Popredný európsky výrobca dosiek z kompozitu dreva a polyméru, česká spoločnosť WPC – Woodplastic, dodáva svoje produkty do viac ako 30 krajín celého sveta. Každý deň opustí výrobné linky závodu viac ako šesť kilometrov dosiek rôznych profilov, povrchov a farebných odtieňov. Hlavným predpokladom pre ich atraktívny dizajn a maximálne úžitkové vlastnosti je popri technológii výroby predovšetkým patentované zloženie kompozitnej zmesi.
Drevo, ktoré spoločnosť na výrobu svojich dosiek používa, má certifikáciu PEFC. Tá vyžaduje, aby všetci, ktorí s ním od začiatku do konca pracujú, bezpodmienečne dodržiavali stanovené pravidlá, ktoré zaväzujú k zodpovednému a udržateľnému hospodáreniu s lesmi. Počnúc ich vlastníkmi cez ťažiarov, píly, dodávateľov, stolárov až po spracovateľov zvyškov.
Dosky z Bukovan sú zdravotne nezávadné
V prípade materiálu používaného na výrobu terasových dosiek WPC – Woodplastic ide najčastejšie o zvyšky mäkkého dreva z udržateľne pestovaných nemeckých lesov, o odrezky, ktoré by inak skončili ako odpadové rezivo určené na vykurovanie. Čistá drevná múčka sa mieša v pomere 60:40 s granulami vysokohustotného polyetylénu tuzemskej výroby. Mimochodom, ide o rovnaký typ polyméru, aký sa používa v zdravotníctve či gastronómii.
Finálna zmes pripravená na spracovanie formou extrúzie obsahuje popri dreve a polyetyléne HDPE ešte ďalšie prísady, ako sú lubrikanty, živice, farbivá či mastenec – všetko na čisto ekologickej báze. Do výroby kompozitných dosiek v stredočeských Bukovanoch teda nevstupuje nič, čo by mohlo predstavovať riziko pre životné prostredie. Aj vďaka tomu majú tieto produkty rovnakú certifikáciu ako napríklad detské hračky.
Kvalitné WPC je ideálnym materiálom pre vonkajšie realizácie
Veľkou výhodou výrobkov z dreveného kompozitu je ich odolnosť. Vďaka kompozitu sú dosky oveľa odolnejšie ako čisto drevené a dokážu tak nahradiť aj produkty z tropických drevín. Nespornou prednosťou je aj ich ľahká starostlivosť. Mnoho ľudí, ktorí už klasické drevo v exteriéri mali a majú skúsenosti s jeho údržbou, sa obracajú s postupom času ku kompozitu. Ďalšou výhodou kompozitného materiálu je skutočnosť, že sa pri správnom návrhu hodí k akejkoľvek stavby a dokáže sa prispôsobiť rôznorodému prostrediu. Jeho použitie je vhodné nielen pri rodinných domoch a súkromných objektoch, ale aj v prípade verejných priestorov, či už sa jedná o nábrežia, detské ihriská, lavičky či napríklad obklady budov.
Kompozitná terasa vyjde lacnejšie ako drevená
V čom naopak vidí väčšina záujemcov o obstaranie terasy jednu z hlavných predností klasického dreva, je obstarávacia cena. Tá je v porovnaní s kompozitnými doskami na prvý pohľad výrazne lákavejšia. Odborníci však upozorňujú, že pri výbere materiálu terasy treba do kalkulácie započítať okrem obstarávacej ceny aj náklady na údržbu. A pokiaľ si ako predpokladanú minimálnu životnosť terasy určíme horizont 30 rokov, k vstupným nákladom musíme pripočítať aj náklady za 30 rokov údržby.
František Horký, špecialista na návrhy a montáže terás z firmy Stoláreň Kunovice, to upresňuje: „Podľa mojich skúseností sa pri cenách náterových hmôt a materiálu, ktoré sú potrebné na priebežné ošetrenie a opravy drevenej terasy, porovná cenový rozdiel medzi drevenou a kvalitnou kompozitnou terasou zhruba do troch rokov.“ O terasu z kvalitného kompozitu sa nemusíte totiž prehnane starať, akokoľvek ju natierať, impregnovať či brúsiť. Stačí sem tam vymiesť nečistoty zo škár a dosky opláchnuť čistou vodou, mastnotu alebo fľaky umyť jednoducho saponátom.
Ľudia sa na nás môžu obrátiť prostredníctvom našich webových stránok www.woodplastic.sk. V záložke Predajcovia tam nájdu kontakty na našich certifikovaných partnerov, ktorí sa nachádzajú po celej republike a ochotne im pomôžu zorientovať sa v možnostiach výberu aj samotnej realizácie terasy.
Súvisiace články:
Treláže z materiálu WoodPlastic zdobia nový rezidenčný objekt v Bratislave
Kvalitné drevoplastové kompozitné materiály WPC ponúkajú viac než len alternatívu