Napriek tomu prax na projektoch v strednej Európe ukazuje, že využívanie nástrojov digitálnej kontroly kvality prác a digitálnych softvérov pre manažment dát a informácií v stavebných projektoch vysoko zvyšuje produktivitu kontrolných činností na stavenisku a celý proces komunikácie a koordinácie projekčného tímu. Na projektoch dochádza k zjednodušeniu a transparentnosti dát o stavbe, racionalizujú sa použité postupy. V praxi to znamená, že sú výrazne obmedzené rutinné a často nesystémové činnosti, proces výstavby postupuje hladko, bez časových prieťahov.
Vďaka týmto digitálnym nástrojom, ktoré dávajú projektu poriadok, systém a štruktúru, sa vysielané informácie nestrácajú, lebo najproblematickejšie a najmenej efektívne je v celom procese pomalé alebo nepresné spracovanie zmien, zle zdieľaný obsah vady alebo nedorobenej práce. Digitálne softvéry tiež umožňujú rýchlejšiu spätnú kontrolu definovaných zmien a tým pádom je možné dosiahnuť vyššiu nadväznosť prác a činnosti sa neduplikujú. Na dve kliknutia je preukázateľné, kde proces koordinácie procesu alebo opravy viazne. V tomto duchu nám digitalizácia stavebných projektov dáva možnosť flexibilnejšie reagovať na vzniknutú situáciu a dáva viac priestoru hľadať riešenia či predchádzať ich riziku.
Ak je téma kvality a hľadania variantov, ako jednoducho a navyše digitálne zabezpečiť, aby sa obe fázy, projektová aj stavebná, riadili osvedčenými postupmi, vypočujte si nasledujúci podcast.
Zistíte, že digitalizácia je len jednou z inovácií, ktorú je vhodné do stavebných projektov budúcnosti implementovať.
Súvisiace články:
Inšpirácia - administratívna a laboratórna budova komplet z dreva
Administratívny a parkovací dom EKOM Piešťany
DELTA predstavila rezidenčný projekt s mottom: Spolu žiť a spoločne prežiť
Administratívna budova a priemyselná hala Engel Kaplice