Za posledné štyri roky vzrástol raketovo počet inštalovaných tepelných čerpadiel v Čechách. Od roku 2010 ich bolo na trh dodaných už zhruba 270 tisíc. Polovica z nich pribudla až v posledných dvoch rokoch. V drvivej väčšine ide ale o tepelné čerpadlá poháňané elektrinou. Pritom technológia tepelných čerpadiel môže využívať pre svoj chod aj plyn a také čerpadlá ponúkajú množstvo výhod.
Aký je rozdiel medzi elektrickým a plynovým tepelným čerpadlom?
Je to pohon kompresora. Tepelné čerpadlá nie sú žiadnou novinkou. Je to technológia, ktorá sa objavila už v polovici 19. storočia, kedy kompresor poháňalo vodné koleso. Je jedno, čím kompresiu poháňate. Elektrické tepelné čerpadlo využíva na pohon elektrinu. Pri plynovom tepelnom čerpadle je to plyn, ktorý poháňa kompresor.
Aké sú hlavné výhody plynového tepelného čerpadla?
Plynové tepelné čerpadlá bývajú menej citlivé na poklesy vonkajšej teploty, pretože časť vyrobeného tepla pochádza z chladenia motora a spalín. To z nich robí efektívne riešenie aj v chladnejších klimatických podmienkach. Vyznačujú sa tiež nízkou energetickou náročnosťou. Pri plynovom tepelnom čerpadle sa pre pohon kompresora spaľuje primárny zdroj energie. Jeho celková efektivita pramení z absencie strát pri jej výrobe a distribúcii. Okrem toho má plynové tepelné čerpadlo vďaka svojej robustnej konštrukcii a technológii nízke prevádzkové náklady a nevyžaduje náročnejšiu údržbu. A rozdiel je tiež v obstarávacích nákladoch. Tepelné čerpadlo na plyn môže byť až o tretinu lacnejšie ako čerpadlo s iným pohonom.
Pre koho je plynové čerpadlo vhodné?
Sú to najmä kancelárske budovy, nákupné strediská, domovy seniorov, nemocnice, priemyselné objekty. Jednoducho veľké budovy. Je to dobrý zdroj tepla, pokiaľ sa v mieste nachádza napríklad už nepoužívaná plynovodná prípojka, ktorá bola postavená pre väčší odber. Typicky to môžu byť brownfieldy, v ktorých sa developer rozhodol realizovať svoj bytový alebo komerčný projekt. Priemysel totiž často odoberal veľké množstvo plynu.
Plynové tepelné čerpadlo vie vytvoriť vysoký teplotný spád a je preto vhodnejšie pre existujúce staršie budovy. Okrem vykurovania zvláda tepelné čerpadlo aj opačnú prácu. Dokáže priestory chladiť, takže plynové tepelné čerpadlo nájde uplatnenie napríklad aj v priemyselných halách na skladovanie tovaru citlivého na teplotu, ako sú čokoláda, kozmetika alebo farmaceutické výrobky.
Energetickí špecialisti, ktorí spracovávajú projekty dodávok energií pre budovy a hospodárenie s nimi, by určite nemali zabúdať na technológiu plynových tepelných čerpadiel. V mnohých prípadoch zastanú potrebnú prácu lepšie ako iné spôsoby vykurovania. Plynové tepelné čerpadlá sú tiež technológiou, ktorá spĺňa požiadavky novej európskej smernice k energetickej náročnosti budov. Nemusí ich totiž poháňať iba zemný plyn, ale počíta sa aj s tepelnými čerpadlami poháňanými obnoviteľnými a bezemisnými plynmi ako biometán a vodík. Ako distribútor plynu sa na príchod týchto plynov dlhodobo pripravujeme.
Ako sú na tom plynové tepelné čerpadlá z hľadiska výkonu?
Výkon plynových čerpadiel začína okolo 35 kW. Efektivitu čerpadla potom udáva parameter COP (Coefficient of Performance, tj. vykurovací faktor). Ten je u plynových tepelných čerpadiel veľmi vysoký – dosahuje až 1,5 COP. To znamená, že na 1 jednotku spotrebovaného plynu generujú až 1,5 jednotky tepla.
Prečo by som si mal vybrať plynové čerpadlo namiesto plynového kotla?
Plynový kotol má naďalej svoje miesto vo vykurovaní rodinných domov alebo v bytoch. Napríklad pre byt v staršej zástavbe v historickom centre mesta nie je tepelné čerpadlo ideálnym zdrojom a kotol je tu nenahraditeľný. Čerpadlá sú kvôli svojmu vyššiemu výkonu vhodnejšie do väčších objektov.
Plynové tepelné čerpadlo ale ponúka riešenie dva v jednom - dokáže kúriť aj chladiť. Nie je potom potrebné inštalovať dve samostatné jednotky a dokáže priniesť teplotný komfort nielen v zime, ale aj počas sparného leta. Oproti klasickým plynovým kotlom je navyše pri plynovom tepelnom čerpadle úspora prevádzkových nákladov. Servis je síce pri tepelných čerpadlách náročnejší ako pri kotloch, ale s tepelným čerpadlom môžete oproti kotlu ušetriť na spotrebe až 37 % plynu.
Máte ako distribútor plynu priamo v GasNete skúsenosť s týmito systémami?
Áno. Využívame ich na predohrev plynu v rámci našej technológie pre reguláciu tlaku v distribučných plynovodoch. Vítame hlavne úsporu v objeme spotrebovaného plynu. S rozšírením plynových tepelných čerpadiel na ďalšie regulačné stanice preto počítame a len tento rok inštalujeme ďalších 10 plynových tepelných čerpadiel. Podarilo sa nám tým znížiť náklady na plyn o 30 %. Po ďalšej optimalizácii počítame s tým, že sa dostaneme v nákladoch na plyn až na 40% úsporu.
Čítajte tiež: