Expo Real, ktoré sa tento rok konalo od 7. do 9. októbra v Mníchove, patrí k najväčším európskym veľtrhom zameraným na nehnuteľnosti a investičné príležitosti. Na ploche 75 000 m² mali návštevníci príležitosť navštíviť českú expozíciu „Czech Cities & Regions“, v rámci ktorej sa predstavila Praha, Ostrava a Moravskosliezsky kraj. Hlavnými lákadlami boli svetoví architekti Robert Konieczny, ktorý prezentoval projekt premeny ostravských bitúnkov a Shane Dalke s návrhom pražskej Vltavskej filharmónie. Česká republika opäť ukázala, že má na poli architektúry čo ponúknuť!
Ostrava sa mení pod rukami svetových architektov
Ostrava na veľtrhu odtajnila svoje plány a projekty, ktoré zmenia tvár mesta. Minuloročnými ťahákmi boli „ostravský mrakodrap“ podľa návrhu slávnej architektky Evy Jiřičnej, na ktorú už mesto podpísalo zmluvu so súkromným investorom a ostravský koncertný sál, ktorý navrhol architekt Steven Holl. Tohtoročný ročník prilákal pozornosť vďaka dvom svetovým architektom, ktorých projekty majú pre české mestá veľký význam. Jedným z nich bol Robert Konieczny z ateliéru KWK PROMES, ktorý predstavil premenu historických ostravských bitúnkov v galérii súčasného umenia. Tento projekt si získal obdiv nielen doma, ale aj na medzinárodnej úrovni, keď sa prebojoval až do finále prestížnej ceny Miesa van der Rohe Award. Prestavba bitúnkov je ukážkovým príkladom toho, ako je možné prepojiť históriu s moderným umením. Konieczny sa nebál citlivého zásahu do pôvodnej stavby a vďaka tomu sa podarilo vytvoriť miesto, ktoré spája minulosť s prítomnosťou a ponúka nový priestor na umenie a kultúru.
Druhou výraznou osobnosťou bol Shane Dalke z presláveného ateliéru BIG (Bjarke Ingels Group). Predstavil ambiciózny projekt Vltavskej filharmónie v Prahe. Architekti z ateliéru BIG sa v projekte nechali inšpirovať zvlnením rieky Vltavy a pražskou architektonickou krajinou, čo sa odráža v odvážnej a plynulej forme budovy. Víťazný návrh počíta so sprístupňením brehu Vltavy a s otvorenými vonkajšími terasami vrátane pochôznej strechy. Stavebné práce by mali začať v roku 2027 [2].
Návšteva stánku bola opäť ojedinelým zážitkom
Stánok na tohtoročnom veľtrhu poskytol výnimočný zážitok nielen pre milovníkov architektúry, ale aj pre všetkých, ktorí oceňujú moderný dizajn a udržateľnosť. Za konceptom expozície o rozlohe 228 m2 stojí renomovaná architektonicko-urbanistická kancelária CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS. Tá navrhla priestor prepájajúci inovatívne architektonické prvky s ohľadom na ekologické aspekty. Počas celej doby veľtrhu prebiehalo priamo na stánku množstvo zaujímavých prezentácií svetovo uznávaných architektov, ktorí sa podelili o svoje skúsenosti a predstavili projekty posúvajúce hranice súčasnej architektúry.
Česká architektúra je stále viac svetová
Ostrava týmto ale rozhodne nekončí. Mesto má v pláne ďalšie zaujímavé projekty, ktoré môžu výrazne zmeniť jeho tvár. Či už ide o nové investičné lákadlá ako pozemky v Porube a Plzenskej ulici alebo športové projekty ako modernizovaný futbalový štadión na Bazaloch, ktorý má privítať späť Baník Ostrava. Významné architektonické projekty sa však rozvíjajú aj v ďalších častiach Českej republiky. Od modernej pražskej štvrte Smíchov City kombinujúcej bývanie, prácu a voľný čas až po výstavbu Horáckej multifunkčnej arény v Jihlave, ktorá sa stane novým centrom športového a kultúrneho diania. Česká architektúra tak drží krok so svetovými trendmi a prináša inšpiratívne diela, ktoré sa vyrovnajú svetovej úrovni.
Zdroje:
[1] Praha, Ostrava a Moravskoslezský kraj míří se společnou expozicí do Mnichova na prestižní Evropský realitní a investiční veletrh Expo Real. Tlačová správa Magistrátu mesta Ostravy.
[2] Jak bude vypadat Vltavská filharmonie? Dánové vtisknou Praze novou tvář. Stavebnictvi3000.cz
Čítajte tiež: