V súčasnej architektúre a stavebníctve má ekológia obrovský význam, čo potvrdzuje rastúci počet stavieb s ekologickými certifikátmi. Architekti, projektanti, investori, dodávatelia a užívatelia stále častejšie uplatňujú zásady udržateľného rozvoja a už vo fáze spracovania projektu navrhujú použitie technológií znižujúcich spotrebu energie.
Stavebné materiály s vysokými tepelnoizolačnými parametrami
Tepelná izolácia je kľúčom k udržaniu požadovanej teploty v budove, čo zaisťuje komfort a znižuje spotrebu energie na vykurovanie a chladenie. Energeticky úsporné hliníkové okná a dvere zaisťujú nielen tepelnú, ale aj zvukovú izoláciu, tesnosť a dlhú životnosť konštrukcií. V ekologickom stavebníctve zohráva kľúčovú úlohu použitie materiálov s vysokými izolačnými parametrami. Spoločnosť Aluprof, popredný výrobca hliníkových otvorových výplní, má vo svojom produktovom portfóliu mnoho riešení, ktorých použitie efektívne znižuje náklady na spotrebu energie v budove. Sú to okrem iného:
Hliníkové okná a dvere s tepelnou izoláciou v systéme MB-79N, spĺňajúce prísne požiadavky na izoláciu. Tento systém je používaný v rôznych konštrukciách, napr. oknách, vonkajších dverách a presklených plochách. V ponuke sú dostupné varianty s rôznymi druhmi tesnenia a izolačnými prvkami, ktoré zabezpečujú vynikajúcu tepelnú izoláciu. Okná a dvere v hliníkovom systéme MB-86N s vysokou úrovňou tepelnej izolácie a tesnosti, ktoré je dosiahnuté použitím inovatívnych tepelnoizolačných prvkov. Vyznačujú sa pevnými profilmi, čo umožňuje realizovať konštrukcie veľmi veľkých rozmerov.
Hliníkové okná a dvere pre pasívne stavby v systéme MB-104 PASSIVE. Majú certifikát inštitútu pre pasívne stavby Passive House Institute Darmstadt a ponúkajú vynikajúcu zvukovú izoláciu, vodotesnosť a vzduchotesnosť.
Ľahké hliníkové fasády v systéme MB-SR50N HI+, ktoré v sebe spájajú estetický vzhľad a energetickú úspornosť s vysokou tepelnou izoláciou, sú určené k realizácii predsadených fasád, striech, svetlíkov a ďalších priestorových konštrukcii. U týchto výrobkov je použité LDPE tesnenie, ktoré zaisťuje veľmi dobrú tepelné izoláciu Uf od 0,7 W/(m2.K)a zjednodušuje montáž fasády.
Obnoviteľné zdroje energie a smart home
Moderné stavby stále častejšie využívajú obnoviteľné zdroje energie, ako sú fotovoltické panely, veterné turbíny alebo geotermálne systémy. Vďaka týmto technológiám môže budova vyrábať vlastnú elektrinu alebo teplo a tým významne znížiť svoju spotrebu energie dodávanej z vonkajších zdrojov.
Inteligentné systémy riadenia budov potom umožňujú automaticky diaľkovo ovládať domáce spotrebiče a vybavenie; napríklad regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach alebo ovládať osvetlenie, čím pomáhajú dosiahnuť výrazné úspory energie.
Zelené strechy, fasády a zachytávanie dažďovej vody
Pri moderných úsporných budovách sú používané systémy určené na zachytávanie dažďovej vody – podzemné retenčné nádrže a malé vodné plochy. Stále častejšie je používaná zeleň na strechách a fasádach budov. Vrstva zelene prítomná na budove vytvára tieň a pohlcuje slnečné žiarenie, čo zlepšuje tepelnú pohodu ľudí vo vnútri a znižuje potrebu chladenia. Týmto spôsobom sa zväčšuje aj plocha vegetácie, ktorá vyrába kyslík a viaže škodlivý poletujúci prach a oxid uhličitý vyskytujúci sa vo vzduchu.
Let's build a better future
Ekologické budovy ponúkajú svojim užívateľom väčšiu harmóniu s prírodou, ekonomické úspory a sú v súlade s aktuálnymi ekologickými trendmi. A to je veľmi dôležité pre dosiahnutie spoločného cieľa všetkých štátov Európskej únie do roku 2050, ktorým je klimatická neutralita.
Súvisiace články: