Pražský Petřín ako česká Eiffelova veža
Náš zoznam začíname skutočnou dominantou Prahy aj celej republiky - Petřínskou rozhľadňou, ktorá stojí na vrchu kopca Petřín v mestskej časti Praha 1. Bola postavená v roku 1891 ako voľná kópia parížskej Eiffelovej veže. Z výšky necelých 64 metrov sa môžete pokochať výhľadom na celú Prahu. Za jasného počasia ponúka Petřín výhľad po takmer celých Čechách. Na severe je možné vidieť Říp a České stredohorie a na severovýchode Krkonoše. Jadrom konštrukcie je osemboký tubus, v ktorom sa nachádza výťah. Okolo neho sa vinú dve schodiská s 299 schodmi.
Rozhľadňa Krásno – český Babylon
Jedna z najpozoruhodnejších rozhľadní v Čechách bola postavená na Krásenskom vrchu v nadmorskej výške 777 m. n. m. Na prvý pohľad zaujme svojím neobvyklým tvarom, kedy sa po obvode ako špirála vinie vonkajšie schodisko. Táto kuriózna rozhľadňa vznikla na základe návrhu slávneho krásenského rodáka, sochára Willibalda Russe, ktorý sa údajne nechal inšpirovať minaretom v iráckom meste Samarra. Rozhľadňa sa svojim tvarom nápadne podobá na legendárnu Babylonskú vežu. Na vyhliadkovú plošinu vedie 120 schodov, po ktorých zdolaní sa návštevníkom otvorí výhľad na všetky svetové strany. Za dobrého počasia odtiaľto dohliadnete na Krušné hory s Klínovcom či božidarským Špičákom, ďalej tiež na Doupovské hory alebo na Tepelskú vrchovinu. Rozhľadňa je celoročne voľne prístupná.
Vzhľad vlákien DNA na Fajtovom kopci
Rozhľadňa na Fajtovom kopci vo Veľkom Meziříčí má tvar podobný vláknam DNA a je vysoká 36 metrov. Jedná sa o stavbu stojacu na železobetónových pilotoch zapustených 16 metrov do zeme. Rozhľadňu originálneho tvaru, ktorá je navyše v noci originálne osvetlená, navrhol uznávaný architekt Václav Hlaváček na mieru špeciálne pre Fajtov kopec. Veža rozhľadne je zložená z protismerne stočených stĺpov, ktoré sú prepojené schodiskovými ramenami a následne spojené kruhovým prstencom s vyhliadkovou plošinou. Na tú vedie 175 plechových schodov. Vrchol rozhľadne ponúka, okrem iného, aj nevšedný pohľad na diaľničný most.
Rozhľadňa Pavlíkov v tvare hríbu
Veľmi originálnu rozhľadňu môžete nájsť tiež necelý kilometer západne od Pavlíkova pod vrcholom Seneckej hory. Pavlíkov leží na severe Plaskej pahorkatiny, takmer na západnom okraji CHKO Křivoklátsko. Rozhľadňa v Pavlíkove je vysoká 21,5 metrov a ponúka výhľady na hrebene Doupovských hôr, Krušných hôr či Českého stredohoria. Rozhľadňa je originálnou stavbou, ktorú projektoval Ing. arch. Eugen Točík z brnianskej firmy Trignis, spol. s.r.o. a nazval ju "Huba". Konštrukciu rozhľadne tvoria lepené hranoly s kovovými prvkami. Spodná časť stavby je obopnutá betónovým monolitickým prstencom v tvare zrezaného ihlanu. K rozhľadni sa môžete vydať napríklad po vlastivednom chodníku, ktorý začína cca v polovici cyklotrasy z Rakovníka do Pavlíkova a pojednáva o histórii a ďalších zaujímavostiach Pavlíkova.
Doubravka ako umelecký klenot v centre Prahy
Architektonický skvost sa nachádza v Prahe 14 v prírodnom parku Čihadla. Rozhľadňa Doubravka, ktorú navrhol architekt Martin Rajniš so svojím tímom, je už na prvý pohľad neprehliadnuteľná. Rozhľadňa má tvar dutého trojbokého ihlanu, kde dominantný stavebný materiál tvorí ohýbané trvanlivé agátové drevo, ktoré vyrástlo na Morave v okolí Bzenca. Minulý rok získala stavba prvé miesto v kategórii Drevená konštrukcia - realizácia v rámci súťaže Drevená stavba roka 2019. Toho istého roku stavbu postihol rozsiahly požiar. Rozhľadňa bola opravená pred koncom roka 2019 a od tej doby je opäť prístupná. Rozhľadňa Doubravka XIV. je vysoká 23,5 metrov. Po 98 schodoch možno vyjsť do výšky 20 metrov.
Táborská Hýlačka nahradila najstaršiu drevenú rozhľadňu
Pôvodná Rozhľadňa Slobody bola postavená v tvare husitskej hlásky nad osadou Vetrov. V roku 2012 došlo k požiaru, pri ktorom vtedajšia najstaršia drevená rozhľadňa v Českej republike zhorela. Potom Klub českých turistov začal zbierku na novú výstavbu rozhľadne a v roku 2012 bola vyhlásená architektonická súťaž. Nakoniec bol vybraný projekt vzdušnej oceľovej konštrukcie Ing. arch. Davida Grygara. S výstavbou sa začalo v marci 2015 a stavba bola slávnostne otvorená 1. augusta. Novopostavená Hýlačka má vyhliadkovú plošinu kruhového výhľadu vo výške 25 metrov, na ktorú sa stúpa po 136 schodoch. Celková výška rozhľadne je 35,6 metrov. Nová veža je oceľová, tvarovo inšpirovaná pôvodnou stavbou, avšak úplne moderná.
Atypická Borůvka na Pardubicku
Borůvka je už treťou rozhľadňou, ktorú nájdete pri obci Toulovcovy Maštale u Hlboké na Pardubicku. Rozhľadňa Borůvka patrí svojím technickým prevedením a nevšednou konštrukciou k najzaujímavejším rozhľadniam v Čechách. Názov je odvodený od mena návršia, ktorému sa hovorí Borek alebo Na Borůvčí. Základ stavby tvorí 12 smrekových klád v tvare hyperboly, ktoré dopĺňa kruhové kovové schodisko so zastrešenou vyhliadkovou kruhovou plochou. Na vyhliadku sa dostanete po zdolaní 75 schodov. Borůvka sa týči do výšky 18,5 metra.
Jurkovičova rozhľadňa ako z rozprávky
Trochu rozprávkovou stavbou je Jurkovičova rozhľadňa - dominanta skôr kúpeľného mesta Rožnov pod Radhoštěm. Svoje meno dostala podľa slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviča, ktorý zanechal v Zlínskom kraji výraznú stopu. Vznikla podľa pôvodných viac ako sto rokov starých nákresov tohto architekta. Rozhľadňa stojí na Karlovom kopci nad Valašským múzeom v prírode vo výške 480 metrov nad morom. Nosné prvky sú z dubového dreva, na ostatné časti bol použitý smrek a jedľa. Všetky kováčske a klampiarske práce boli vykonávané ručne s použitím starých postupov. Stavba je vertikálne členená na sedem podlaží. Vidieť z nej možno napríklad obec Vigantice, Tylovice, Kramolišov či centrum Rožnova.
Rozhľadňa vetra a dažďa na Veľkej Deštnej
Unikátnymi rozhľadňami sa môžu popýšiť aj Orlické hory. Ako zástupcu môžeme menovať rozhľadňu na Veľkej Deštnej, ktorá bola postavená v rokoch 2018 a 2019. Stavba sa verejnosti otvorila vlani v októbri ako súčasť projektu Česko-poľská hrebeňovka. Rozhľadňa, ktorá sa nachádza na rovnomennom vrchole Veľkej Deštnej v nadmorskej výške 1115 metrov, má štyri poschodia a otvorenú vrchnú plošinu. Jej autori sa pri návrhu inšpirovali tunajšími prírodnými podmienkami a preto je stavba akousi materializáciou konceptu dažďa. Pôdorysom v tvare päťbokého hranola pripomína vrstevnice. Drevené steny zo smrekovca ukrývajú oceľovú konštrukciu. Rozhľadňa na Veľkej Deštnej je prístupná celoročne bez obsluhy.
Futuristická vyhliadka Růženka
Ultramoderná vyhliadková veža Ruženka je verejnosti prístupná od jari 2018 na kopci Pastevní vrch v obci Ružová blízkosti Hrenska. Vlastná stavba je vysoká len 6,5 metrov, ale zato ponúka nádherný kruhový výhľad, pre ktorý stačí vystúpiť iba po 16 schodoch. Na nemeckej strane dohliadnete napríklad na Grosser a Kleiner Zchirnstein, na strane českej potom môžete uvidieť Vlčí vrch, Vysoký Sněžník alebo Pravčickú bránu. Netypická betónová rozhľadňa s kruhovými priezormi môže pripomínať štýl architekta Jana Kaplického. Ruženka pritom bola navrhnutá oveľa skôr pred publikovaním slávnej Kaplickej "chobotnice". Pri návrhu Ruženky sa architekti nechali inšpirovať miestnymi vojenskými bunkrami.
Kruhový chodník nad moravskými vinohradmi
Keď budete zo všetkých tých schodov unavení, môžete sa zájsť pozrieť na Chodník nad Vinohradmi. Pred dvoma rokmi bola v Kobylí na južnej Morave otvorená unikátna rozhľadňa bez jediného schodu. Vďaka naklonenej rovine, ktorá nahrádza schody, je Chodník nad vinohradmi prístupný aj pre tých, ktorí sa na bežné rozhľadne nedostanú. Rozhľadňa má tvar kruhovej rampy s výsečou 334 ° a vystupuje nad vinárske okolie. Kruh predstavuje životný cyklus prírody a symbolicky odkazuje na rast obce Kobylí, ako vysvetľuje jej architekt Jiří Vojtěšek. Rampa rozhľadne je tvorená ôsmimi identickými podlahovými segmentmi a troma atypickými segmentmi na jej začiatku a konci. Z najvyššieho bodu ľudia dohliadnu na Pálavu, Lednicko-valtický areál, Malé Karpaty a pri dobrej viditeľnosti až na vrcholky rakúskych Álp.
Súvisiace články: