GROHE RAPID SLX – PRIPRAVENÝ NA ZAJTRAJŠOK. UŽ DNES.
vyhľadávanie
Dnes je 24.11.

Podkrovie môžete zatepliť aj svojpomocne. Stačí počúvať odborníkov

Zverejnené: 29. 10. 2021

Rastúce ceny energií vedú mnohých ľudí k tomu, aby zvážili, ako čo najviac ušetriť. Je všeobecne známe, že výrazné úspory energie možno dosiahnuť správnym zateplením domu. Majitelia, najmä z finančných dôvodov, si ho často robia svojpomocne. Architektka Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora tepelných izolácií, poradí, ako správne zatepliť jeden z často zanedbávaných priestorov v dome – podkrovie.

Nikto nepochybuje o výhodách zatepľovania domov, nie vždy sa však robí spôsobom, ktorý prináša obyvateľom najväčší úžitok. Typickým príkladom je zateplenie podkrovia, ktoré je pre mnohých majiteľov menej dôležité než obytný priestor, jeho izolácií preto nevenujú dostatočnú pozornosť. To je však chyba. Zateplenie podkrovia totiž prinesie ďalšie úspory energie a zvýši užívateľský komfort. Zateplenie zároveň zlepší tepelný komfort v interiéri a zníži riziko vzniku plesní v rohoch miestností a na stropoch.

Nie je podkrovie ako podkrovie. Vždy je však dobré ho izolovať.

Podkrovie je priestor pod šikmou strechou. Môže byť obývané, v takom prípade zatepľujeme šikmú strechu a nie samotné podkrovie. O zateplenie podkrovia ide vtedy, keď sa izoluje horizontálny strop pod šikmou strechou, nie šikmá strecha ako taká. Zateplenie podkrovia jednoznačne prináša vyšší komfort bývania, ale aj výrazné finančné úspory. Ak izolačná konštrukcia oddeľuje nevykurovaný priestor od vykurovaného, zateplenie zabezpečuje príjemnú teplotu v interiéri bez zvýšených nákladov na vykurovanie. Nepodceňujte dôkladnú prípravu pred samotnou realizáciou. Oplatí sa to.

„Z technického hľadiska je potrebné zistiť stav stropnej konštrukcie. Ak ju tvoria trámy, skontrolujeme, či nie sú napadnuté vlhkosťou alebo drevokaznými hubami. Kontrolujeme tiež v akom stave sú zhlavia trámov a je dôležité skontrolovať i to, koľko priestoru ostáva medzi podlahou podkrovia a strešnými šikminami. Všetky tieto faktory ovplyvňujú spôsob zateplenia podkrovia,“ hovorí architektka Tereza Vojancová zo spoločnosti URSA, popredného výrobcu a distribútora tepelných izolácií.

Je veľmi dôležité dbať aj na precíznu realizáciu, či už ide o starostlivé vyhotovenie parotesnej vrstvy bez perforácie, alebo o zabránenie vzniku tepelných mostov. Ideálne je, ak zloženie konštrukcie umožňuje odparovanie prípadnej vlhkosti z konštrukcie. V opačnom prípade môže skondenzovaná vlhkosť v netesnej konštrukcii čoskoro zhoršiť kvalitu vnútorného prostredia s rizikom vzniku plesní a kompletnej degradácie nosnej konštrukcie.

Ako správne zatepliť podkrovie?

Je veľmi dôležité, či je v existujúcej stropnej konštrukcii funkčná parozábrana, napríklad v stropnom podhľade najvyššieho podlažia. To určuje ďalšie riešenie. Ak tam parozábrana nie je, je nutné ju do konštrukcie vždy doplniť, aby sa zabránilo kondenzácii v konštrukcii. „Existuje niekoľko možností zateplenia podkrovia. Ak pod šikmou strechou nie je dostatočná výška na vloženie izolácie len nad trámy, je možné vložiť izoláciu medzi a potom nad alebo pod trámy (do podhľadu). Ak je však izolácia umiestnená medzi trámami, povrchová teplota v zhlaví trámu sa znižuje a hrozí tu riziko kondenzácie a následnej hniloby zhlavia trámu. Preto túto možnosť primárne neodporúčame, najmä ak fasáda domu nie je zateplená, hoci sa v praxi používa,“ upozorňuje Tereza Vojancová.

Ak je v podkroví dostatok miesta, je to ideálna možnosť a môže sa izolovať len nad trámami. Ak sa má podkrovie využívať ako úložný priestor, možno použiť nasledujúce riešenie. Podlaha podkrovia sa vyčistí, aby sa na ňu mohla položiť parozábrana, ak nie je v stropnej konštrukcii pod ňou. Parotesnú vrstvu treba položiť súvisle, napojiť pásmi fólie medzi sebou, na všetky prestupujúce konštrukcie, obvodové steny atď. Na ňu sa položí drevený rošt a vyplní sa minerálnou izoláciou. Na drevený rošt sa zhora pridávajú dosky s malými medzerami.

