Základom terasy, ktorá bude odolávať poveternostným podmienkam, je správny výber materiálu. Jednou z možností je napríklad drevená dosková podlaha, ktorá je však citlivá na vlhkosť a náchylnejšia k mechanickému poškodeniu, v dôsledku čoho je potrebná jej pravidelná každoročná údržba. Ide však o prírodný materiál, ktorý do záhrady dobre zapadá, rovnako ako v prípade prírodného kameňa. Drevu však musíme vždy dovoliť, aby mohlo vyschnúť.
Pri voľbe keramickej, prípadne betónovej dlažby sa človek týmto nevýhodám vyhne, je totiž odolnejšie voči vode, mrazu aj slnečným lúčom a svoj vzhľad nemení aj po desiatkach rokov. Dlažba dokonca môže disponovať dekorom a formátom imitujúcim drevo, ide o pritom o jeho veľmi vierohodnú napodobneninu.
V ponuke sú tiež rôzne kompozitné materiály, na niekoľkých stavebných veľtrhoch našu redakciu zaujali napríklad terasové dosky z recyklovaného plastu, či známejší drevoplastový materiál (pomer cca 60% drevnej hmoty a 40% polyetylén). Ten sa vyznačuje mnohými vlastnosťami dreva, avšak bez jeho nevýhod. Sú stálofarebné, nemenia vplyvom vlhkosti tvar ani nešedivejú. Zásadná informácia je, že sú prakticky bezúdržbové.
Myslite aj na detaily
Rozmyslite si tiež, či zvolíte terasové dosky ryhované či hladké, pričom súčasné trendy velia vyberať skôr druhý typ, ktorého výhodou je, že sa v drážkach neusadzujú nečistoty, nehovoriac o prirodzenejšom vzhľade podlahy. A nezabudnite si dobre rozmyslieť, akú farbu terasy zvolíte. Tmavá môže síce vyzerať efektne, ale ak terasu nezastrešíte, môže sa stať, že slnko ju tak rozpáli, že sa ľahko bosú nohu popálite.
Spôsob pokládky
V závislosti na vybranom materiáli je potrebné tiež zvážiť všetky možnosti pokládky, ktoré budú pre konkrétnu terasu najvhodnejšie. V každom prípade musí byť podkladová plocha rovná, pevná a stabilná. Najčastejšie je terasa budovaná na betónovom podklade, okolo ktorého sú uložené obrubníky. Jama je vysypaná štrkom, na ktorý je uložený vybraný pohľadový materiál. Ponúkajú sa aj ďalšie možnosti - pokládka na podkladové hranoly, do trávy či na rektifikačné terče.
Zaujímavosťou je, že ak pokladáme vonkajšiu dlažbu, nie je potrebné ju škárovať. Voľné medzery medzi dlaždicami zabezpečia perfektný odtok aj v prípade silných dažďov. U trávy aj štrku sa voda jednoducho vsiakne do podkladu a na podlahe terasy sa nevytvárajú kaluže. Pri realizácii pokládky na terče však treba myslieť na spádovanie podkladu, ktoré sa postará o odvod vody a v prípade, že ide o terasu na streche domu, tak nezabudnete ani na aplikáciu hydroizolačnej vrstvy. Tá sa ukladá priamo na hydroizolačnú fóliu chránenú geotextíliou. umožní tak jednoduchý odtok vody po povrchu, vďaka čomu voda nezateká dovnútra stavby.
Aj zastrešenie terasy je dôležité
Klasickú drevenú pergolu si doma zvládne urobiť každý zdatný kutil. Ak však chceme, aby sme boli v pergole dostatočne chránení nielen pred slnkom, ale aj dažďom, je potrebné pergolu zastrešiť. Voľba strešnej krytiny je na vás, ale nemožno viac než odporučiť svetlo sfarbené povrchy, ktoré účinne odrážajú slnečné žiarenie. Ak potom zvolíte priesvitný materiál (sklo či napríklad polykarbonát), dostanete do priestoru viac prirodzeného svetla.
Zaujímavé sú tiež prefabrikované moderné pergoly tvorené odolnými materiálmi, akými je napríklad hliník. Dodávateľ ich na mieste určenia iba zmontuje. Doplniť ich je možné tiež rôznymi doplnkami, napríklad bočnými screenami či efektným osvetlením. Pokiaľ vám potom ide iba o čo najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie, poobzerajte sa po tieniacich plachtách, ktoré do moderných záhrad výborne zapadajú.
Súvisiace články: