Vonkajšie žalúzie ISOTRA priamo od výrobcu
vyhľadávanie
Dnes je 11.4.

Nástenný plynový kondenzačný kotol nielen pre malé bytové priestory

Zverejnené: 12. 8. 2021

Spoločnosť Viessmann uvádza na trh nový plynový kondenzačný kotol, ktorý šetrí financie, energiu i životné prostredie. Zariadenie na prípravu teplej pitnej aj vykurovacej vody obsahuje mnoho inovatívnych prvkov, ktoré napomáhajú maximálne navýšiť účinnosť zariadenia a minimalizovať tepelné straty spalinami.

V nehnuteľnosti, ktorej súčasťou je aj prípojka k verejnej plynovej sieti, je vo väčšine prípadoch najvýhodnejšou voľbou zdroja tepla plynový kotol. Ten prináša užívateľom domu pohodlný, úsporný a zároveň ekologický spôsob vykurovania. Moderné kondenzačné kotly tieto výhody navyše pozdvihujú na ďalšiu úroveň. Nevyužívajú totiž iba teplo, ktoré vzniká ako merateľná hodnota pri spaľovaní vykurovacích plynov (známa ako výhrevnosť), ale zužitkujú teplo vzniknutej vodnej pary, ktorá vzniká pri horení plynu a u mnohých iných zariadení odchádza von komínom. Deje sa to vo výkonných výmenníkoch, ktoré vychladia spaliny natoľko, že vodná para v nich obsiahnutá cielene kondenzuje a uvoľnené teplo odovzdáva do vykurovacieho systému a vykurovaného objektu.

Vynikajúcim príkladom tohto systému je zariadenie Vitodens 050-W, ktoré možno navyše umiestniť aj v malých bytoch či rekonštruovaných objektoch, ktorých majitelia bojujú s nedostatkom priestoru. Ide totiž o kompaktné nástenné riešenie s rozmermi iba 30x40x70 centimetrov, ktoré možno umiestniť napríklad aj ako súčasť kuchynskej nábytkovej zostavy. Všetky prípojky sú navyše prístupné spredu a umožňujú tak jednoduché nastavenie aj prípadný servis.

Výrobca ponúka kotol Vitodens 050-W s expanznou nádobou s objemom osem litrov, s vysoko výkonným čerpadlom, v dvoch výkonnostných radách (3,2-19 alebo 3,2-25 kW) a vo variantoch ako vykurovací, alebo kombinovaný kotol s integrovaným prietokovým ohrievačom. Všetka technika pritom ponúka vysokú účinnosť - normovaný stupeň využitia až 98% (hodnota Hs, ktorá definuje pri úplnom spaľovaní uvoľnené množstvo tepla vrátane toho odpareného obsiahnutého vo vodnej pare vykurovacieho plynu). Tej Viessmann dosiahol integráciou inovačných technológii:

V hlavnej úlohe ušľachtilá oceľ

V prvom rade je nový kotol vybavený oceľovým výmenníkom tepla Inox-Radial, ktorý maximálne ochladzuje spaliny tak, aby sa do vykurovacieho systému prenášalo čo najviac tepla vzniknutého zrážaním vodnej pary. Po druhé, zariadenie je vybavené horákom MatriX-Plus (rovnako z ocele), ktorý odoláva aj veľmi vysokým teplotám a zaisťuje stabilný a spoľahlivý výkon a dlhú životnosť. Tretím, dôležitým komponentom, ktorý zaručuje ekologické spaľovanie, konštantnú vysokú účinnosť a bezpečnú prevádzku, je regulácia spaľovania Lambda Pro Control. Tá rozozná použitý druh plynu a pri uvádzaní kotla do prevádzky preto odpadajú starosti s kalibráciou a taktiež nastavuje zmes plyn/vzduch, aby dochádzalo k efektívnemu spaľovaniu s trvalo nízkou úrovňou škodlivín aj v prípade nestálej kvality plynu. Údaje k tomu získava prostredníctvom ionizačnej elektródy priamo z plameňa.

Nenáročné ovládanie

Užívatelia kotla Vitodens 050-W môžu kotol nastavovať či už priamo na kotly, ktorý je vybavený LED displejom s dotykovými tlačidlami, tak aj vzdialene pomocou svojich mobilných aparátov. Každé zariadenie má automaticky integrované rozhranie WiFi, ktoré umožňuje prednastavenie doterajších hodnôt odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Poslúži k tomu aplikácia ViCare, ktorá okrem toho poskytuje užívateľovi informácie o aktuálnom stave systému a vďaka možnosti voľby časových vykurovacích programov významne prispieva k úspore prevádzkových nákladov domu. Okrem toho je možné systém rozšíriť aj o termostat ViCare.

Ak máte otázky k tomu, či inému produktu Viessmann, neváhajte osloviť odborníkov a to napríklad prostredníctvom on-line formulára TU.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archív firmy Viessmann
reklama

Nové

Hrubá stavba a solárna energetika pre rodinný dom

Hrubá stavba a solárna energetika pre rodinný dom

Aktualizované 9.4. Pojem hrubá stavba nie je podľa Wikipédie presne ukotvený v zákone, norme či v projektovej dokumentácii. Ide o nedokončenú stavbu pred finálnymi úpravami (omietky, podlahy, fasáda), často bez rozvodov (elektrina, voda, kanalizácia, vykurovanie,… ísť na článok

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Rekonštrukcii kamenného domu na Šumave korunovala krytina PREFA: je odolná a podobá sa tej pôvodnej

Zverejnené 7.4. Na okraji malebnej šumavskej obce stojí chalupa, ktorá vďaka citlivej rekonštrukcii získala nový život. Pod taktovkou architektov Vojtecha Hyblera a Davida Dvořáka z pražského ateliéru Archport sa z domu, ktorého základy tvoria pozbierané kamene z… ísť na článok

Inovatívny prístup a kvalitné materiály pre najmodernejšiu nemocnicu v Čechách

Inovatívny prístup a kvalitné materiály pre najmodernejšiu nemocnicu v Čechách

Zverejnené 11.4. V Hořoviciach vyrastá najmodernejšia nemocnica v Česku, ktorá prinesie špičkovú zdravotnú starostlivosť a zároveň sa dokáže rýchlo prispôsobiť krízovým situáciám. Kľúčovú úlohu pri jej výstavbe zohrávajú inovatívne technológie, stavebné postupy a… ísť na článok

reklama