Dominantou KEBINu sú presklené plochy, ktoré majú návštevníkom dopriať pocit previazanosti s okolitou prírodou. Dve bočné okná sú úplne výsuvné a umožňujú prechod na terasy. Z prednej strany je kontajner vybavený panoramatickým oknom, ktoré poskytuje nezameniteľný výhľad priamo z postele. Zvonku obytný dom spoznáte podľa tmavo moreného smrekovcového obkladu, ktorý vďaka tmavému odtieňu splýva s prírodou. Interiéru naopak dominuje brezová preglejka, ktorá s exteriérom vytvára zaujímavý kontrast a vďaka svetlému jednotnému materiálu opticky zväčšuje celkový priestor. Súčasťou KEBINU je aj fínsky kúpeľ, ktorý je možné používať aj v zime a otočný krb, ktorý vytvára stredobod priestoru.
Keďže sa jedná o mobilný dom, bolo cieľom všetko postaviť na systéme off-grid, teda nezávisle na sieťach. Elektrina je vyrábaná pomocou fotovoltaických panelov a následne uložená v batériách. Voda musí byť k dispozícii na mieste, ideálne je teda kontajner umiestniť na parcelu so studňou. Toaleta je riešená suchým spôsobom.
Ďalšie špecifiká stavby spočívajú v tom, že aby ste ju mohli naplno využívať, potrebujete k nej návod. Otvorenie okien, vyklopenie malej terasy, otváranie striešky alebo nadčasové zatváranie dverí do kúpeľne a na toaletu – nájomník sa musí naučiť kontajner ovládať, aby mohol využívať jeho plný potenciál, čím vzniká bývanie hrou. Cieľom bolo maximálne splynutie s prírodou pomocou veľkých presklených plôch. Na túto otvorenosť nie sú zatiaľ Česi príliš zvyknutí, pretože sa radi uzatvárajú, ale vo svete je úplne bežné mať takto otvorené priestory. Napríklad štandardom v severských krajinách je mať obývacie priestory úplne otvorené do ulice.
Prvá myšlienka ohľadom tohto projektu sa zrodila v marci roku 2018, kedy ešte nebolo veľa obytných kontajnerov a glampingov. Autorom sa zapáčila myšlienka mať určitý priestor, ktorý by ponúkal pre ubytovaného nielen prístrešie, ale aj komfort, pričom by mohol byť umiestnený do prírody a na ďalšie miesta, kde štandardná stavba byť nemôže. Na mobilheimy sa nevzťahujú klasické stavebné povolenia, väčšinou je potrebný iba územný súhlas. Možnosť mobility tak ponúka umiestnenie v netradičnom prostredí, napríklad v prírode, kde je možné odpútať sa od zhonu dnešného sveta. A pretože je možné kontajner umiestniť prakticky kdekoľvek, predstavy o relaxácii nebolo ťažké naplniť. Avšak aj napriek výhodám mobility sú tu určité pravidlá, a síce že nie je možné kontajner umiestniť priamo do lesa. Stále sa musí vyskytovať na zastaviteľnej parcele.
A ako vznikol samotný názov projektu? Spojením hneď niekoľkých slovných hračiek. KEBIN je fonetickým prepisom anglického slova cabin, ktoré v češtine znamená chata. A pretože toto spojenie má v názve už mnoho firiem, bolo treba sa odlíšiť. Vďaka ľahkému fonetickému prepisu je názov projektu klientele bližší a zároveň sa do neho tak mohla premietnuť aj architektova prezývka z mladosti. Jeho kamaráti totiž prehodili písmená na priezvisko a hovorili mu „Keb“. Kombinácia týchto prvkov tak pomohla tomu, že projekt maximálne odráža autorov odtlačok, ktorý do projektu vložil. Architekt Jan Bek je veľkým nadšencom českého designu a projekt KEBIN vznikol v spolupráci so Stanislavom Líkařom. Do budúcna zvažujú výstavbu projektu KEBIN 2.0.
Projekt:2018
Realizácia: 2019-21
Úžitková plocha: 14 m²
Plocha pozemku:657 m²
Náklady: 1 500 000 CZK ( cca 62 tisíc Eur)
Zdroj: https://www.archiweb.cz/b/obytny-kontejner-kebin
Čítajte tiež: