GROHE RAPID SLX – PRIPRAVENÝ NA ZAJTRAJŠOK. UŽ DNES.
vyhľadávanie
Dnes je 22.11.

Najvyššia drevená budova na svete vyrastie vo Švédsku. Kultúrny dom Sara bude zostavený aj zo systémov ALUPROF

Zverejnené: 28. 11. 2020

Drevohliníková budova, ktorá má dosahovať 20 poschodí, sa po svojom dokončení stane najvyššou svetovou budovou svojho druhu. Objekt navrhnutý architektmi z kancelárie White Arkitekter je ukážkovým príkladom realizácie myšlienky ekologickej výstavby. Otvorenie kultúrneho domu Sara v severošvédskom Skelleftea, vybaveného najpokročilejšími hliníkovými systémami ALUPROF, prebehne v lete 2021

Vizualizácia kultúrneho domu Sara, ktorý vyrastie vo švédskej obci Skellefteå.

Budova, ktorej výstavba sa začala na jeseň roku 2018, sa má stať symbolom a dominantou tejto časti krajiny. Kultúrny dom bol pomenovaný na počesť prednej švédskej spisovateľky Sary Lidman, ktorá pochádza z tohto regiónu. Myšlienka, ktorá inšpirovala autorov stavby, bola tá, aby bola prepojená kultúra a zábava. Budú sa tu usporadúvať, okrem iného, inšpiratívne stretnutia, výstavy, koncerty, predstavenia a bankety. Objekt Sara sa stane dynamicky rozvíjajúcim priestorom určeným či už obyvateľom samotného mesta, tak návštevníkom z celého Švédska i zo zahraničia.

Objekt sa skladá z dvoch segmentov: nízkej, štvorposchodovej budovy, v ktorej je naplánovaných šesť konferenčných spoločenských sál pre viac ako 3200 osôb a osemdesiat metrov vysokej veže s 250 luxusnými hotelovými izbami, reštauráciou s panoramatickým výhľadom a wellness & spa.

Energetická úspora, ekologickosť a panoramatické zasklenie

Cieľom firiem spolupracujúcich na investícii je výstavba ekologicky šetrnej a energeticky úspornej budovy. Objekt, ktorého materiálová základňa pozostáva najmä z dreva, hliníku a skla, spĺňa stratégiu výstavby drevostavieb, ktorú schválila obec Skellefte <0x00E5>. Škandinávska tradícia stavania z dreva sa tu stretáva s najnovšími inžinierskymi riešeniami, vďaka ktorým sa táto realizácia stáva príkladom udržateľného projektovania a ekologickej výstavby.

Spodná časť budovy, v ktorej sídli samotný kultúrny dom, je tvorená prefabrikovanou drevenou konštrukciou vystuženou betónovými panelmi, ktoré nesú ťažobu veže. Zasklenie bolo vykonané zo systému MB-SR50N HI+ ALUPROF, špeciálne upraveného pre tento prípad.

Smer prúdenia vzduchu
Smer prúdenia vzduchu

„Fasáda v nižšej časti budovy bola realizovaná zo systému MB-SR50N HI+, ktorý môže byť vybavený zasklením do tisícsto kilogramov, čo umožňuje dosiahnuť úžasné panoramatické výhľady z vnútrajška budovy. Popri estetických prednostiach systém zaručuje dlhú životnosť a pevnosť konštrukcie. Stĺpikovo-priečková stena má polyetylénový izolátor, ktorý poskytuje veľmi dobrý prechod tepla (Uf od 0,59 W/m2K, pozn. red.) a akustickú izoláciu, čo navyše zjednodušuje montáž fasády. Navyše má systém MB-SR50N HI+ certifikát Institutu PHI Darmstadt v najvyššej triede+ a preto je odporúčaný pre výstavbu pasívnych budov,” hovorí Piotr Mika, vedúci oddelenia technickej podpory ALUPROF SA.

Prefabrikované moduly či systém dvojitej fasády

Hotelová časť je vykonaná z prefabrikovaných drevených modulov izieb s panoramatickým zasklením odrážajúcim oblohu. Vyvoláva to dojem voľne plávajúcej veže nad kultúrnym domom. Charakteristickým rysom obálkovej konštrukcie budovy je použitá technológia takzvanej dvojitej fasády, ktorá zvyšuje energetickú účinnosť objektu. Fasádu kultúrneho domu tvorí dvojité zasklenie, ktoré vytvára dojem, že budova splýva s okolím. Vonkajší plášť je založený na systéme MB-SW55 ALUPROF, vyhradenom pre túto realizáciu, ktorý získal environmentálnu certifikáciu BVB s hodnotením GOLD/BREEM SE. Trojité zasklenie z vnútornej strany je realizované zo systému MB-86 SI, ktorý sa vyznačuje vysokou pevnosťou profilov a dobrých prechodom tepla (Uf od 0,92 W/m2K).

Projekt Skellefte<0x00E5> Kulturhus získal cenu MIPIM Architectural Review Future Projects Awards na medzinárodnom stretnutí realitného odboru usporiadanom každoročne v Cannes. Bol tiež nominovaný na World Architecture Festival 2018 a MIPIM Awards 2018 v kategórii Best Futura Project.

Detail použitia fasádneho systému Aluprof s vysokou pevnosťou profilu a trojitým zasklením
Detail použitia fasádneho systému Aluprof s vysokou pevnosťou profilu a trojitým zasklením

Líder trhu a udávateľ trendov

Firma ALUPROF SA patrí do kapitálovej skupiny Grupa K<0x0119>ty SA – kótované na Burze cenných papierov vo Varšave –, najmodernejšej a najrýchlejšie sa rozvíjajúcej výrobnej firmy v hliníkovom priemysle v strednej a východnej Európe. ALUPROF je zároveň jedným z odborových lídrov v Európe vďaka tomu, že dodáva riešenie s najvyššou uznávanou kvalitou. Firma má päť výrobných podnikov v Poľsku a deväť obchodných spoločností v Európe a USA. Je prítomná v 55 krajinách a expanduje na ďalšie svetové trhy. Dodáva moderné fasádne a protipožiarne systémy, konštrukcie proti vkradnutiu a energeticky úsporné riešenia používané v pasívnej výstavbe, hliníkové okenné, dverné, bránové a roletové systémy. Produkty spĺňajú najprísnejšie požiadavky na modernú výstavbu.

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Aluprof

Tagy

reklama

Nové

Vonkajšia sudová sauna  - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Vonkajšia sudová sauna - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Zverejnené 21.11. Ak ste niekedy vyskúšali saunu, určite viete, aká relaxačná a terapeutická môže byť a aké má výhody pre vaše fyzické či duševné zdravie. Vďaka barelovým alebo tzv. sudovým saunám môžete tento zážitok prežiť vo svojej záhrade a to kdekoľvek, kam si… ísť na článok

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Zverejnené 18.11. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa domy, existujúce kancelárie a priemyselné budovy dostávajú nový účel, zastarané komerčné budovy sa modernizujú. A spoločnosť Xella na tento trend reaguje a… ísť na článok

Stanský mlyn, zelená stavba z ktorej dýcha jej minulosť

Stanský mlyn, zelená stavba z ktorej dýcha jej minulosť

Zverejnené 15.11. Majitelia penziónu Stanský mlyn na rozhraní Železných hôr a Žďárskych vrchov sú zástancami zelených riešení. Stavba ich preto obsahuje niekoľko. Malú vodnú elektráreň s Francisovou turbínou počínajúc, tepelným čerpadlom voda/voda a solárnymi… ísť na článok

reklama