestou sú napríklad vápennocementové omietky. Milovníkom interiérového dizajnu odporúčame dať šancu netradičným povrchovým úpravám muriva - napríklad spomínanému benátskemu štuku.

Zdroje:

www.stavebni-vzdelani.cz

Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock
reklama

Nové

Vonkajšia sudová sauna  - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Vonkajšia sudová sauna - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Zverejnené 21.11. Ak ste niekedy vyskúšali saunu, určite viete, aká relaxačná a terapeutická môže byť a aké má výhody pre vaše fyzické či duševné zdravie. Vďaka barelovým alebo tzv. sudovým saunám môžete tento zážitok prežiť vo svojej záhrade a to kdekoľvek, kam si… ísť na článok

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Zverejnené 18.11. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa domy, existujúce kancelárie a priemyselné budovy dostávajú nový účel, zastarané komerčné budovy sa modernizujú. A spoločnosť Xella na tento trend reaguje a… ísť na článok

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zverejnené 23.11. Údolie zvané ľudovo Jabloneček je prírodne, geologicky a historicky cenné územie uprostred chladných listnatých lesov v Ralsku (neďaleko Prahy). Ľudia tu sídlili po stáročia, hospodárili na pôde priľahlých polí, lúk, sadov a pastvín. Až nepriazňou… ísť na článok

reklama