Screenové clony sú určené na inštaláciu z exteriéru a preto sú účinnejším tieniacim prvkom než napríklad interiérové rolety - na rozdiel od nich totiž odrazia slnečné lúče ešte skôr, ako dopadnú na okennú tabuľu. Vďaka tomu dokážu efektívnejšie zabrániť nežiaducemu ohrievaniu interiéru. V letných mesiacoch je tak možné znížiť teplotu v miestnosti až o niekoľko stupňov a výrazne tým ušetriť náklady na klimatizáciu alebo fungovať úplne bez nej. Napriek tomu môžu screeny prepúšťať do miestnosti svetlo a sprostredkovať užívateľovi výhľad von a to pri súčasnom zachovaní dostatočného súkromia.
Výrobca rolovacej tieniacej techniky Minirol, spoločnosť BUILDING Shutter Systems, ponúka screenové clony v mnohých prevedeniach - vyberať možno rôzne farebné odtiene (vzorkovník RAL) rovnako ako tkaniny s odlišnými fyzikálnymi vlastnosťami. Na tie má vplyv kombinácia niekoľkých činiteľov, a síce koľko slnečných lúčov daná textílie odrazí, koľko slnečnej energie v podobe tepla pohltí a koľko jej prestúpi skrz. Pri každom type tkaniny je zároveň uvedená hodnota prestupu svetla, teda ako veľmi bude clona zatemňujúca. Vďaka týmto parametrom môže architekt alebo budúci užívateľ navrhnúť optimálnu protislnečnú ochranu pre konkrétnu stavbu. Obyvatelia rodinného domu budú mať na tieniacu techniku pravdepodobne iné požiadavky ako napríklad zamestnanci v kancelárii, inak bude vyberané tienenie do škôl či nemocníc. Do prednáškových sál, posluchární alebo napríklad spální je viac žiaduce inštalovať clony s minimálnou priepustnosťou svetla, naopak napríklad v administratívnych budovách, kde často býva veľkoformátové zasklenie. Tu bude zámerom skôr nenarušiť kontakt s vonkajším okolím a sprostredkovať zamestnancom výhľad von. Dostatok prirodzeného svetla spolu s tepelnou pohodou sú základom príjemného pracovného prostredia. Svoje o tom vedia napríklad zamestnanci administratívnej budovy TESCAN v Brne, predajne BMW v pražských Čestliciach alebo v sídle spoločnosti Škoda Auto v Mladej Boleslavi, kde boli ako tieniaci a zároveň dekoratívny prvok zvolené práve veľkoformátové screenové clony značky Minirol.
Tienenie s architektonickým potenciálom
Popri širokej ponuke textílií a ich farebných prevedení možno u screenových roliet Minirol zvoliť aj farbu rámu - a to v závislosti na architektonickom zámeru. Screeny nedisponujú žiadnymi masívnymi konštrukčnými prvkami a majú nenápadné, subtílne boxy, do ktorých sa screenová tkanina navíja. Tie sú vyrábané z extrudovaného hliníka a ich krycia výška je veľmi malá - od 89 do 131 milimetrov. Celý systém môže byť plne integrovaný do fasády, aby nenarušil jej vzhľad a prirodzene s ňou splynul, alebo môže byť naopak priznaný a slúžiť ako výrazný dekoratívny prvok, ktorý upúta pozornosť a bude fasádu zaujímavo členiť. Na výber sú screeny s viditeľným boxom, so zaomietacím boxom, screenové clony do roletového prekladu alebo úplne bez boxu. Látka so zipsom môže byť pevne uchytená vo vodiacich lištách (Lockscreen), voľne napnutá medzi boxom a koncovou lištou (Screen) alebo môže byť vedená pomocou oceľových laniek (Cablescreen). Tie sú kotvené k podlahe či k oknu. Voľbou správneho riešenia môžete zatieniť či už veľkoformátové okná (v ploche až 20 m²), tak aj pergoly alebo zimné záhrady.
V ponuke nájdete aj široké spektrum variantov ovládania - od elektrického s možnosťou napojenia na inteligentnú domácnosť až po manuálne ovládanie kľukou. Screeny môžu byť tiež vybavené teplotným, slnečným či veterným čidlom, naprogramovať ich je možné aj podľa východu a západu slnka. Na vybrané komponenty značky Minirol je poskytovaná päťročná záruka.