Kam s ňou?
Knižnicu je možné umiestniť prakticky kamkoľvek. A vôbec nie je potrebné ponechávať na knihy celú samostatnú miestnosť. Naopak, začlenenie kníh do štandardných obývacích izieb je súčasným trendom. Obývacia izba je najpraktickejším miestom, ale prečo nevyužiť napríklad spájaciu chodbu alebo dokonca toaletu? V hale či iných spoločných priestoroch sú knihy prístupné všetkým členom domácnosti. To zároveň nevylučuje ani malú súkromnú knižnicu vo Vašej spálni. Pokiaľ Váš byt či dom nedisponuje ohromným priestorom, improvizujte. Jediné pravidlo znie, umiestňujte tak, aby boli knihy dostupné a doprajte im priestor rovnocenný ako ten, ktorý býva prideľovaný napríklad televíznym skrinkám.
Knihy, ktoré lemujú múr zhora nadol aj zľava doprava, môžu majiteľovi poslúžiť ako pomocník pri snahe o skrytie vedľajšej miestnosti. Nielen, že vylepšujú akustickú izoláciu danej steny, ale tiež môžu šikovne schovať priechod. Dosiahnuť toho je možné s pomocou ďalších kníh, ktoré uložite na police namontované priamo na dverách. Stena je nakoniec pokrytá knihami kompletne a dvere tak zostávajú ukryté pred pohľadmi návštev.
Trendom sú každopádne veľké svetlé priestory s veľkoformátovými oknami, kde knihy svojimi výraznými farbami vynikajú. V prípade miestností s vysokými stropmi je obľúbené vstavané poschodie a umiestnenie knižnice práve do neho. Vzniká tak praktická pochôdza plocha, ktorá nevylučuje ani umiestnenie pohodlného sedacieho nábytku. Polstrovanie lavíc a kresiel je odporúčané skôr v neutrálnych farebných odtieňoch, aby nerušilo estetický, veľakrát až majestátny dojem policových systémov.
Úspora priestoru
V súčasnosti populárny minimalizmus pochopiteľne udáva trendy aj v oblasti nábytku. Ľudia sa sťahujú do čím ďalej menších priestorov a očakávajú od návrhárov interiérov, že dokážu do priestoru zakomponovať všetko potrebné, vrátane knižnice. V prípade skutočnej priestorovej tiesne je možné kreatívne využiť napríklad priestor okolo okenných rámov. Obloženie okien knihami, či už na policiach alebo umiestnenými v priehradkách zabudovaných priamo do murovaných priečok, funguje ako jedinečný dekoratívny element.
Veľmi často je pristupované k umiestneniu kníh tam, kde kedysi boli len prázdne priestory, prípadne uzatvorené komory s upratovacím náčiním. Napríklad schodisko sa stalo jedným z takýchto miest. Architekt Filip Hejzlar využil tohto trendu a navrhol praktický policový systém obliehajúci schodisko vedúce do otvoreného poschodia miestnosti. Obyčajné schody tak získali celkom iný, viacúčelový rozmer. Vďaka použitiu svetlých farieb potom priestor nepôsobí preplnene ani tmavo.
Vynikajúcim spôsobom sa návrhu inej knižnice zhostilo aj architektonické štúdio David Architekti. V rámci rekonštrukcie menšieho bytu na pražskom Vyšehrade zakomponovali do schodiskového systému celú obývaciu stenu s knižnicou. Tvoria ju lakované biele police z masívneho teaku (rovnaký materiál, z ktorého je vyrobené aj schodisko). Zjednotenie dizajnu v celej miestnosti je dosiahnuté umiestnením rovnakého rastru políc aj na stene.
Moderna
Český dizajnér Jan Padrnos, ktorého tvorba je zastúpená v niekoľkých význačných galériách a múzeách, navrhol netradičnú knižnicu. Produkt pomenovaný BLAX využíva materiálov v podobe nerezovej ocele a dyhy. Jedná sa o nápaditý kúsok vhodný nielen k doplneniu moderných priestorov, ale tiež ako styčný bod v tradičných interiéroch. V každom prípade sa jedná o bytový prvok, ktorý ihneď zaujme pozornosť akéhokoľvek návštevníka.
Spojenie tradície s modernými štýlmi
Súčasné knižnice vynikajú svojou nekonvenčnosťou. Dodnes sa však, obzvlášť vo väčších priestoroch, uplatňujú aj postmodernistické regály zasahujúce až ku stropu. Jednými z takýchto je aj na fotografii zobrazená policová zostava českého výrobcu Hanák Home Design. Je primárne určená k uloženiu kníh, avšak nie je vylúčená ani kombinácia predmetov. Čo takto rozdeliť knižnicu na niekoľko častí, z ktorých každá bude obsahovať diela s konkrétnou tematikou či žánrom. Jednotlivé kategórie je možné podporiť umeleckými predmetmi, ktoré by čiastočne reflektovali obsah kníh. Knižnicu tak navyše nepreplníte a vzniknuté miesto umožní nábytku „nadýchnuť sa“.
Knižnice ako centrálny bod miestnosti
Je možné povedať, že knižnice zapĺňajú v našich domovoch čím ďalej tým väčšie priestory. Stávajú sa ústrednými bodmi miestnosti a dokazujú nám, že digitálnu éru naďalej prekonáva túžba po čítaní papierovej knihy. Základná funkcia knižnice je prirodzene praktická, knihy je potrebné uložiť do takého policového systému, ktorý umožní ich permanentnú prístupnosť. Funkcia ozdobná je potom napĺňaná skvelým dizajnom jednotlivých kusov. Veľmi významne sa v tomto ohľade činia aj českí a slovenskí návrhári a architekti, ktorých práca je toho dôkazom.