Súťaž bola vyhlásená ešte v roku 2007, porota vyberala zo štyroch návrhov. Cesta k realizácií však nebola hneď priamočiara. Projekt pre nedostatok financií bol pozastavený až do roku 2015. Základný koncept projektu bol aj neskôr zachovaný, ale zvýšil sa podiel zelených plôch v návrhu. Mesto investovalo do obnovy námestia takmer 3,2 mil €, pričom súbežne s povrchom boli kompletne vymenené aj opotrebované inžinierske siete, čo predstavovalo ďalšiu investíciu.
Mierové námestie je "srdcom" mesta Trenčín. Odrážajú sa v ňom všetky dejinné stopy v pamäti mesta a je priestorom, s ktorým sa obyvatelia najviac stotožňujú. Nesie so sebou radostné spomienky ale aj smútok, drámy a lúčenie. Trenčianske námestie disponuje množstvom fascinujúcich momentov. Genius loci Mierového námestia je silný a nezameniteľný. Je to predovšetkým jeho pozdĺžny „taliansky“ tvar, nad ktorým sa vznáša búrlivé memento gotického hradu. Je to krásna radničná veža s bránou uzatvárajúcou jeho južnú stranu a nostalgický rakúsko-uhorský hotel na severnej strane, ukrývajúci dosku s pripomienkou návštevy rímskej légie. Je to mohutná piaristická koľaj s barokovým priečelím chrámu, postaveného podľa vzoru rímskeho Il Gesú ovládajúceho juhozápadné zákutie. Sú to línie vzácnych stromov - Celtis occidentalis, vytvárajúcich neopakovateľnú južnú atmosféru.
Zámerom projekčnej kancelárie RAW bolo tieto prednosti vyzdvihnúť, posilniť, očistiť a zasadiť do nového, súčasného kontextu. Jednalo sa predovšetkým o novo preskladaný povrch z pôvodných kociek, lemovaný novými chodníkmi zo štiepanej mozaiky pozdĺž obchodných partnerov. Vytvorili sme nové, reprezentatívne „srdce“ námestia v podobe centrálnej eliptickej plochy z rezaných kociek v svetlom odtieni a trávnatých kobercov. Toto miesto nesie ďalšiu vrstvu spomienok – okrem barokového morového stĺpu aj pripomienku dávnej doby, ktorá má celoeurópsky význam – rímsku minulosť mesta Laugaricio. Táto minulosť je pripomenutá „Bronzovou fontánou Marca Aurélia“, nesúca na svojom povrchu vyššie uvedený citát. Ďalším z atraktívnych prvkov, posilňujúcich význam námestia je bronzový plastický model mesta vo forme sochárskeho diela, umiestneného v priestore po pravej strane vstupu do chrámu.
Najdôležitejšou súčasťou rekonštrukcie bola výmena povrchov. Počas vyše rok trvajúcej rekonštrukcie verejného priestoru bol pôvodný asfaltový povrch chodníkov nahradený žulovými kockami, ktoré umožňujú elegantné preklenutie rôznych výškových úrovní vstupov a prejazdov. Andezitové kocky z dláždenej plochy námestia boli pri rekonštrukcii rozobraté, očistené a znova položené.
Pred piaristickým kostolom bol osadený bronzový model mesta z dielne domáceho autora, akademického sochára Igora Mosného.
Novou dominantou v priestore je bronzová fontána Marca Aurélia od akademického sochára Jiřího Plieštika.
Cieľom spoločnej práce projektantov, zastupiteľov a občanov bola fundovaná, kvalitná rekonštrukcia námestia a všetko čo vytvára pobytovú pohodu a podporí nezameniteľný genius loci – kvalitný parter domov a s ním súvisiaca ponuka obchodov, kaviarenských terás, osadenie nových pohodlných lavičiek, kultivovaná zeleň, nová atraktívna fontána a model mesta, pekné dlažby, kvalitný mobiliár a nové verejné osvetlenie, ale aj bohatý spoločenský život, bezpečnosť, prehľadnosť a udržateľnosť. Všetko čo z námestia vytvára vyhľadávané miesto pre občanov mesta a podporí ich pozitívnu identifikáciu s miestom, v ktorom žijú.
Autori: Doc. Ing. arch. Tomáš Rusín
Doc. Ing. arch. Ivan Wahla
Ing. arch. Petr Mutina
Spolupráca: Ing. arch. Lenka Brychtová
Ing. arch. Lukáš Vágner
Akad. soch. Jiří Plieštik (návrh fontány)
Akad. soch. Igor Mosný (plastika mesta)
Ing. arch. Martin Beďatš (zastrešenie pódia)
Ing. Přemysl Krejčiřík (koncepcia zelene)
Investor: Mesto Trenčín
Návrh: 2009 - 2017
Realizácia: 2017 - 2018