V niektorých starších stavebných, prevažne vidieckeho charakteru, ale tiež v prízemných bungalovoch nie je tak jednoduché priviesť svetlo všade tam, kde je ho potrebné. V objektoch s hlbokými dispozíciami nájdeme aj miestnosti , v ktorých okná veľakrát celkom chýbajú, prípadne chceme rozdeliť väčšiu izbu na dve menšie. Ako ale dostať denné svetlo do obidvoch? Využiť môžeme napríklad svetlovody, avšak tie nemusia byť vždy finančne dostupné.
Luxfery vo vnútri aj vonku
Efektným riešením môžu byť presklené priečky. Nemusí sa pritom jednať len o štandardné priehľadné sklenené steny, ktoré poznáme z kancelárskych budov. Svoje uplatnenie nachádzajú síce aj v rodinných domoch a bytoch, ale vďaka svojej vysokej transparentnosti zvyčajne len v spálni, ktorú oddeľujú napríklad od kúpeľne. Tam, kde si však prajete zachovať súkromie, môžete voliť nepriehľadné, ale priesvitné sklenené tvárnice. Obnoveným trendom poslednej dekády sú totiž všetkým známe luxfery. Stavbu priečok z nich je možné realizovať či už v rámci interiéru, tak exteriéru ako doplnenie obvodového muriva.
Bolo nebolo pred viac než sto rokmi
Za predchodcu dnešných luxferov je považovaný sklenené doštička, z vnútornej strany vybavená radom priečnych hranolov, ktorú si v roku 1881 nechal patentovať Brit James G. Pennycuick. Sklenené tvárnice podobného typu sa o takmer dvadsať rokov neskôr začali vyrábať aj na americkej pôde, ale obľúbenými sa stali až potom, čo do ich vzhľadu zasiahol architekt Frank Lloyd Wright, ktorý luxfery vybavil farebným kvetinovým vzorom. Ďalší krok v popularizácií tohto produktu učinil Švajčiar Gustave Falconnier, ktorý na Svetovej výstave v Paríži roku 1900 predstavil duté sklenené tvárnice so skvelými tepelno aj zvukovoizolačnými vlastnosťami. Od tej doby boli využívané nielen pre priemyselné haly a sklady, ale tiež do rodinných domov.
Funkcionalisti – priekopníci luxferového trendu
K prvej realizácií stavby s fuxfermi v našich krajinách došlo v roku 1902; Dušan Jurkovič ich použil k osvetleniu schodiska pri prestavbe Janovho domu v Luhačoviciach (v štýle ľudovej secesie). Prvá polovica 20. storočia ale čiastočne patrila aj funkcionalistickým architektom, ktorí si ich tiež zamilovali. Vďaka Jozefovi Gočárovi, napríklad, bola napríklad luxferami presvetlená aj veža kostola sv. Václava v Prahe.
Väčšina z nás však luxfery pozná paradoxne z doby socializmu. Aj keď sa vtedajšia doba vyznačovala skôr úpadkom architektúry aj stavebníctva a luxfery bolo možné dostať len v menej kvalitnom prevedení, stali sa lacnou náhradou drahých okenných tabúľ. Po zamatovej revolúcií, kedy sa u nás objavilo veľké množstvo inovatívnych materiálov, došlo k zníženiu dopytu, dnes sú ale sklenené luxfery opäť populárne. Ich cena sa pohybuje približne od 1,5 Eur za kus, avšak je možné naraziť aj na dizajnové kusy (napríklad s metalickým nástrekom či špeciálne tvarovky), u ktorých cena za kus prevyšuje aj 40 Eur. Ich súčasná produkcia je natoľko rozmanitá, že naplní potreby takmer všetkých zákazníkov. Dokonca naďalej prebieha ich výroba aj v českom Duchcove.
Nosné sklenené tehly
V poslednej dobe sú dostupné tiež sklenené tehly. Jedná sa o nosný stavebný prvok, hodí sa hlavne pre interiérové využitie. Znesú zaťaženie viac než 2500 kg/cm2, disponujú výbornou požiarnou odolnosťou (hodnota El 60). Kvalitné sklenené tehly sú pritom vyrábané väčšinou ručne a každá je vďaka tomu originálom.
Akustická aj tepelná izolácia
Ale späť ku klasickým luxferom. Výrobcovia moderných typov sa chvália ich vynikajúcimi fyzikálnymi vlastnosťami. V technických listoch deklarujú lepšiu akustickú izoláciu, než akú vykazujú iné murovacie materiály. Tiež tepelná izolácia sa pohybuje v priaznivých úrovniach. Nie je preto potrebné sa obávať výrazného prehrievania interiéru v lete či úniku vyrobeného tepla v zime v prípade ich využitia v obvodových múroch. Štandardný luxfer má síce hodnotu tepelnej izolácie U = 2,9 až 3,1 W/(m2K), avšak na trhu sa takisto objavujú špeciálne tvárnice s parametrami U = 1,1 až 1,5 W/(m2K). Posledné menované sú po výrobe rozdelené na dve časti, medzi ktoré je vlepená ďalšia sklenená doska a vzniknuté dve dutiny sú vyplnené argónom. Pokovaním je docielené prerušenie tepelného mostu a dosiahnutá tepelná izolácia. Dôležité je následné dodržanie výrobcom daných postupov realizácie a použitých materiálov. Procesy „murovania” obvykle zahŕňajú nutnosť aplikácie špeciálnej termoizolačnej malty s distančnými krížikmi.
