Celodenný akčný deň začal ukážkou horľavosti jednotlivých stavebných materiálov vrátane základnej sadrokartónovej dosky Knauf. Tá bola nútená odolať útoku plameňometu, zatiaľ čo na druhej strane dosky sa demonštratívne popíjala káva. Nasledovali ukážky zásahov hasičov HZS Libereckého kraja, ďalej prezentácia náradia, techniky a materiálov pre stavbu modernej drevostavby. Vrcholom dňa bola skúška horľavosti jednotlivých fasádnych systémov na vopred postavenom modely drevostavby, ktorý bol zložený z typových konštrukcií a materiálov firmy Knauf.
Knauf systém
Zatiaľ, čo strop modelového domu bol tvorený samonosným podhľadom, základnou vrstvou pre všetky štyri steny bol systém Knauf ProtectWall. Čo je unikátna konštrukcia, ktorá pri použití dvoch vrstiev sadrokartónových dosiek Knauf, odolá spoľahlivo požiaru po dobu 120 minút.
Experiment predstavoval konkrétne požiarne zaťaženie trvajúce 45 minút. Cieľom bolo preukázať nielen odolnosť základnej nosnej konštrukcie, ale hlavne preskúmať správanie povrchových vrstiev pri požiare a v skutočnosti dokázal, že požiarna odolnosť drevených konštrukcií nie je podmienená použitím „horľavého” dreva, ale typom použitého vnútorného aj vonkajšieho opláštenia. V každej stene modelového objektu bol vytvorený otvor, ktorým vnútorný požiar prenikal von a vzhľadom k štyrom rozdielnym povrchovým úpravám bol hodnotený efekt požiarneho zaťaženia na šírenie požiaru na ďalšie poschodia potenciálneho viacposchodového objektu. Požiarne zaťaženie bolo vyvolané hranicami dreva, ktoré zodpovedali „bežnému” zariadeniu v rodinných a bytových domoch (45 kg smrekového dreva/m2). Stena s dverným otvorom bola postavená na báze typovej konštrukcie Knauf ProtectWall, u ktorej je povrchová vrstva zložená z drevovláknitej izolačnej dosky montovanej priamo na nosnú kostru objektu a jediné, čo ju chráni pred účinkami požiaru, je omietkový systém (v tomto prípade Knauf Uniritmo a Knauf Kbelorit).
Praktická skúška
Steny, ktoré boli vopred považované za požiarne „najhoršie”, boli umiestnené proti sebe a ich povrchová vrstva bola tvorená zatepľovacím systémom Knauf Marmorit Energie s izolantom EPS tl. 60 mm a proti nej bola spravená steny s palubovkovým obkladom hrúbky 15 mm na pero a drážku.
Spodný rošt pre prevetrávanú fasádu z paluboviek bol tvorený drevenými latkami s celulózovým nástrekom, rovnako ako pre fasádu (bez spár) z cementových dosiek Knauf Aquapanel.
Paradoxne obidva kontaktné systémy vykázali veľmi slušnú odolnosť voči požiaru. Očakávaným kontroverzným bodom celého experimentu bolo šírenie plameňa a teplôt v dutine prevetrávaných systémov. Výsledok ukázal, že vďaka doskám Knauf Aquapanel, použitých na obklade prevetrávaného fasádneho plášťa, nedochádza vplyvom šírenia plameňa a teplôt v dutine k ohrozeniu ďalšieho poschodia objektu.
Praktická skúška horľavosti v objekte teda jednoznačne potvrdila správny smer výskumu a vývoja firmy Knauf a partnerov v oblasti drevostavieb. Bolo preukázané, že pokiaľ sú všetky materiály aplikované s technologickou kázňou, v logickej a funkčnej zostave, nie je potrebné sa konštrukčného materiálu, obávať.
Hlavými partnermi akcie boli: Alo Group, s.r.o., Archa 13, HZS Libereckého kraja, Lesy ČR, Lumbre, s.r.o., Knauf Praha, s.r.o., Mesto Liberec, Natur Haus, s.r.o., PAVUS, a.s., VVÚD s.p., Knauf Insulation, s.r.o. a ČVUT.