Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 18.4.

Lepšiu náladu a dobrý spánok zabezpečí denné svetlo a čerstvý vzduch

Zverejnené: 23. 2. 2021

Prístup k prirodzenému dennému svetlu je v zimných mesiacoch značne obmedzený. Spolu s trvajúcim lockdownom a nadmerným množstvom modrého svetla, ktoré nás v súčasnosti obklopuje, to môže vplývať nielen na zhoršenú náladu, ale spôsobiť aj problémy so spánkom.

Približne 5 % svetovej populácie, podľa Lighting Research Centre v USA, trpí nejakou formou depresie alebo sezónnou afektívnou poruchou (SAD) . Štúdie ukazujú, že pri liečbe sezónnej afektívnej poruchy účinne pomáha napríklad ranná hodinová prechádzka. Zaujímavé sú aj výsledky štúdie, ktorá porovnávala liečbu sezónnej afektívnej poruchy umelým svetlom s intenzitou vyššou než 2800 luxov a prirodzeným svetlom. Hodnotenia osôb vystavených dennému svetlu boli lepšie.

„Bolo dokázané, že čas strávený vonku, kedy nás obklopuje prirodzené denné svetlo stabilizuje serotonín a spúšťa endorfíny, vďaka čomu sa cítime šťastní a máme lepšiu náladu. Našim cieľom je ľudí motivovať, aby sa čo najviac obklopovali denným svetlom vo svojom každodennom živote. Pri stavbách a rekonštrukciách obytných budov je potrebné myslieť na kvalitné presvetlenie, ktoré zaistíme dostatočným počtom vhodne rozmiestnených okien,“ uvádza Klára Bukolská, hlavná architektka spoločnosti VELUX.

„Je všeobecne známe, že svetlo a nálada spolu súvisia. Otázkou však je, ako ľuďom zaistiť dostatok denného svetla, aby pozitívne stimulovalo ich náladu a dodávalo im pocit pohody. Stačí jednoduchá a drobná zmena: sadnúť si doma, či v práci alebo v škole blízko okna, ktorým dopadá do miestnosti denné svetlo. Štúdie ukazujú, že intenzita osvetlenia denným svetlom prinajmenšom zodpovedá hodnotám špeciálnych lámp, ktoré vyžarujú denné svetlo a používajú sa k liečbe zimnej depresie,“ pokračuje Klára Bukolská.

Dva jednoduché triky, ktoré môžeme pre zlepšenie nálady teda urobiť sú: ísť von aj keď nie je slnečný deň alebo aspoň sedieť pri okne, v prípade, že sa chcete zime vyhnúť.

Denné svetlo v domácnosti pre lepšiu náladu

Zvýšiť množstvo denného svetla v domácnosti a tým aj zlepšiť celkové vnútorné prostredie pomôžu aj strešné okná, ktoré ho do nej privedú až dvakrát viac ako fasádne. Zefektívniť dokážu aj vetranie. Vzduch v miestnosti sa vymení až 4-krát rýchlejšie, ak sa spolu s fasádnymi oknami otvorí aj okno vo vyššej úrovni.

Dnes sú dostupné aj technológie, ktoré dokážu automaticky za vás, pomocou snímačov v interiéri, regulovať vetranie i tienenie. V priebehu dňa monitorujú hodnoty vlhkosti, oxidu uhličitého či teplotu v miestnosti a podľa potreby otvárajú okná alebo zatiahnu rolety. Inteligentný systém pre strešné okná VELUX ACTIVE spolupracuje aj s predpoveďou počasia a pri blížiacom sa daždi zase naopak okná zatvorí, či vyvetrá v predstihu.

Kvalitný spánok zabezpečí dostatok svetla cez deň a úplná tma v noci

Dlhé zaspávanie, prevaľovanie a skoré vstávanie sú len niektoré spánkové poruchy, ktoré môžu človeka pekne potrápiť. Problémy so spánkom môže znásobovať aj čoraz väčšie množstvo modrého svetla, ktorému sme počas dňa vystavení. Svieti na nás z obrazoviek televízorov, počítačov alebo aj tabletov či telefónov. Ideálny stav pre naše zdravie je, ak sa prebúdzame do prirodzeného ranného svetla, máme jeho dostatok počas dňa a v noci spíme v úplnej tme.

Nielen s úplným zatemnením počas noci či poobedňajšieho spánku vášho dieťaťa, ale aj s príjemnejšími teplotami v interiéri dokážu pomôcť vonkajšie rolety. Zachytia až 95 % tepla zo slnečných lúčov a tým dokážu výrazne znížiť teplotu v miestnosti. V zime naopak zabránia únikom tepla cez okno a znížia tepelné straty až o 17 %.

Prenikavé slnečné lúče či mesiac, ktorý vám svieti presne do očí pri zaspávaní, spoľahlivo zastavia zase vnútorné rolety. Tie sú ideálne na reguláciu denného svetla, či už si želáte príjemnú atmosféru s jemne rozptýleným svetlom alebo úplne zatemnenie. Najrôznejšie typy roliet na strešné okná od úplne zatemňujúcej až po lamelovú žalúziu nájdete v ponuke spoločnosti VELUX.

Tipy pre lepší spánok:

- Viac denného svetla počas dňa zabezpečí lepší spánok v noci.
- Nezabúdajte vetrať aspoň 2 alebo 3 krát denne minimálne na 5 až 10 minút.
- Zabráňte svetlu, aby sa v noci dostalo do spálne.
- Spite v chladnejšej spálni (cca 18°C).
- Vyhnite sa pred spaním elektronike, ktorá produkuje modré svetlo.
- Vytvorte si „spánkovú rutinu“. Namiesto sledovania televízie pred spánkom si radšej čítajte.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Ako sa stavali európske pamiatky, ktoré pozná celý svet?

Zverejnené 18.4. Možno ste už stáli v úžase pred majestátnym palácom Pena v portugalskom Sintri, prechádzali sa v tieni rímskeho Kolosea alebo vzhliadali k vežiam parížskej Notre-Dame. Ale viete, ako tieto architektonické ikony vznikali a akými premenami prešli v… ísť na článok

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Nový hospic v Hradci sa inšpiruje tým najlepším zo zahraničia

Zverejnené 16.4. V Hradci Královom rastie dlho očakávaná stavba, ktorá výrazne premení starostlivosť o nevyliečiteľne chorých a ich blízkych. O potrebe zriadenia hospicu na Královéhradecku sa hovorilo dlhé roky – teraz však tieto plány konečne dostávajú reálne… ísť na článok

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

THERMO|SOLAR s novými technológiami. Elektronizáciou označovania bližšie k zákazníkovi

Zverejnené 15.4. Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., ako popredný výrobca zariadení pre OZE, sa snaží zavádzať a dbať čo najviac na zavádzanie technológií vo svojej výrobe, ktoré sú čo najpriaznivejšie pre životné prostredie. Po úpravách vo výrobných… ísť na článok

reklama