GROHE RAPID SLX – PRIPRAVENÝ NA ZAJTRAJŠOK. UŽ DNES.
vyhľadávanie
Dnes je 23.11.

Postaviť priečky z Ytongu rýchlo a bez starostí dokážete aj svojpomocne!

Zverejnené: 6. 6. 2023

Priečky z pórobetónu Ytong a vápennopieskových tvárnic Silka sú ideálnym materiálom na členenie vnútorných priestorov domu. Skvele sa dajú kombinovať, spoločnosť Xella ako ich výrobca má navyše v sortimente aj prefabrikované oblé priečky Ytong. Dobre sa s nimi pracuje, čo ocenia či už stavebníci preferujúci stavbu alebo rekonštrukciu svojpomocne, tak aj stavebné firmy realizujúce väčšie a výrazne náročnejšie objekty.

Spoločnosť Xella ku kvalitným a overeným výrobkom pridáva aj rozsiahlu ponuku služieb pred aj počas stavby. V prípade, že stavebník si nie je istý správnym stavebným postupom, môže využiť rozsiahly katalóg videí na YouTube kanáli Ytong, kde sa dozvie, ako pri murovaní priečok z Ytongu a Silky postupovať, čomu sa vyhnúť a na čo sa naopak sústrediť.

Priečkovky Ytong sú ľahké a jednoducho sa s nimi murujú presné steny

Predtým, než sa zameriame na potrebné nástroje, pripomeňme si hlavné charakteristiky priečok z pórobetónu Ytong. Každý, kto mal príležitosť pracovať s priečkovkami Ytong Klasik, potvrdí rýchlosť, presnosť a jednoduchosť, ktoré pri murovaní s týmito priečkovkami zažil. Významnou výhodou je aj samotný materiál – priečky z Ytongu majú rovnaké vlastnosti vo všetkých smeroch a navyše sú vyrobené z prírodných surovín, ktoré prispievajú k vytvoreniu príjemnej a zdravej klímy v dome. Jednoduchá rezateľnosť a možnosť úprav sú ďalšie výhody Ytongu. S bežnými nástrojmi môžete rýchlo a ľahko prispôsobiť jednotlivé priečkovky, pričom nie sú potrebné špeciálne rozmerové varianty. A propos náradie: priečkovka Ytong sa najlepšie reže s ručnou pílou na pórobetón. Po skončení práce určite oceníte minimum odpadu pri rezaní - okrem času ušetríte financie za likvidáciu odpadu.

Na čo si dať pozor pri murovaní priečky z Ytongu

Na začiatku murovania priečok je dôležité dbať na ich zvislosť. Pomocou vodováhy a ceruzky označte na nosnej stene obe hrany priečky. Pre správne uchytenie priečky vám budú nápomocné nerezové spojky muriva.

Tieto spojky môžete vtlačiť do nanášanej malty ložnej škáry nosného muriva a umiestniť tak, aby polovica spojky vyčnievala, alebo ich dodatočne pripevniť do muriva pomocou klincov s protikoróznou úpravou. Opäť sa uistite, že polovica spojky vyčnieva z muriva. Okrem zvislosti je tiež dôležité správne založenie prvého radu priečkovky. Tu vám na vyrovnanie prípadných nerovností pomôže vodováha a gumová palička.

Pri samotnom murovaní nanášajte murovaciu maltu po celej šírke priečkovky. Nezabudnite tiež na dilatačné medzery – medzi nosnou stenou a priečkou by mala byť táto medzera minimálne 10 mm široká. Rovnako by mal byť vytvorený pružný styk medzi horným radom priečok a stropom, kde by šírka medzery mala byť minimálne 20 mm. Na výplne môžete použiť minerálnu vlnu alebo montážnu penu.

Čítajte tiež:

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Xella

Tagy

Tématické odbory

reklama

Nové

Vonkajšia sudová sauna  - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Vonkajšia sudová sauna - punc jedinečnosti na vašej záhrade

Zverejnené 21.11. Ak ste niekedy vyskúšali saunu, určite viete, aká relaxačná a terapeutická môže byť a aké má výhody pre vaše fyzické či duševné zdravie. Vďaka barelovým alebo tzv. sudovým saunám môžete tento zážitok prežiť vo svojej záhrade a to kdekoľvek, kam si… ísť na článok

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Vydarená rekonštrukcia rodinného domu s materiálmi Ytong a Multipor

Zverejnené 18.11. Rekonštrukcie hrajú čoraz významnejšiu úlohu v bytovej aj nebytovej výstavbe. Rekonštruujú sa domy, existujúce kancelárie a priemyselné budovy dostávajú nový účel, zastarané komerčné budovy sa modernizujú. A spoločnosť Xella na tento trend reaguje a… ísť na článok

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zelená agora – stĺpy pre Jabloneček

Zverejnené 23.11. Údolie zvané ľudovo Jabloneček je prírodne, geologicky a historicky cenné územie uprostred chladných listnatých lesov v Ralsku (neďaleko Prahy). Ľudia tu sídlili po stáročia, hospodárili na pôde priľahlých polí, lúk, sadov a pastvín. Až nepriazňou… ísť na článok

reklama