Do stavby sa pustil sám
Majiteľ mal skúsenosti so stavbou hneď niekoľkých rodinných domov. Preto sa aj napriek zložitosti projektu rozhodol organizovať si stavebné práce vo vlastnej réžii: „Najväčšou výzvou bolo nájsť kvalitných remeselníkov. Napriek tomu sme dom dokončili v priebehu roka a pol.“
Úprava terénu si žiadala citlivý prístup, aby nedošlo k porušeniu okolitej prírody chráneného územia. Konštrukcia domu je zhotovená ako železobetónový skelet s výplňou z tehlového muriva so zabudovanou izoláciou. Majiteľ doplnil aj tenkú vrstvu zateplenia ako poistku pred krutými oravskými zimami. Oravská Lesná patrí medzi obce s najchladnejším počasím na Slovensku, avšak teplo domova bezpečne chránia obvodové steny, ktoré majú takmer pol metra.
Obálka domu je doplnená oknami, ktoré sú osadené v hliníkových profiloch. Špeciálne fólie na oknách spoľahlivo chránia pred zvedavými pohľadmi zvonka. V dome nenájdete tieniace prvky. „Žalúzie by pokazili celkový efekt, v ktorom je dominantný výhľad,“ vysvetľuje majiteľ. Okná sú navrhnuté tak, aby privádzali dnu dostatok denného svetla, a zároveň, aby sa priestor v teplých dňoch neprehrieval.
Majitelia si nevedia vynachváliť kvalitu vnútorného prostredia. „V lete je nám príjemne, aj bez klimatizácie. Teplota vnútri je stabilne okolo 25 °C s príjemnou vlhkosťou. Keď sme bývali v predchádzajúcom dome, museli sme kupovať zvlhčovače vzduchu,“ spomína Milan.
Fasáda dostala povrchovú úpravu z prírodného kameňa. Jej výhodou je okrem vysokej estetiky aj nízka náročnosť na údržbu. Domáci pán má v hlave presný zoznam materiálu použitého na stavbu: „Použili sme 1300 m³ betónu, 82 t železa a 46 t lepeného prírodného kameňa.“
Dôraz sa kládol aj na zabudovanie moderných technológií. Technologickým srdcom domu je miestnosť na najnižšom podlaží. Vykurovanie zabezpečuje tepelné čerpadlo s rekuperačnými jednotkami. Všetko je tiež pripravené na osadenie slnečných kolektorov. „Aktuálne náklady na prevádzku domu sú na úrovni 150 eur, vrátane bazéna s teplou vodou. Po zapojení solárnych kolektorov by sme mali byť sebestační. V lete sa s nákladmi priblížime k nule a v zime bude spotreba len na nízkej úrovni,“ pochvaľuje si domáci pán.
Neprehliadnuteľná strecha
Dominantou stavby je strecha. Z vonkajšej strany prepožičiava horskému bývaniu nezameniteľný výraz keramická strešná krytina Tondach. Model pálenej škridly Figaro Deluxe v originálnej povrchovej úprave engoba matná antik harmonicky zapadol do okolitej krajiny. Krytina sa použila na celkovej ploche 550 m². Jej zhotovenie si vyžiadalo 40 t škridly a 50 t dreva. Strecha je tiež zateplená nadkrokvovou izoláciu.
Vo vnútornej časti umožnil otvorený krov veľkolepé výhľady smerom von a zároveň sa stal ústredným prvkom interiéru. Originálny krov si dal domáci pán vyrobiť na mieru v Nemecku. Poskladať fenomenálnu strechu s lepenými klenbami si netrúfli ani miestni tesárski majstri. Keď jednotlivé časti krovu doviezli z Nemecka, obrátili sa manželia na skúseného tesára a pokrývača Michala Surovčíka. „Pôvodne som mal strechu len pokryť škridlou, nakoniec sme sa dohodli aj na zmontovaní krovu. Dôležité bolo precízne ukladanie a rezanie jednotlivých prvkov, aby nedošlo k znečisteniu krovu. Prácu nám mierne skomplikoval aj májový sneh. Ale strechu sme napokon zvládli odovzdať podľa požiadaviek investora,“ hovorí Michal Surovčík.
Hrejivý interiér s úchvatným výhľadom
Veľkorysá obytná plocha 800 m² ponúka na troch poschodiach dostatok miesta pre celú rodinu i blízkych známych. Najviac času trávia manželia v hlavnom obytnom priestore, ktorému dominuje majstrovsky zhotovený otvorený krov s kovovým lustrom vážiacim 1,2 t.
S návrhom interiéru pomohla architektka Jana Gabrišová zo Žiliny. Domáci pán však nepopiera miernu inšpiráciu seriálom Dallas a životným štýlom hlavného hrdinu J. R. Ewinga. Kuchyňa je rafinovane navrhnutá s množstvom úložného priestoru a veľkým jedálenským rozkladacím stolom.
Kamenný obklad možno nájsť nielen na vonkajšej fasáde, ale aj v interiéri. Obklad z prírodného kameňa majstrov doslova vytrápil. Vnútorné stĺpy obkladali pol roka. Každý kameň sa musel brúsiť, aby nevznikali škáry. Atmosféru horského bývania podčiarkujú prémiové drevené podlahy z Francúzska a vnútorný drevený obklad z červeného smreku.
Nad hlavným priestorom sa nachádzajú izby pre návštevy. Každý z mezonetov disponuje manželskou posteľou, dvoma detskými posteľami a samostatnou kúpeľňou. Všetky izby majú na mieru zhotovené vybavenie, vrátane zabudovaných šatníkov.
Na najnižšom podlaží sa nachádza súkromný wellness s bazénom a saunou, ktorí oceňujú najmä vnuci. Hneď vedľa je situovaná poľovnícka izba, ktorá je obľúbeným miestom stretnutí s priateľmi a ponúka aj sedenie na terase.
Ničím nerušené bývanie
Manželia sa vo voľnom čase túlajú po okolitých horách. Preto sa snažili, aby ich starostlivosť o okolie domu zaťažovala čo najmenej. Skalka a malá záhradka s jahodami a bylinkami slúžia na potešenie domácej panej a vnukov. Obľúbeným miestom letných stretnutí je záhradný altánok, na ktorom sa použila rovnaká strešná krytina Tondach ako na hlavnom objekte. Tu sa nachádza všetko potrebné pre riadnu hostinu: udiareň, pec aj gril.
„Volám to tu Gerlachovský štít, nezašteká tu ani pes, bývanie je tu úžasné, ani sa mi nechce nikam chodiť,“ hovorí na záver spokojný majiteľ. Jediné čo domáci pán ľutuje je to, že si takýto dom nepostavil, keď mal 30 rokov, aby si ho mohol o to dlhšie užívať.
Čítajte tiež: