Čo je pod povrchom, to sa počíta
Spodnou stavbou sa rozumujú samotné základy a tiež suterénny priestor. Oboje sú čiastočne alebo celkom vystavené pôsobeniu:
- tlaku vody,
- agresívnej podzemnej vode s obsahom chemikálií,
- statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.),
- dynamickým silám,
- striedaniu teplôt,
- plynom obsiahnutých v pôde,
- agresívnym biologickým vplyvom (korene rastlín, huby, baktérie).
Pri stavbe alebo rekonštrukcii je teda nevyhnutné brať tieto vplyvy do úvahy a postarať sa o dostatočnú ochranu nielen proti vlhkosti. Spodná stavba je základom pre ďalšie vrstvy a konštrukcie. Nie je preto dobré hydroizoláciu spodnej stavby podceňovať. Radšej zvoľte a aplikujte správny systém ihneď, než aby ste neskôr museli riešiť následky nedostatočnej izolácie.
Základom je hydroizolácia
Kvalitná izolácia vám zabezpečí pokojné bývanie, dlhú životnosť stavby aj nižšie náklady. Môžeme navyše vyberať aj produkty z udržateľných systémových riešení, príroda vám za to bude vďačná. Hydroizoláciu môžete aplikovať:
- vo vnútri konštrukcie – pomocou integrácie špeciálnych prísad priamo do betónu, kedy prenikanie vody zastaví samotná konštrukcia,
- na vonkajšej strane konštrukcie – napríklad pomocou asfaltových pásov,
- statickým silám (statický tlak, vztlaková sila, sadanie apod.).
Akú technológiu zvoliť?
Pri výbere hydroizolácie sa ponúka hneď niekoľko možností riešenia.
- Hydroizolačné nátery, stierky a malty – hlavnou výhodou je ľahká a časovo nenáročná aplikácia a tiež priaznivá cena.
- Biela vaňa a vodonepriepustný betón – ponúka vysokú životnosť za dobrú cenu. Hodí sa hlavne pre podzemné parkovisko, obytné budovy alebo priemyselné stavby.
- Bituménové nátery – sú aplikovateľné na suché aj ľahko vlhké podklady. Vďaka elasticite sa jednoducho prispôsobia aj pri nižších teplotách a skvelo preklenú trhliny.
- Asfaltové pásy – ponúkajú skvelý pomer ceny a kvality. Sú odolné proti mechanickému poškodeniu a zabezpečia dlhú životnosť.