V súčasnosti je táto firma jedným z najvyhľadávanejších dodávateľov strešných konštrukcií (väzníkov so styčníkovou doskou, klasických krovov aj lepených drevených konštrukcií) a nosných stenových dielcov pre drevostavby a to nielen vo východných Čechách, kde sídli. „Ročne vyrobíme a zmontujeme viac ako tisíc zákaziek," prezrádza výkonný riaditeľ Ing. David Kasper a dodáva: „Máme overených dodávateľov dreva – či už tuzemských, tak zahraničných. Posledné dva roky dovážame väčšiu časť reziva pre výrobu konštrukcií zo Švédska. Vo výpočte najnovších zmien, do ktorých sa firma rozhodla investovať, nechýba rozšírenie asfaltobetónových plôch, vybudovanie krytých skladov reziva, výstavba nových hál pre tesárske konštrukcie opracované na CNC strojoch a na výrobu stenových panelov a vykonávanie povrchových úprav. „Zároveň sa snažíme ísť cestou ekologickej zodpovednosti, novo sme zaobstarali tiež linku na výrobu drevených brikiet z odpadu, ktorá je od roku 2019 v prevádzke," vymenováva David Kasper. Takisto zmieňuje, že spoločnosť sa v poslednej dobe podieľala tiež na realizácii stavieb, ktoré pre svoj výnimočný koncept aj spracovanie získali významné ocenenia: „Niektoré realizácie boli náročnejšie než iné. V niektorých prípadoch sme čelili výzvam v podobe atypických konštrukčných detailov a požiadaviek na veľmi vysokú kvalitu."
Najväčší v strednej Európe
Pre Pavilón ajurvédskej medicíny od architekta Jakuba Tejkla, ktorý v roku 2018 rozšíril Rezort Svätá Kateřina na Vysočine, dodávala firma KASPER CZ kompletné nosné drevené konštrukcie. Zaujímavé je, že väčšinová časť konštrukcie je umiestnená na masívnych žulových kameňoch vo výške jedného až dvoch metrov nad zemou, a za pozornosť stoja tiež atypické stĺpy, ktoré majú pôdorysný tvar "+" "T" a "L". Na stavbu bolo použitých 340 m³ reziva a všetky prvky konštrukcie boli starostlivo opracované na CNC drevoobrábacom centre. Tento unikátny objekt získal v minulom roku prestížne ocenenie Stavba roka, v súčasnosti prebieha hlasovanie v ankete Drevená stavba roka, v ktorej tiež získal nomináciu a ktorá bude vyhodnotená v tohto roku.
Útočisko z CLT panelov
Do prírodného prostredia krkonošského lesa bola zasadená štýlová drevostavba ležiaca v nadmorskej výške 507 m n.m. Lyžiarska klubovňa na trutnovskej Paradráhe, ktorej autorom je architekt Michal Rosa, je dvojpodlažný objekt s dvojicou pultových striech, ktorý lyžiarom ponúka všetok komfort - dve klubovne a spoločenskú miestnosť, šatne , umyvárne aj garáž pre rolby a skúter. Východná fasáda ustupuje za krytú vonkajšiu plochu, ktorá čiastočne slúži ako mazací box a čiastočne ako divácka terasa. Na stavbu bolo použité smrekové a smrekovcové drevo - 1000 m² CLT panelov, ktoré v Čechách zatiaľ nie sú príliš bežné, ale vzhľadom na ich vlastnosti možno očakávať nárast ich popularity. Ďalej boli použité two by four panely, smrekovcový masív a sušené hobľované rezivo S4S; všetko chráni pred nepriazňou počasia 250 m² väzníkových striech. Časopis Forbes zaradil stavbu do rebríčka Najzaujímavejšie stavby Česka a je tiež jedným z kandidátov na ocenenie Drevená stavba roka.
Nový krov z hoblovaného masívu
V súčasnej dobe prechádza kompletnou obnovou kaplnka sv. Jozefa vo Slavětíne, ktorá bola postavená zhruba pred 120 rokmi a bez zásadnej, avšak citlivej rekonštrukcie by lokalite už dlho slávu neprinášala. Táto realizácia je v mnohých ohľadoch skutočne výnimočná - v porovnaní s novostavbami rodinných domov si žiada odlišný prístup. Nový krov je zo smrekového hobľovaného masívu opracovaného na CNC drevoobrábacom centre, bez ďalších povrchových úprav. Ako záklop strešnej roviny slúžia smrekové podlahové fošne, ktoré sú kvôli čo najväčšej odolnosti, ošetrené tromi nátermi bielej olejovej lazúry.
Tento článok vyšiel v časopise INTRO Drevo. Viac na www.introonline.cz