Penové materiály
U nás najpoužívanejším - vzhľadom k nízkym obstarávacím i realizačným nákladom - je penový polystyrén EPS. Realizuje sa dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je vypeňovanie do foriem. Tento typ je menej nasiakavý, býva tuhší, ale aj drahší. Druhým typom výroby je penový polystyrén rezaný z vypenených kvádrov. Podobne obľúbený je extrudovaný polystyrén, ktorý možno do istej miery využiť aj ako hydroizoláciu a má lepšie mechanické vlastnosti. Výhodou extrudovaného polystyrénu je na rozdiel od expandovaného, že sa nedrobí na gulôčky. Použiť ho možno na izolovanie základov a základových dosiek, izoláciu sokla či na skladanie striech s obráteným poradím vrstiev.
Zabudnúť nemožno ani na tuhé polyuretánové a polyizokyanátové peny PUR a PIR, ktoré sú ale citlivé na UV žiarenie a rovnako ako ostatné doskové izolačné materiály dávajú priestor vzniku tepelných mostov. Materiál je ale odolný väčšine rozpúšťadlám, kyselinám, lúhom. Medzi penové materiály možno ešte zaradiť penové sklo, ktoré je na rozdiel od uvedených polymérov chemicky a mechanicky odolné. Materiál nie je pružný, preto sa hodí na zaťažené podlahy, ako izolácia bazénov aj na pochôdzne terasy. [1]
Minerálne izolácie
Medzi minerálne vláknité materiály možno zaradiť kamennú, sklenú a čadičovú vlnu. Minerálna vlna sa vyrába z rôznych hornín tavením na veľmi slabé vlákna a ďalším lisovaním do príslušných výrobkov. Ako prvotná surovina sa zvyčajne používa čadič (kamenná vlna) či kremeň a ďalšie sklotvorné prímesi (sklená vlna). Prednosťou týchto materiálov je napríklad ľahká tvarovateľnosť a odolnosť proti vysokým teplotám.
Prírodné varianty
Prírodné izolácie tu boli dávno pred dnes bežne používanými minerálnymi alebo syntetickými izoláciami. Ich realizácia je ale väčšinou drahšia. Typickým zástupcom tejto skupiny je konope - rýchlorastúca technická rastlina, z ktorej vlákien sa vyrábajú tepelno-izolačné dosky, rúna alebo ľahká sypká hmota. Využíva sa k tepelnej izolácii aj nepravidelných alebo ťažko prístupných miest metódou fúkania. Ďalším príkladom sú celulózové tepelno-izolačné materiály vyrábané z recyklovaného novinového papiera a prísad odolných proti škodcom, plesniam, ohňu a hnilobe. Celulóza (buničina) je jedna z najlacnejších izolácii. Starý papier sa rozdrví, uloží do vriec ap., Dopraví na stavbu a nafúka do miest určených pre tepelnú izoláciu.
Netradičné materiály
Okrem spomínaných bežne používaných materiálov existujú aj vzácnejšie varianty, ako napríklad aerogelová izolácia na kremičitej báze. Obsahuje cca 99,98% vzduchu a iba 0,02% oxidu kremičitého. Vyznačuje sa veľmi nízkou hustotou a vysokou pevnosťou. Existuje aj vákuová izolácia, vzniká tak, že sa bežný izolačný materiál zabalí do vzduchotesnej obálky a potom sa odčerpáva vzduch [2]. Zmyslom týchto izolácií je potlačiť v nej (až k nule) vodivosť vzduchu. Zároveň tu musí byť potlačená sálavá zložka pomocou termoreflexného obalu; tieto izolácie preto majú silný termoreflexný (striebrolesklý) povrch.
Aké izolácie podláh sa používajú v Západnej Európe?
Špeciálnym variantom tepelnej izolácie je systém ThermoWhite, ktorý je obľúbený predovšetkým v zahraničí, ale svoje miesto si vydobyl aj v Čechách a postupne sa udomácňuje aj na Slovensku. Táto izolácia je preverená viac ako 20-ročnou praxou. Zásadnou produktovou radou systému ThermoWhite® je polystyrénová izolácia s rôznymi stupňami zaťaženia. Jedná sa o priamo na stavbe 'vylievaný polystyrén', pripomínajúci liatie betónovej podlahy čerstvým betónom z betonárky (BETONMIX). V prípade materiálu ThermoWhite® je výsledkom homogénna polystyrénová izolačná vrstva, so všetkými výhodami, ktoré z toho plynú.
Táto vlhká polystyrénová hmota netečie, ale je tvárna s pomocou ľahkého hladidla z PU peny a pechu. Počas 48 hodín stvrdne do rovnorodej bezškárovej tepelnoizolačnej hmoty, na ktorú je možné pokladať ďalšie vrstvy (separačná fólia, podlahové kúrenie, betón, anhydrit). Nasledujúcich 26 dní položená izolácia zreje až do tuhosti podlahového penového polystyrénu.
Liaty polystyrén možno pre jeho bezškárovosť využiť napríklad pod podlahové kúrenie, ďalej do rovných striech a terás, pivníc i garáží. Vstupnými materiálmi sú len polystyrénový granulát, patentovaná chémia a voda. Vďaka použitiu prírodných minerálnych surovín a recyklovaného polystyrénu je navyše ThermoWhite priekopníkom v ochrane životného prostredia. Štúdia Inštitútu odpadového hospodárstva Univerzity prírodných zdrojov a aplikovaných vied o živej prírode vo Viedni potvrdila, že ThermoWhite vykazuje pozitívnu ekologickú rovnováhu. Medzi ekologické účinky ThermoWhite tak, v porovnaní s bežnými EPS izolačnými systémami, patria napríklad o 54% nižšia spotreba primárnej energie, až o 21% menšia produkcia oxidu uhličitého alebo o 14% nižšia spotreba vody. [3] Pre predstavu prinášame malé porovnanie liateho polystyrénu s vybranými izoláciami.
Na záver
Každá tepelná izolácia má svoje výhody a nevýhody a samozrejme tiež preferenčné umiestnenie. Možno povedať, že tu platí základný princíp, totiž čím lacnejšie, tým horšie úžitkové vlastnosti. Minerálne vlákna sa hodia na ploché a šikmé strechy či ako priemyselná izolácia. Podobné je to aj u sklenených vlákien, ktoré majú navyše výhodu v akustickej izolácii. Penový polystyrén je možné okrem striech dobre aplikovať aj v podlahách. Extrudovaný polystyrén je použiteľný na plochej strechy s obráteným poradím vrstiev či ako izolácia spodnej stavby pod terénom. Čo sa týka izolácii na prírodnej báze, tie majú najväčšie preferencie hlavne u ekológov. V západných krajinách sú podporované a rôznymi legislatívnymi zmenami uprednostňované pred ostatnými izoláciami. [4]
Hoci sú na trhu ponúkané inovatívne a kvalitné materiály, ich kapacita je v procese aplikácie často znížená inštalačnými nuancami. To nehrozí u zateplenia typu Thermowhite. Montáž je rýchla, čistá a priestorovo nenáročná a navyše na rozdiel od klasického polystyrénu sa Thermowhite dokonale rozleje všade po priestore. Napríklad v byte o rozlohe 60 m2 prebehne inštalácia asi za 90 minút. Pokiaľ chcete izolovať priestor, ktorý je potrebné akusticky ochrániť – napríklad horné byty od poschodia pod ním, voľba je jasná. Výhodou liateho polystyrénu je tiež široká škála využitia aj šetrnosť k životnému prostrediu.
Súvisiace články: