Aký trend podľa Vášho názoru vedie súčasnému stavebníctvu?
O úspechu projektov pre bývanie už dávno nerozhodujú len technické parametre domu, flexibilita využitia interiérových plôch na bývanie či zvyšujúca sa požiadavka na balkóny alebo terasy, ale skutočne rozhodujúca je lokalita. Prím hrá dostatok zelene, rozmanitosť verejného priestranstva, kde môžu ľudia a ich rodiny tráviť voľný čas, odpočívať, športovať, relaxovať, baviť sa a pritom nebyť zaťažení prašnosťou mesta a nadmerným hlukom. Už dlhšiu dobu tu máme trend, ktorý jasne ukazuje, že nie je dôležitá iba samotná budova, ale hlavne a predovšetkým okolitý priestor. Preto je potrebné, aby či už súkromní investori, tak aj zadávatelia zo štátnej sféry začali už vo fáze plánovania myslieť viac holisticky. Dokázať komplexnejšie pozerať na vybranú lokalitu, kde bytové a rezidenčné projekty vznikajú a premýšľať, čím komfort bývania vo vybranej lokalite podporia.
V rámci realitného trhu je väčší záujem o bývanie s terasami či balkónom. Máte projekty, do ktorých ste zakomponovali aj predzáhradky či iné priestranstvá, ktoré ponúknu rodinám podobný komfort?
Myslím, že to bola práve pandémia, ktorá nám ešte zreteľnejšie ukázala, ako dôležité je dbať na kvalitu verejného priestranstva. Návrat zelene do miest je témou, ktoré je u nás v centre pozornosti posledných päť, možno aj desať rokov. Vďaka pandémii sa ukázalo, ako dôležité je mať v blízkosti bydliska dostupný park, ktorý čiastočne nahradí obyvateľom záhradu alebo výlet do prírody. Samozrejme predzáhradka, terasa či balkón ideálne s výhľadom do zelene, lokalita s ľahkou dopravnou dostupnosťou aj dostatočnou občianskou vybavenosťou, to sú trendy, ktoré pociťujeme a zapracovávame do našich bytových komplexov.
Vo Viedni sme vlani dokončili napríklad krásnu bytovú štvrť Schichtgründe, ktorá ponúka možnosti na trávenie voľného času nielen čo sa týka predzáhradiek, ale aj rozmanitosťou ihrísk, rôznych knižníc, čitární a telocviční skutočne výnimočná. Navyše bytový komplex Schichtgründe je vzdialený zhruba jeden kilometer od Viedenčanov obľúbenej voľnočasovej oblasti Alte Donau, čo je pôvodné rameno Dunaja teraz využívané k cyklistike, vodným športom a pod. Schichtgründe je rozhodne dobrým príkladom výberu atraktívnej lokality pre bývanie. Podobne za zmienku stojí aj projekt bytových domov Traviatagasse, ktorý vyniká pestrým zázemím pre komunitné aktivity obyvateľov týchto domov a snahou mesta Viedeň dodržať viacgeneračný koncept bývania v tejto štvrti vrátane začlenenia bytových jednotiek pre migrantov.
„Myslieť na kvalitu verejného priestranstva s dostatkom zelene sa stáva nevyhnutnosťou.“
Napríklad aj bytový dom Althan Park, ktorý sme odovzdali developerovi v decembri 2018, má bytové jednotky, ktoré až do tretieho poschodia disponujú vlastnou predzáhradkou. Vyššie poschodia sú pre zmenu vybavené skutočne veľkorysými vonkajšími terasami s úžasnými výhľadmi na mesto Viedeň. Myslieť na kvalitu verejného priestranstva s dostatkom zelene sa stáva nutnosťou, pretože stále existuje skupina obyvateľov, ktorá je prevažnú časť dňa zatvorená v kanceláriách alebo bytoch a nemá šancu si vyjsť cez týždeň do prírody a na víkend napríklad na hory.
Premietate do svojich pripravovaných konceptov bývania aj skutočnosť zvýšenej požiadavky na prácu z domu?
Žijeme v dobe, keď sa zmazáva doposiaľ pomerne pevná hranica medzi domovom a pracovným prostredím. V zadaniach investorov sa preto už začínajú objavovať požiadavky na malé pracovné kúty. Ukazuje sa, že je praktickejšie mať viac izieb, kde je možné sa zatvoriť. Či už Praha alebo Bratislava, tak aj ostatné veľké mestá, ako je Viedeň, Mníchov a ďalšie sa stretávajú s tým, že sa neustále zmenšuje priemerná veľkosť bytovej jednotky. A proti tomu ide požiadavka, že by sme do určitej miery radi pracovali z domu. Ale pretože sa byty neustále zmenšujú, sústredíme sa na vývoj zdravého konceptu bytov, kde by mohol home office fungovať. Pracujeme na tom, ako skĺbiť dokopy všetky funkcie stále zužujúcim sa priestorom a súčasne zabezpečiť primerané podmienky pre zamestnancov. Doma totiž ľudia nie sú spravidla vybavení ergonomickým nábytkom, vhodným osvetlením a potrebným vybavením, dochádza k problémom s chrbtom, k vyčerpaniu. Často býva problematická aj kvalita vzduchu v miestnostiach či úroveň hluku.
“Snažíme sa presadzovať do našich projektov inteligentné technológie, aby všetko bežalo ešte viac bezkontaktne a bezdotykovo.“
Máte nejaké nové skúsenosti v rámci vašich bytových a administratívnych projektov v súvislosti s pandémiou? Do akej miery tieto vplyvy pôsobia na prácu architektov?
Najmä budovy, ktoré slúžia zdravotníctvu sa teraz veľa sústredia na tzv. bezdotykové zóny. My v tomto rytme projektujeme už niekoľko rokov aj koncepty administratívnych budov. Čo sa týka bytových projektov, aj tu cítime určitý posun. Snažíme sa presadzovať do projektov inteligentné technológie, aby všetko bežalo ešte viac bezkontaktne a bezdotykovo. Napriek tomu otvorene hovorím, že ako architekti síce dokážeme navrhnúť inteligentné budovy, v ktorých je minimalizovaný kontakt na rizikových miestach, je však potrebné dodať, že otázka zvýšenej hygieny je rýdzo na osobnej zodpovednosti jej obyvateľov.
Viac o skúsenostiach a projektových víziách pre bývanie podľa DELTA Group si môžete prečítať TU.
Súvisiace články:
Jedinečná súhra architektúry, techniky, energie a ekológie.To je administratívny objekt a parkovací dom EKOM v Piešťanoch
Inšpirácia - administratívna a laboratórna budova komplet z dreva
Administratívny a parkovací dom EKOM Piešťany
Administratívna budova a priemyselná hala Engel Kaplice