Nech už realizujete novostavbu či rekonštrukciu staršieho objektu, skôr či neskôr príde na rad aj oblasť otvorových výplní. Nové okná naplnia predstavy investora iba vtedy, keď splnia všetky svoje funkcie. Aby okno dom zdobilo, prepúšťalo optimálne množstvo denného svetla a k tomu tepelne izolovalo v zime alebo naopak neprehrievalo interiér v lete, musí byť nainštalované so všetkým potrebným. Kľučky, rozety, tieniace prvky, parapety, sieťky proti hmyzu...Uistite sa, že aplikujete len to, čo je potrebné, ale zároveň všetko, čo napomôže udržať v interiéri komfortné prostredie a žiadaný vzhľad okna.
Estetika
Prvkom, ktorý odlíši Váš dom od iných, je okenná priečka, ktorá rozčlení sklenené tabule na menšie plochy. Geometrické línie, ktoré priečky vytvárajú, výrazne premenia estetický dojem z domu. Veľmi časté je delenie okna na dvoj či trojkrídlové stredovým stĺpikom. Je možné zvoliť aj priečky nalepovacie (zvonku tabule), medzisklenné či pevné (vo vnútri), pre nerozhodných sú k dispozícii priečky snímateľné. Nie je pritom potrebné ich umiestňovať len v štandardnom pravouhlom prevedení, individuálny prístup niektorých výrobcov ich dovoľuje navrhnúť aj kreatívnejšie.
Dôležitá úloha malej okennej kľučky
Nemalú úlohu vo výslednom dojme hrajú aj okenné kľučky. Môžu byť tvorené rozličnými materiálmi, farbami aj tvarmi, ktoré značne ovplyvnia vzhľad okna na interiérovej strane. Ich funkcia navyše tiež zahŕňa ochranu proti násilnej manipulácií (uzamykateľné kľučky či detská poistka). Okno môžete tiež, hlavne v prípade špaletových okien historických stavieb, doplniť o distančníky, ktoré bránia nárazu kľučky vonkajšieho krídla okna do vnútorného skla.
Parapet neoddeliteľnou súčasťou
Podobu okna dotvára tiež parapet, či už vnútorný, tak vonkajší. Sortiment na trhu je v tejto oblasti široký, avšak odporúčame vyberať parapet súčasne s oknom, aby štýlovo aj farebne ladili. Či už pôjde o vnútorný plastový či drevotrieskový (dyhovaný či laminovaný) parapet, alebo o hliníkový parapet vonkajší, pri nákupe apelujte predovšetkým na stabilitu, pevnosť a tvarovú stálosť materiálu. Dôležitá je mechanická odolnosť a ľahká údržba. Vysokú tuhosť materiálu (na vonkajšie použitie toľko žiaducu) aj odolnosť voči deformácii a farebnú stálosť ponúka napríklad hliník.
Tepelná izolácia nesúvisí len s rámom a zasklením
Spoločne s vyššie uvedenou kľučkou je podstatný tiež výber kovania, ktorý okrem dizajnu ovplyvňuje aj tepelno-izolačné parametre okna. Najvyššie štandardy spĺňajú napríklad kovania, ktoré vďaka dostatočnému prítlaku krídla okna k rámu po celom jeho obvode umožňujú dosiahnuť oknu skvelých izolačných parametrov. Kovania môžu zahŕňať aj poistku proti chybnej či násilnej manipulácii, poistku proti vyklopeniu krídla pri prievane, zdvíhač krídla (krídlo nemusí byť pri ďalšom zaťažení nazdvihované a je zaistená dlhá životnosť bez opotrebovania) a ďalšie.
Integrované tieniace prvky zaistia tepelnú pohodu
Keď hovoríme o tepelnej izolácii otvorových výplní, je potrebné poznamenať, že ju výrazne ovplyvňujú predovšetkým tieniace prvky. Žalúzie, rolety či tzv. screeny umiestnené na vonkajšej strane okna môžu podstatne navýšiť jeho izolačné vlastnosti. Hlavne vtedy, pokiaľ vytvárajú v zatiahnutom stave súvislú plochu, ktorá je po celom obvode pevne zakotvená. Tým sa vytvorí vzduchová medzera, ktorá spoločne s tieniacou technikou bráni prechodu tepelnej energie z interiéru von (v zime). V lete naopak znemožňuje prienik slnečného žiarenia na okennú tabuľu a napomáha v interiéri udržať stabilnú a príjemnú klímu, často bez potreby montáže chladiacich zariadení. Tieniaca technika je na trhu pritom dostupná v mnohých materiálových aj farebných variantoch a dom je tak možné tieniť funkčne a elegantne. Veľmi vkusné je napr. zaomietané riešenie, vďaka ktorému je možné zatiahnutú roletu či žalúziu kompletne schovať do nadokenného prekladu.
Okrem roliet a žalúzií sú efektné aj markízy či pergoly. Tie síce neslúžia ako tepelná izolácia, ale obmedzujú vplyv slnka na stavbu. Zároveň pritom slúžia ako strecha nad terasou či balkónom. Okrem toho je možné zaistiť tienenie smerom z interiéru, ponuka je široká, od klasických žalúzií a roliet, cez plisé a rímske rolety až po vertikálne žalúzie. Každý si jednoducho vyladí domov práve do tých farieb a štýlov, ktoré sú mu najbližšie.
Insekticídna ochrana
Pohodlie v období zvýšeného výskytu hmyzu potom zaistia okenné sieťky. V lete, kedy si prajeme vetrať a prerušovať kontakt s vonkajším prostredím len minimálne, sú skvelým pomocníkom. Do okien je možné inštalovať siete pevné, posuvné, rolovacie aj otváracie. Sieťovinu je možné spraviť aj pevnejšiu pre prípady náporu zo strany domácich zvierat. Rámy sietí sú zvyčajne tvorené odolnými materiálmi. Je potom vhodné voliť také, ktorých výplň v podobe sieťoviny je možné v prípade poškodenia ľahko vymeniť.
Súvisiace články
Aký materiál vybrať na rám okien?
Funkcie a vlastnosti okien naprieč časom
Aké zasklenie na okná vybrať? Izolačné dvojsklo či trojsklo?
Vonkajšie tienenie okien a jeho vplyv na vnútorné prostredie