Ktoré materiály je vhodné používať a ktorým by ste sa mali vyhnúť?

Podľa Terezy Vojancovej nie je vhodné zakrývať tepelnú izoláciu zhora OSB doskami. OSB dosky sú na rozdiel od drevených dosiek difúzne uzavretým materiálom, ktorý zabraňuje prenikaniu vlhkosti cez konštrukciu. Na OSB doskách potom môžu rásť plesne a v nepriaznivom prípade sa môže hromadiť vlhkosť. Materiály vhodné na zateplenie sú URSA SILVER DF 39 alebo URSA CRISTAL DF 40. Ich výhodou je ich difúzna otvorenosť. To znamená, že prepúšťajú vodnú paru cez konštrukciu. Ak sa podkrovie nevyužíva, izolácia sa môže položiť len na parozábranu, bez dreveného roštu a horného obkladu. Stačí zakryť geotextíliou (difúzne otvoreným materiálom) proti prachu.

Na zabezpečenie maximálneho účinku izolácie sa neodporúča ignorovať hrúbku samotnej izolácie. „Hrúbka izolácie závisí od účelu, na ktorý sa používa. Ak izolujete podkrovie z tepelnoizolačných dôvodov, mali by ste počítať s 20 až 40 cm minerálnej izolácie v závislosti od konkrétnej vrstvy. Okrem toho bude potrebná parotesná zábrana. Ak izolujeme výlučne z akustických dôvodov, hrúbka začína na 10 cm a v takom prípade nepoužívame parozábranu,“ dodáva Tereza Vojancová. Vhodnými materiálmi, ktoré prispievajú k zvukovej nepriezvučnosti, sú napríklad materiály URSA SILVER DF 39 alebo URSA CRISTAL DF 40.

Aj vhodný výber minerálnej izolácie šetrí životné prostredie

Minerálne izolácie URSA sú vyrobené z viac ako 90 % z obnoviteľných zdrojov. Hlavnú zložku minerálnej sklenej izolácie tvoria zo 70 % sklenené črepy, ktoré pochádzajú z recyklovaného skla, a viac ako 20 % tvorí piesok. Materiály URSA GLASSWOOL počas svojej životnosti ušetria niekoľkokrát viac energie, ako je potrebné na ich výrobu. URSA GLASSWOOL dosahuje najlepšie akustické, tepelnoizolačné a protipožiarne výsledky.

O spoločnosti URSA

Spoločnosť URSA SK, s. r. o. úspešne pôsobí na slovenskom stavebnom trhu viac ako 18 rokov a je jedným z predných dodávateľov tepelných, akustických a protipožiarnych minerálnych izolácií. Pevné miesto značky URSA svedčí o tom, že kvalita výrobkov predávaných pod touto značkou má na slovenskom trhu veľký význam. Všetky ponúkané produkty sú prvotriednej kvality. Sú plne recyklovateľné a ani ako odpad nezaťažujú životné prostredie. Spoločnosť URSA patrí medzi členov Cechu Strechárov Slovenska a Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky. Podrobné informácie týkajúce sa produktov spoločnosti URSA vám radi poskytnú odborníci na zateplenie (tech.poradce@ursa.com). Viac informácií nájdete na www.ursa.sk.

Súvisiace články:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy URSA

Tématické odbory

reklama

Nové

Vonkajšia sudová sauna  - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Vonkajšia sudová sauna - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Zverejnené 21.11. Ak ste niekedy vyskúšali saunu, určite viete, aká relaxačná a terapeutická môže byť a aké má výhody pre vaše fyzické či duševné zdravie. Vďaka barelovým alebo tzv. sudovým saunám môžete tento zážitok prežiť vo svojej záhrade a to kdekoľvek, kam si… ísť na článok

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Zverejnené 18.11. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa domy, existujúce kancelárie a priemyselné budovy dostávajú nový účel, zastarané komerčné budovy sa modernizujú. A spoločnosť Xella na tento trend reaguje a… ísť na článok

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zverejnené 23.11. Údolie zvané ľudovo Jabloneček je prírodne, geologicky a historicky cenné územie uprostred chladných listnatých lesov v Ralsku (neďaleko Prahy). Ľudia tu sídlili po stáročia, hospodárili na pôde priľahlých polí, lúk, sadov a pastvín. Až nepriazňou… ísť na článok

reklama