Vysoká svetlopriepustnosť
Nie je potrebné obávať sa ani zníženej priepustnosti svetla, ktoré by v interiéri mohlo chýbať. Luxfery sú neustále zdokonaľované a v súčasnosti ponúkajú svetelnú priepustnosť porovnateľnú s klasickým okenným dvojsklom. Veľkou výhodou je tiež fakt, že luxfery sú v rámci hodnotenia horľavosti materiálov zaradené do triedy A, sú teda nehorľavé. Existujú aj luxfery (pre zvislé aj vodorovné konštrukcie) dosahujúce požiarnu odolnosť El 90.
LED osvetlenie neodporúčané
Dostupné sú rôzne veľkosti, tvary, farby a vzory luxferov, môžete aplikovať aj matnú povrchovú úpravu (leptaním či pieskovaním), možnosti sú takmer neobmedzené. Je možné do nich tiež integrovať LED osvetlenie. Odborníci od neho však skôr odrádzajú. LED pásiky s jemnými tlačenými spojmi nie sú v luxferoch prevetrávané, murovacie materiály môžu naleptávať ich povrch. V prípade poruchy je navyše potrebný stavebný zásah v podobe sekania či búrania steny.
Farby
Farebné luxfery sú vyrábané dvomi spôsobmi a to buď priamo z farebného skla (na slnku tak neblednú ani nemenia svoj odtieň), alebo je ofarbená vnútorná dutina už vyrobeného luxferu, vďaka čomu je možné dosiahnuť aj veľmi sýte odtiene. Druhá spomenutá možnosť je však vhodná iba do interiéru, ich expozícia slnku a poveternostným podmienkam by mohla spôsobiť praskanie materiálu a blednutie farby. Tiež je možné kombinovať luxfery rôznych veľkostí a vzorov a vytvoriť tak veľmi originálny dizajn steny. Tá môže byť aj oblúková.
Montáž zvládne aj laik
Popri klasickej realizácií, ktorá je vďaka moderným materiálom oveľa jednoduchšia než v minulosti, sú na trhu dostupné aj rôzne „hobby” montážne sady, ktoré stavbu s luxferami zjednodušia. Nie je tak potrebné investovať do montáže odbornou firmou a zvyšovať náklady. Každý šikovný domáci majster to zvládne aj sám. Jednotlivé systémy však majú svoje špecifiká, výhody a obmedzenia, všetko si teda dobre overte ešte pred nákupom materiálu.
Producenti ponúkajú tiež možnosť dodania hotovej prefabrikovanej luxferovej steny, ktorá je v mieste určenia len náležitým spôsobom usadená. Jedná sa o hotové panely vhodné hlavne na inštaláciu horizontálnych plôch. Panely sú vyrobené na mieru a v mieste určenia sa len usadia do pripraveného otvoru. Zvislé konštrukcie je však odporúčané realizovať skôr štandardným spôsobom (kvôli zachovaniu originálneho dizajnového vzhľadu, ktorého prefabrikáciou ťažko docielime).
Steny, zábradlie aj podlahy
Je potrebné pamätať len na to, že luxfery nie je možné umiestniť napríklad na plávajúcu podlahu, podmienkou je pevný vodorovný podklad v šírke luxfery (hrubá podlaha, prípadne dlažba) a tiež to, že je obmedzený rozmer pre jeden dilatačný celok. Pre veľké plochy sa teda robí dilatačná škára. Pri splnení všetkých predpokladov potom môže byť realizovaná aj skutočne veľká luxferová plocha v takmer akomkoľvek prostredí. Najčastejšie sa jedná o rozmanité zásteny (napríklad v sprchovacích kútoch) a priestory schodiska či predsiene, ktoré tým získajú tú pravú presvetlenosť. Zaujímavou možnosťou je tiež ich inštalácia na balkónoch a terasách, kde nahradí zábradlie a učiní ich výnimočnými. S panelmi, ktoré sme popísali v predchádzajúcom odstavci, môžete realizovať dokonca vodorovné luxferové konštrukcie nahrádzajúce štandardnú podlahu a strop. Pokiaľ potom nie je možné panel do objektu inštalovať s pomocou techniky, je možné ich rozdeliť aj na menšie dielce s ktorými je možné pomerne ľahko manipulovať.
Integrovaná fotovoltaika
Vývoj sklenených tvárnic či tehál pritom zďaleka nekončí. Dôkazom je napríklad sľubne vyzerajúci výskum startupovej spoločnosti Build Solar (prebiehajúci pod záštitou Inštitútu pre životné prostredie a udržateľnosť na britskej Exeterskej univerzite). Ten sa zameriava na integráciu fotovoltaických technológií práve do luxferov (pod názvom Solar Squared). Finálny produkt by mal nielen vyrábať elektrinu, ale tiež prepúšťať dostatok svetla do vnútorných priestorov budovy a efektívne tepelne izolovať. A to všetko cenovo dostupne (podľa vyjadrení výskumníkov). Slnečné žiarenie tak bude využité na maximum. Svetelná zložka poputuje do interiéru, zatiaľ čo tá tepelná vyrobí elektrickú energiu. Máme sa teda aj ďalej na čo tešiť.
Súvisiace články: