V blízkosti česko-poľskej hranice v južnej časti Orlických hôr, ukrytý medzi lesmi a kopcami, stojí kostol, ktorý doslova povstal z popola. Neratovský kostol Nanebovzatia Panny Márie sa stal symbolom nádeje, viery a nezdolnosti ľudského ducha. Jeho majestátna sklenená strecha akoby priamo vyzývala návštevníkov, aby sa na chvíľu zastavili, vzhliadli k nebu a nechali sa uniesť príbehom tohto magického miesta.
Architektúra spája históriu s modernou krásou
Keď prvýkrát zbadáte Neratovský kostol, zaujme vás jeho neobvyklý vzhľad – mohutné kamenné múry, gotické oblúky a klenuté stropy vzpierajúce sa stáročiam, sú v ostrom kontraste s modernou sklenenou strechou, ktorá ako by lákala slnečné lúče dovnútra. Vďaka tejto streche je interiér kostola vždy zaliaty svetlom, čo vytvára atmosféru pokoja, mieru a zároveň s akýmsi dotykom nadprirodzena.
Sklenená strecha symbolizuje znovuzrodenie a prepája nebo so zemou, čo je symbolické nielen z pohľadu viery, ale aj samotnej histórie kostola. Kostol nie je len zaujímavým architektonickým dielom, ale tiež živým dôkazom, že chátrajúce budovy môžu znova povstať z popola a byť ešte krajšie ako predtým.
História plná straty a veľkolepých znovuzrodení
História Neratova siaha do 15. storočia, kedy vznikol ako osada sklárov, ale svoj význam získal až o dvesto rokov neskôr, keď sa vďaka soške Panny Márie stal pútnickým miestom. Pôvodný drevený kostolík bol v prvej polovici 18. storočia nahradený impozantným barokovým chrámom Nanebovzatia Panny Márie, ktorý dnes priťahuje návštevníkov z celého sveta. Architekt tohto veľkolepého diela zostáva neznámy, ale historici jeho autorstvo často pripisujú kruhu okolo Giovanniho Battistu Alliprandiho. Ako majestátna pripomienka viery stál kostol až do roku 1945, kedy ho zasiahla strela Červenej armády a vyhorel. Po vojne sa miestni pokúsili o jeho obnovu, ale nedostatok financií a neskoršie plány na demoláciu počas komunistického režimu kostol uvrhli do stavu rozkladu. Paradoxne, práve kvôli prevozu rokokového schodiska sa demolácia nikdy neuskutočnila. Takmer celé polstoročie objekt stál ako ruina, opustený a zabudnutý, pripomínajúci skôr temnú minulosť ako miesto viery.
Ale rovnako ako v každom rozprávkovom príbehu, aj tu prišiel okamih zázraku a to najmä vďaka snahe farára Jozefa Suchára a neziskovej organizácie Združenia Neratov. Organizácia vzniknutá v roku 1992 začala s nadšením a odhodlaním Neratovský kostol rekonštruovať. V roku 2003 došlo k obnove priečelí, veží a hodín, následne bola opravená fara. Sklenená strecha, ktorú navrhli Jiří Starý a Petr Dostál, bola dokončená v roku 2007 a odvtedy kostol opäť víta návštevníkov z celého sveta. V roku 2018 prešlo priečelie rekonštrukciou do pôvodného barokového vzhľadu a na veže sa vrátili zvony a barokové báne, ktoré znovu oživili zvuk minulosti.
Dodajme, že v roku 1992 bol kostol zapísaný na zoznam kultúrnych pamiatok a už v roku 1990 sa – symbolicky na sviatok Nanebovzatia Panny Márie – v ňom konala prvá púť, čím bola obnovená dávna tradícia. Interiér kostola zdobí priznané kamenné murivo, nad oltárom sa vznáša štylizovaný sklenený anjel pripomínajúci prvých zakladateľov osady – sklára z 15. storočia. Súčasťou kostola je aj meditačná miestnosť, ktorá ponúka priestor na stíšenie a rozjímanie.
Miesto plné príbehov a symbolov
Neratovský kostol nie je len pamiatkou na minulosť. Vďaka svojej unikátnej akustike sa tu organizujú koncerty, ktoré ešte viac umocňujú magickú atmosféru miesta. Okrem toho sa tu každoročne koná tradičná púť a mnoho ďalších kultúrnych podujatí. Kostol sa tiež stal centrom pre stretávanie a pomáha ľuďom s hendikepom a to vďaka aktivitám miestnej komunity.
Ďalším unikátom je poloha kostola. Pamiatka totiž stojí na mieste, kde predtým pramenila liečivá voda a tá priťahovala pútnikov. Aj dnes tu môžete nájsť studničku, ktorej voda je považovaná za symbol očisty a nových začiatkov. A keď budete mať šťastie, uvidíte cez sklenenú strechu nočnú oblohu plnú hviezd, čo je zážitok, ktorý sa vám vryje hlboko do srdca.
Kostol je dnes otvorený všetkým, každý deň a ako hovorí farár Jozef Suchár: „Na čo kostoly, ktoré sú zatvorené.“ Tento chrám svetla a nádeje zostáva symbolom viery, ktorá nikdy nezhasína.
Genius loci Neratova vás očarí
Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Neratove je viac než len historická stavba. Je to miesto, kde sa zastaví čas, kde sa snúbi história s modernou krásou a kde sa každá návšteva stáva osobným príbehom. Či už sem prichádzate za tichom, krásou architektúry, alebo len hľadáte kúsok pokoja v uponáhľanom svete, neratovský kostol vás vždy privíta s otvorenou náručou. A možno sa sami pristihnete, že sa sem budete chcieť vracať – za svetlom, ktoré nikdy nehasne… Viac o kostole si môžete prečítať na stránkach neziskovej organizácie Združenia Neratov.
Čítajte tiež: