To všetko sme vedeli, keď sme o liatej podlahe ARTURO niekoľkokrát písali a išli sa pozrieť na pár predvádzacích akcií. Nebolo teda problém túto podlahu odporučiť iným. A keď sme už riešili podlahu vo svojom vlastnom školiacom centre v Hradci Královom (toto centrum je určené predovšetkým pre architektov a projektantov) voľba bola jasná – ARTURO.
Prípravy
Trvalo však viac než dva roky, než k samotnej realizácií podlahy došlo. Prečo? Kúpili sme dom, ktorý, ako sa neskôr preukázalo, sa nachádzal vo veľmi zlom technickom stave. Neostávalo nám teda nič iné, než búrať a prestavovať. Došlo aj na pôvodnú podlahu, v ktorej viedli zhrdzavené vodovodné rúrky. Odstránili sa, vykopalo sa zhruba 50 cm zeminy, nasypal sa štrk, hutnilo sa, zatepľovalo. Nakoniec sa liala anhydritová podlaha, ktorú sme ešte rok nechali vysychať (ako sa ukázalo, bolo to správne).
Potom sme pozvali Ing. Jozefa Mašteru, technika zo spoločnosti Uzin Utz Česká republika s.r.o. Ten premeral vlhkosť a pochválil, že je skutočne nízka. Spoločne sme s pomocou vzorkovníka vybrali farebné kombinácie. Základná farba bola jasná – zhodná ako dlažba v chodbách, teda šedá. Na niekoľkých miestach sme videli ARTURO jednofarebné, ale to nebolo pre nás úplne ideálne. Takže čo k šedej, ako ju oživiť? Najskôr sme vybrali farby našich firemných produktov – modrú a červenú. Zašli pre istoru do školiaceho centra spoločnosti UZIN (na Slovensku je firma HA-UZ), aby sme sa ubezpečili, že voľba je správna. Nebola však. Zvyšné dve farby sa teda vymenili, aby ladili s okolím – záhradou a stromami, ktoré sú vidieť z okien a balkónových dverí. Vybrali sme teda svetlú a tmavú zelenú. Následne nám zo spoločnosti UZIN odporučili šikovnú firmu, ktorá má s liatím podlahy ARTURO už dlhoročné skúsenosti. S ňou sme upresnili plochu, dohodli sa na cene a termíne prevedenia.
Samotný priebeh a výsledok
Samotná realizácia prebiehala tri pracovné dni. Prvý deň došlo ku kontrole povrchu anhydritovej podlahy, utesnenie netesností okolo stien a celoplošnej penetrácií s Arturo EP6200. Druhý deň sa pracovalo vo dvoch fázach. Najskôr sa na podlahu naliala polyuretánová hmota ARTURO PU2030. Tú zručný remeselník rovnomerne rozprestrel do hrúbky cca 3 mm. Hneď potom, čo sa ustálila hladina, vyrazil na čerstvo nanesený povrch v topánkach s dlhými klincami pán Pavol Šimůnek, šikovný a kreatívny „floorštýlista" s dvomi vedrami PU roztoku. Jeden svetlo zelený a druhý tmavozelený. Od jedného kraja miestnosti postupoval k druhému a striedavo z obidvoch vedier pomocou špachtlí lial na podlahu tenké pramienky, ktoré v nej vytvorili čiarovú štruktúru viditeľnú na obrázkoch.
Nápad použiť špachtle vyšlo bol momentálnym nápadom. Pôvodne sme totiž plánovali liať farby z kanvičky, ale s pánom Šimunkom sme sa zhodli, že by výsledný efekt pôsobil hrubo. Tretí deň remeselníci podlahu celoplošne prelakovali vrchným transparentným protišmykovým náterom ARTURO PU7985. A výsledok? Určite zaujme a je originálny. Posúďte sami.
Uzin Utz AG
Medzinárodný koncern Uzin Utz AG prevádzkuje výrobné závody vo Francúzsku, Poľsku, Slovinsku, Švajčiarsku, Holandsku, Číne a Spojených štátoch amerických. Okrem značky UZIN má kompletnú sortimentálnu a systémovú ponuku podlahárskej a parketárskej práce pod jednou strechou. V stručnosti sa jedná o WOLFF – výrobcov náradia a strojov pre podlahárske remeslo, PALLMANN – výrobca parketových lakov a olejov, CODEX – ponúka riešenie obkladačom, RZ – značka čistiacich a ošetrovacích prostriedkov na podlahoviny a ARTURO – systém liatych priemyselných či dizajnových podláh.
Okrem samotnej výroby a predaja dbá UZIN tiež na vlastný výskum, vývoj, marketing, logistiku a poradenstvo. Všetky tieto činnosti pritom rešpektujú trend posledných rokov, kedy popri samozrejmej kvalite je kladený dôraz na trvalo udržateľný rozvoj. Ekológia, maximálna možná ochrana životného prostredia a vysoký štandard sociálneho zabezpečenia pracovníkov spoločnosti patrí medzi základné priority.
Na Slovensku zastupuje firmu spoločnosť HA-UZ market s.r.o.