Investorom tohto nevšedného diela je firma LIKO-S, a.s., na ktorej pozemku stavba vznikla. Autorom projektu je známy brnenský architekt Zdeněk Fránek.
Maximálne prepojenie s prírodou a vysoká rýchlosť výstavby – iba 27 dní nie sú jedinými prednosťami tohto projektu. „Rozhodli sme sa, že výnimočnosť LIKO-NOE ešte podčiarkneme jeho využitím. Poslúži pre ďalší vývoj spoločnosti LIKO-S, a.s., pričom súčasťou medzinárodného tímu tohto centra budú aj mladí technici, ktorí tak dosiahnu možnosť sa podieľať hneď po absolvovaní školy na významných projektoch. Získajú skúsenosti, ktoré budú môcť neskôr využiť v prospech nás všetkých,” hovorí Libor Musil, predseda predstavenstva spoločnosti LIKO-S, a.s.
Stavba budúcnosti?
To povie až budúcnosť, avšak zaujímavých detailov je tu plno a stavba ako celok je bezpochyby výnimočná. Na tlačovej konferencii v pondelok 13. apríla po slávnostnom prvom výkope prezentoval realizačný tím stavbu LIKO-NOE ako pasívnu drevostavbu s dvojplášťovou obálkou. Vnútorný plášť tvorí drevostavba vystužená doskami a tepelne izolovaná (na rozdiel od obvyklej minerálnej vlny) hrubou vrstvou difúzne priepustnej, tzn. „dýchajúcej” kanadskej polyuretánovej peny ICYNENE®.
Nasleduje vetraná vzduchová medzera a potom fasádny rošt, do ktorého sa vsádzajú predpestované trávnaté fasádne dielce, v ktorých rastú špeciálne vybrané traviny viacerých druhov, rastúce v príkrych svahoch. Ich koreňový systém udržuje fasádu celistvú. Zelená fasáda prirodzene stabilizuje vnútornú teplotu, a navyše poskytne miesto pre pestovanie tekvíc, rajčín a podobne.
Strecha je koncipovaná ako zbernica slnečnej energie, je osadená fotovoltaikou a termickými panelmi, ktoré dom činia energeticky sebestačným. Energetická účinnosť vykurovania a ohrevu vody je znásobená tepelnými čerpadlami.
„Celá stavba a jej prevádzka vychádza teda z konceptu s názvom PRÍRODNÁ TEPELNÁ STABILIZÁCIA,” povedal na konferencii Lukáš Kovařík, technický riaditeľ divízie ENERGY spoločnosti LIKO-S, a.s., a pokračoval: „znamená to, že bude pracovať iba s energiami získanými z prírodných zdrojov, či už pôjde o slnečné žiarenie alebo chlad z podzemia. Zaobíde sa však bez špeciálnych strojných zariadení.”
Objekt bude tiež samostatne pracovať s vodou vďaka špeciálnej koreňovej čističke a dočistením pomocou mokraďovej fasády. „Neoddeliteľnou súčasťou sa stane tiež retenčné jazero, ktoré bude zásobárňou vody pre celý firemný areál,” dodal Lukáš Kovařík.
Archa 21. storočia
Názov LIKO-NOE napovedá, že sa autori tejto stavby inšpirovali biblickým príbehom o Noemovej arche. „Náš projekt nesie podobnú symboliku. Chceme vrátiť prírode to, čo jej berieme, a ako Noe ju chceme zachrániť pre ďalšie generácie, pretože si uvedomujeme jej hodnotu,” vysvetľuje Libor Musil.