Materiál nazvaný Rebetong je tvorený až zo 100% recyklovanou stavebnou sutinou. Má podobné vlastnosti ako betón, avšak vďaka nano-prímesi využíva miesto prírodného kameniva stavebnú suť. Nová technológia umožňuje z materiálu po ukončení životnosti stavieb postaviť celkom nové objekty.
Ide o účinné riešenie obrovského objemu odpadu, ktorý doteraz končil na skládkach. Životnému prostrediu zároveň uľaví znížením uhlíkovej stopy a to napríklad obmedzením ťažby aj dopravy potrebnej k prevezeniu kameniva z obmedzeného počtu lomov na betonáreň. Využívanie stavebnej sutiny má výraznú výhodu z hľadiska ceny stavby. Peniaze bude budova navyše majiteľovi šetriť aj v priebehu celého životného cyklu. Rebetong má totiž nižší koeficient tepelnej vodivosti, čo znamená nižšiu energetickú náročnosť budov.
"Produkty vyrobené podľa nášho patentovaného technologického know-how sa po ukončení svojej životnosti opäť použijú pre stavebný priemysel. Je tak zaručený nekonečný životný materiálový cyklus. Betóny a výrobky z betónu spĺňajú najprísnejšie kritéria požiadaviek betonárskych noriem. V súčasnej chvíli sa jedná o jediný betón na svete vyrobený zo 100% recyklovaných kamenív. Vďaka partnerstvu spoločnosti ERC-TECH a Skanska sa otvára šanca túto inováciu používať po celom svete," uvádza Pavol Górecki, výkonný riaditeľ spoločnosti ERC-TECH, ktorá spoločne s firmou Skanska prináša túto technologickú inováciu na trh.
Zvyšovanie podielu recyklovaných materiálov v stavebníctve je kvôli stále silnejšiemu dôrazu na cirkulárnu ekonomiku dôležitou témou. Len Praha napríklad v súčasnej dobe spotrebováva 13 miliónov ton stavebných materiálov ročne, z toho iba 10% je recyklátom. Zdrojov prírodného kameniva pritom ubúda. Do 9 rokov bude mať z 221 českých lomov zásoby len 107 z nich a k úplnému vyčerpaniu by v tuzemsku pri súčasnom priemernom tempe spotreby malo dôjsť už okolo roku 2062.
Skanska v súčasnosti vlastní osvedčenia a normy pre transportný betón a stenové prefabrikáty, na základe ktorých už Rebetong oficiálne vyrába. Materiál je tak už v súčasnosti pripravený stať sa plnohodnotnou súčasťou stavby rodinných a bytových domov, základových konštrukcií alebo napríklad podkladovej vrstvy vozoviek.
"Aby v betóne mohlo byť využité až 100% recyklátu a podporené širšie využitie, musí vzniknúť nová národná norma. Jej vznik sme už v prvej polovici tohto roka s podporou Ministerstiev životného prostredia,priemyslu a obchodu iniciovali a vlastný proces sa začal v minulom mesiaci. Sme jeho aktívnym účastníkom a dúfame v jej vydania do konca roka 2020," dopĺňa Bohuslav Slánský, vedúci technického rozvoja a inovácií spoločnosti Skanska.
Dňa 10. 10. 2019 prebehlo slávnostné otvorenie parkourového parku v komunitnom priestore Cukrkandl v pražských Modřanoch. Ten je postavený práve z Rebetongu a bude tak slúžiť nielen ako ihrisko pre mládež, ale zároveň ako prvá vonkajšia expozícia nového materiálu.
Súvisiace články:
Vodopriepustný betón - pervious concrete