Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 3.4.

LIKO – NOE. Priemyselný objekt s nulovými nárokmi

Zverejnené: 26. 5. 2015

Dňa 13. apríla 2015 bol slávnostne vysadený strom a urobený prvý výkop. A skutočne už 10. mája 2015 bol odovzdaný hotový objekt LIKO – NOE. Dom bude pracovať len s energiami z prírodných zdrojov. Je bezodpadový, samostatne pracuje s vodou. Zaobíde sa bez kanalizácie vďaka špeciálnej koreňovej čističke s dočistením pomocou mokraďovej fasády. Všetky zrážky vsakujú v mieste a neodtekajú mimo lokalitu.

Investorom tohto nevšedného diela je firma LIKO-S, a.s., na ktorej pozemku stavba vznikla. Autorom projektu je známy brnenský architekt Zdeněk Fránek.

Maximálne prepojenie s prírodou a vysoká rýchlosť výstavby – iba 27 dní nie sú jedinými prednosťami tohto projektu. „Rozhodli sme sa, že výnimočnosť LIKO-NOE ešte podčiarkneme jeho využitím. Poslúži pre ďalší vývoj spoločnosti LIKO-S, a.s., pričom súčasťou medzinárodného tímu tohto centra budú aj mladí technici, ktorí tak dosiahnu možnosť sa podieľať hneď po absolvovaní školy na významných projektoch. Získajú skúsenosti, ktoré budú môcť neskôr využiť v prospech nás všetkých,” hovorí Libor Musil, predseda predstavenstva spoločnosti LIKO-S, a.s.

Stavba budúcnosti?

To povie až budúcnosť, avšak zaujímavých detailov je tu plno a stavba ako celok je bezpochyby výnimočná. Na tlačovej konferencii v pondelok 13. apríla po slávnostnom prvom výkope prezentoval realizačný tím stavbu LIKO-NOE ako pasívnu drevostavbu s dvojplášťovou obálkou. Vnútorný plášť tvorí drevostavba vystužená doskami a tepelne izolovaná (na rozdiel od obvyklej minerálnej vlny) hrubou vrstvou difúzne priepustnej, tzn. „dýchajúcej” kanadskej polyuretánovej peny ICYNENE®.

Nasleduje vetraná vzduchová medzera a potom fasádny rošt, do ktorého sa vsádzajú predpestované trávnaté fasádne dielce, v ktorých rastú špeciálne vybrané traviny viacerých druhov, rastúce v príkrych svahoch. Ich koreňový systém udržuje fasádu celistvú. Zelená fasáda prirodzene stabilizuje vnútornú teplotu, a navyše poskytne miesto pre pestovanie tekvíc, rajčín a podobne.

Strecha je koncipovaná ako zbernica slnečnej energie, je osadená fotovoltaikou a termickými panelmi, ktoré dom činia energeticky sebestačným. Energetická účinnosť vykurovania a ohrevu vody je znásobená tepelnými čerpadlami.

Celá stavba a jej prevádzka vychádza teda z konceptu s názvom PRÍRODNÁ TEPELNÁ STABILIZÁCIA,” povedal na konferencii Lukáš Kovařík, technický riaditeľ divízie ENERGY spoločnosti LIKO-S, a.s., a pokračoval: „znamená to, že bude pracovať iba s energiami získanými z prírodných zdrojov, či už pôjde o slnečné žiarenie alebo chlad z podzemia. Zaobíde sa však bez špeciálnych strojných zariadení.

Objekt bude tiež samostatne pracovať s vodou vďaka špeciálnej koreňovej čističke a dočistením pomocou mokraďovej fasády. „Neoddeliteľnou súčasťou sa stane tiež retenčné jazero, ktoré bude zásobárňou vody pre celý firemný areál,” dodal Lukáš Kovařík.

Archa 21. storočia

Názov LIKO-NOE napovedá, že sa autori tejto stavby inšpirovali biblickým príbehom o Noemovej arche. „Náš projekt nesie podobnú symboliku. Chceme vrátiť prírode to, čo jej berieme, a ako Noe ju chceme zachrániť pre ďalšie generácie, pretože si uvedomujeme jej hodnotu,” vysvetľuje Libor Musil.

Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Archív firmy
reklama

Nové

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Kedy sa oplatí investovať do zostavy slnečných kolektorov

Zverejnené 2.4. Investícia do slnečných kolektorov môže byť výhodná v závislosti od niekoľkých faktorov. Oplatí sa investovať, hlavne ak máte vysoké náklady na energiu, dostatočný slnečný svit a nevadí vám, že návratnosť je niekoľko rokov. V každej krajine je… ísť na článok

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Nová hlavná stanica v Brne. Aká bude jej podoba?

Zverejnené 3.4. V Česku sa s novými stanicami doslova roztrhlo vrece. Po modernizácii pražskej hlavnej stanice či plzenskej stanice prichádza na rad Brno. Druhé najväčšie mesto Českej republiky sa tak konečne dočká nového dopravného srdca, ktoré spojí rýchle… ísť na článok

Chata v Českom raji

Chata v Českom raji

Zverejnené 31.3. Na malebnom okraji Hrubej Skaly vyrástol súčasný víkendový dom navrhnutý tak, aby harmonizoval s idylickou krajinou Chránenej krajinnej oblasti Český raj. Návrh rešpektuje historicky bohaté prostredie aj prírodné krásy regiónu, zatiaľ čo poskytuje… ísť na článok

reklama