Stavebníctvo je zrýchlené a celoročné práce na stavbách nie sú ničím nezvyčajným. Je to aj nižšia potreba vody na moderných stavbách v systéme brúsených tehál. Dnes už sa predovšetkým muruje na tenkovrstvové lepidlo alebo murovaciu penu, kde je množstvo vody výrazne menšie, alebo žiadne. Stále je ale potrebné hrubú stavbu bez strechy pred prvým mrazom a snehom zazimovať. Predovšetkým v prípade, ak sa začne stavať až na jeseň a do prvých mrazov sa stihne iba časť hrubej stavby.
Provizórne zastrešenie stavby
Alfou a omegou zazimovania stavby je zamedzenie vniknutia vody do materiálu, aby nenasiakol a následne mrazom nedegradoval. Pokiaľ nám stavba vymrzne, nie je sa čoho obávať, pokiaľ tam nie je voda. Vo fáze stropnej konštrukcie potrebujeme dosiahnuť to, aby práve voda z poschodia nestekala rôzne po murive. K zaisteniu je možné využiť celistvé zaplachtovanie stavby, ktoré však môže poničiť vietor. Kvalitnejším, ale významne drahším riešením je celoplošné nalepenie asfaltového pásu s presahom cez stropnú dosku.
Trikom, ktorý nám pomôže riadene zvádzať vodu zo strechy, je tvorba atiky aspoň z jedného šaru tehál po celom obvode stropnej konštrukcie. Murivo sa musí zakryť ideálne asfaltovým pásom. Veľká výhoda je, keď sa na prvý rad tehál na ďalšom poschodí opäť použijú soklové impregnované tehly, ktoré nebudú cicať vodu z kaluží na stropnú konštrukciu. Tým, že sme si vytvorili improvizovanú plochú strechu, môžeme určiť miesto, kde budeme stekajúcu vodu riadene zvádzať na terén ďalej od stavby. Zazimovanú stavbu je potrebné chodiť pravidelne kontrolovať. Ak je zakrytie na svojom mieste, nikam nezateká a nedošlo k poškodeniu alebo aj odcudzeniu niektorého materiálu. Keď napadne sneh, mal by sa zo stavby odpratať, aby sa neroztopil na konštrukciách a nezmáčal celú stavbu. Zmrznutá voda v tehle dokáže napáchať škody a v opakovaných prípadoch tehlu aj roztrhať.
Pozor na UV žiarenie!
Na stavbu ale pôsobia dva faktory, ktoré ju ničia počas pozastavených prác. Je to už spomínaná voda, ale aj UV žiarenie, to sa netýka samotnej tehly, ale predovšetkým izolačných materiálov. Je to napríklad polystyrén vo venci alebo ostenie okolo okien či tepelná izolácia sokla. Práve tieto materiály je dôležité zakryť, pretože na slnku degradujú.
Na jar môže stavbu výrazne zabrzdiť množstvo vody v murive a to nielen na začatie realizácie omietok. Na ich aplikáciu musí mať murivo iba päť percent vlhkosti. Na dosiahnutie tohto parametra potrebujeme čas, to môže znamenať posun aj o niekoľko týždňov, v závislosti od počasia. Čakanie sa ale rozhodne oplatí. Aplikovaná omietka na vlhké murivo môže popraskať aj opadať.
O spoločnosti Wienerberger
Spoločnosť Wienerberger s. r. o., je jedným z najväčších výrobcov pálených tehál a strešných škridiel na Slovensku. Jej portfólio na našom trhu zahŕňa murovací systém Porotherm, pálenú strešnú krytinu a doplnky striech Tondach, obkladové a lícové tehly Terca, keramickú dlažbu Penter a betónové produkty Semmelrock. Wienerberger s. r. o., je súčasťou nadnárodného koncernu Wienerberger Group, ktorý predstavuje najväčšieho svetového výrobcu tehál a súčasne lídra v produkcii pálených strešných krytín v Európe. Viac informácii na: www.wienerberger.sk
Súvisiace články: