V rámci aktuálnej rekonštrukcie pribudol nový reprezentatívny vstup do objektu, nadväzujúci na námestie a stavba sa stala úplne bezbariérovou. “S pridaním severného a južného prísalia, prepojených mimo hlavný sál dostala budova nové funkčné prvky. Orchestrovisko bolo obnovené, sála získala väčšiu eleváciu pre lepšiu viditeľnosť a pohodlnejšie sedačky. Novo boli vybudované šatne, skúšobňa, sklad kostýmov, malá sála pre intímnejšie predstavenie a časť prízemia bola premenená na kaviareň,” vysvetľuje najvýznamnejšie zásahy do dispozície brniansky architekt Adam Rujbr.
Zvýšenie strechy sály o úroveň jedného podlažia umožnilo pridanie druhého balkóna a rozšírenie kapacity hľadiska na 371 miest. Na prízemí štvorpodlažnej budovy nájdeme vstupné priestory, divadelnú kaviareň a technické zázemie. V ďalšom podlaží sú obe predsália a hlavná sála. O poschodie vyššie sú situované šatne hercov, skúšobne a malá podkrovná sála.
Budova divadla má bohatú históriu, siahajúcu až do 14. storočia, a po priebežných prestavbách slúži od roku 1932 ako divadelný priestor. Rekonštrukciou získala nový dôstojný vstup, ktorý nadväzuje na námestie, a stala sa úplne bezbariérovou. S pridaním severného a južného prísály, prepojených mimo hlavnej sály, dostala budova nové funkčné prvky. Orchestrište bolo obnovené, sála získala väčšiu eleváciu pre lepšiu viditeľnosť a pohodlnejšie sedačky. Novo boli vybudované šatne, skúšobňa, sklad kostýmov, malá sála pre intímnejšie predstavenie a časť prízemia bola premenená na kaviareň.
Za účelom zvýšenia kapacity bola strecha sály zvýšená o jedno podlažie, čo umožnilo pridanie druhého balkóna. Po rekonštrukcii teraz sála pojme 371 osôb. Na prízemí štvorpodlažnej budovy nájdeme vstupné priestory, divadelnú kaviareň a technické zázemie. V ďalšom podlaží sú obe predsália a hlavná sála, zatiaľ čo o poschodie vyššie sú šatne hercov, skúšobne a malá podkrovná sála pre programy pre školy a menšie skupiny ľudí.
Hlavný vstup z ulice Panská vedie do dvojpodlažného foyera s výrazným točitým schodiskom a umeleckým dielom sklárskeho ateliéru Jitky Skuhravej. Vedľajší vstup z ulice Jiráskova má podobne ako ten hlavnú kombináciu pohľadového betónu a veľkých presklených plôch a priľahlé predsálie slúži ako multifunkčný priestor na komorné predstavenia, koncerty alebo prednášky. Počas výstavby bolo objavené schodisko do pivnice, ktoré bolo obnovené s použitím zachránených kamenných stupňov. Pôvodné drevené stropné trámy v hornom foyeri boli reštaurované a teraz tvoria pôsobivú konštrukciu stropu južného predsália. Celkovo nové divadlo spája históriu s modernitou, genius loci so súčasnými technológiami, ponúka reprezentatívne priestory a slúži ako významné kultúrne centrum Českej Lípy.
Zdroj:
LINKA news
www.archinfo.sk
Čítajte tiež: