Koncept parku zahŕňa mobilnú aplikáciu Time Trip, moderný informačný systém, ktorý návštevníkom ponúka pohľad do minulosti mesta a zároveň poskytuje zaujímavé informácie formou interaktívnych bodov v parku. Táto inovatívna pridaná hodnota slúži nielen na edukáciu, ale aj na zábavu návštevníkov.
Základný kompozičný princíp parku sleduje časopriestorovú paralelu, vytvárajúcu pozvoľný prechod od urbanizovaného parkového priestoru okolo Goetheho námestia k lesoparku pri Okružnej ulici. Táto kompozičná myšlienka prepája botanický a architektonický koncept parku, ktorý odráža rozmanitosť historických období mesta.
Projekt vychádza aj zo smutnej kapitoly v histórii mesta Aš spojenej s likvidáciou najväčšieho ašského cintorína v normalizačných 70. rokoch minulého storočia. Strata kultúrnych a historických hodnôt počas tejto udalosti má svoj odraz v Parku histórie, kde bola vytvorená pietna pamiatka na toto miesto vo forme žulového bloku. Plochý pamätník tvorí súbor rôzne veľkých kamenných kvádrov s priehlbinami na umiestnenie sviečok. Je to miesto na stretnutie ľudí z okolia i zo susedného Nemecka a vytvára priestor, kde si môžu pripomenúť svojich predkov.
Oprava najstaršieho kamenného mosta v meste, prepájajúceho starú a novú časť evanjelického cintorína, predstavuje ďalší krok k obnove historického dedičstva. Práce na projekte boli sprevádzané archeologickým prieskumom, ktorý odhalil staré hroby, ľudské ostatky a pozostatky stavieb. Táto starostlivosť o historické artefakty podčiarkuje snahu o rešpekt k minulosti. Novo objavené historické pivnice, dlhé niekoľko desiatok metrov, majú byť využité na kultúrne podujatia, čo prispieva k prepojeniu minulosti so súčasným životom mesta.
Novým prvkom vytvárajúcim paralelnú cestu parkom je lávka pre peších. Atypická kombinácia oceľovej centrálnej konštrukcie a dreva vytvára subtílnu štruktúru, ktorá sa vinie parkom. Na lávku nadväzujú drevené pódiá a chodníky. Nová vrstva komunikácie sa symbolicky nedotýka povrchu pôvodného cintorína.
V rámci celého projektu boli všetky povrchy starostlivo upravené tak, aby mohli efektívne vsakovať vodu. Tento prvok je kľúčovým prvkom ekologického dizajnu, ktorý prispieva k zníženiu povodňového rizika a zlepšuje miestny vodný cyklus.
Autor: SOA architekti, s.r.o. | Ateliér KONCEPT
Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga, Petr Kostner, Martina Kostnerová, Tomáš Prinz, Vladimír Dufek
Spoluautor: Tereza Březovská, Filip Rašek, Pavel Směták
Projekčný tým: Tomáš Dantlinger, Martin Prinz, Vlastimil Čegan, Miroslav Čech, Michal Pašava, Petr Matala, Michal Durdis, Jiří Kudrna
Adresa: U Radnice, Aš, Česká republika
Investor: Město Aš
Projekt: 2015
Realizácia: 2022
Náklady: 53 500 000 CZK (cca 2,1 mil. Eur)