Úvod
Dlhodobo spoľahlivé zhotovenie hydroizolácie spodnej stavby patrí medzi najnáročnejšiu fázu výstavby stavebných objektov v oblasti priemyslu, či v oblasti občianskej výstavby. Chyby v napojení alebo všeobecne v realizácii, dodatočná perforácia pri zásypoch a betonáži nosných vrstiev či iné časté chyby pri realizácii povlakových hydroizolácií sa obvykle prejavujú aj u nových objektov s väčším časovým odstupom od stavebného diela. Príčinou môže byť zvýšenie hladiny spodnej vody ako dôsledok stavebnej činnosti v okolí stavby, anomálne dlhodobé či výdatné zrážky a pod. Medzi dominantné príčiny patrí aj sadanie a deformácia objektov, na ktoré nebýva braný pri návrhu a realizácii spodnej stavby ohľad.
Oprava nefunkčnej hydroizolácie vykonanej „tradičným” spôsobom, tzn. pomocou zvarovaných pásov či fólií z vonkajšku spodnej stavby, je úkol technicky mimoriadne obtiažny a ekonomicky veľmi nákladný. V množstve prípadov oprava „vonkajšej” hydroizolačnej bariéry technicky celkom neschodný. Rovnako to býva so snahou o dodatočné odvedenie spodných či podpovrchových vôd, zníženie hladiny spodnej vody trvalým odčerpaním a pod. Jediným riešením, ktoré obvykle zostáva, je prijať účinné opatrenie k zamedzeniu priesaku vody „vo vnútri” objektu.
V takom prípade je veľkou výhodou, keď je spodná stavba realizovaná ako železobetónová konštrukcia, pretože dodatočné utesnenie betónu pomocou tzv. kryštalickej izolácie materiálom XYPEX® patrí medzi preukázateľne účinné spôsoby. To dokladajú nepochybne štyridsaťročné skúsenosti nielen zo zahraničia, ale rovnako viac ako päťnásťročné skúsenosti v tuzemsku a stovky úspešných realizácií v ČR.
Prevencia problémov
Práve komplikácie a obtiaže pri dodatočných opravách hydroizolácií viedli vo väčšine priemyselne rozvinutých krajinách k tomu, že sa prestalo na kryštalickú izoláciu XYPEX® pozerať ako na materiál vhodný predovšetkým k opravám. XYPEX® sa začal postupne presadzovať ako primárny a jediný hydroizolačný prostriedok spodnej stavby. Pozitívne skúsenosti z náročných aplikácií kryštalickej izolácie XYPEX® u spodnej stavby zo železobetónu v USA, Kanade, Japonsku a v mnohých ďalších európskych krajinách viedli v minulých desaťročiach k výraznému rozšíreniu technológie bielych vaní, tzn. spodných stavieb realizovaných z betónu ošetreného iba kryštalickou izoláciou XYPEX®.
Je potešiteľné, že aj v ČR sa s určitým oneskorením začína technológia bielych vaní presadzovať, pričom je zrejmé, že k tomu do značnej miery prispeli veľmi pozitívne skúsenosti mnohých susedných štátov, kam patrí predovšetkým Slovensko, Poľsko a Rakúsko. Vo všetkých týchto krajinách bola technológia bielych vaní s využitím kryštalickej izolácie XYPEX® úspešne použitá v uplynulých 15-tich rokoch pri množstve veľkých a z hľadiska hydroizolácie zložitých projektov. Spoľahlivosť tohto riešenia i nemalé úspory pri realizácii hydroizolačnej bariéry sekundárnou kryštalizáciou prispeli a prispievajú k prehĺbeniu dôvery projektantov, investorov aj v ČR k tomuto riešeniu.
Podstata kryštalickej izolácie
V čom spočíva kryštalická hydroizolácia betónu? Betón je svojou povahou materiál obsahujúci póry rôznej veľkosti, charakteru a pôvodu. Ide napríklad o gélové póry vznikajúce v dôsledku postupnej hydratácie v C-S-H fáze (hydratované kalciumsilikáty), ďalej o tzv. kapilárne póry vznikajúce ako dôsledok odparovania alebo obyčajne odvodu nadbytočnej zámesovej vody a napokon sú v betóne prítomné vo väčšej alebo menšej miere póry vzduchové. Pre priepustnosť resp. nepriepustnosť betónu je rozhodujúca kapilárna porozita, teda póry vzniknuté odparením zámesovej vody, póry prestupujúce betónom. A práve tieto póry, ktoré tvoria transportnú cestu pre vodu betónom, má schopnosť kryštalický materiál XYPEX® prerastať a utesňovať vďaka predĺženým dendritickým kryštalickým novotvarom, ktoré pozvoľna v prítomnosti vlhkosti prenikajú betónom od ošetreného povrchu do hlbších partií betónu.
Nepriepustnosť pre vodu je u nás zvyčajne charakterizovaná a chápaná ako vodotesnosť podľa dnes už neplatnej ČSN 73 1321. Je potrebné zdôrazniť, že tento tradične skúšaný a deklarovaný parameter nie je celkom objektívnym meradlom nepriepustnosti betónu. V tomto ohľade sa prijatím ČSN EN 12390-8 veľa nezmenilo. Podstatne objektívnejší parameter s jednoznačnou vypovedacou schopnosťou je tzv. koeficient filtrácie, parameter vyjadrujúci rýchlosť prestupu vody skúšaným materiálom, v našom prípade betónom s kryštalickou prísadou XYPEX®. Skúšky vykonané na renomovanom tuzemskom pracovisku ukázali, že konštrukčný betón, ktorý mal pred ošetrením materiálom XYPEX® koeficient filtrácie cca 7.10-11 ms-1, vykazuje po ošetrení XYPEX-om postupné zníženie tohoto parametru až na hodnoty nižšie ako 1·10-13 ms-1, teda hodnoty štandardne už nemerateľné a obvyklé u materiálov (hornín či zemín), ktoré sú považované za materiály pre vodu celkom nepriepustné (žula, íly a iné).
Je pochopiteľné a vhodné zdôrazniť že samotná nepriepustnosť betónu ešte nie je zárukou vodotesnosti celej spodnej stavby. K zaisteniu dokonalej a trvalej nepriepustnosti spodných partií budov je nutné jednak odpovedajúcim spôsobom už vo fáze projektu riešiť utesnenie styčných, pracovných a dilatačných škár konštrukcie, jednak a možno predovšetkým, riešiť nepriepustnosť trhlín.
Zatiaľ čo pre riešenie nepriepustnosti správne navrhnutých a realizovaných pracovných škár aj dilatácií existuje množstvo komerčne dostupných a dlhodobo osvedčených produktov, tu môžeme menovať predovšetkým bentonitové tesniace pásy (napr. BENTOSTOP firmy BETOSAN®), nepriepustnosť trhlín v železobetónových prvkoch spodnej stavby sa rieši obvykle návrhom smerujúcim k hraničnej šírke trhlín na úrovni 0,1 mm. To samo o sebe komplikuje realizáciu a predovšetkým zvýšenou potrebou výstuže veľmi často predražuje spodnú stavbu. V tomto ohľade sa práve sekundárna kryštalizácia XYPEX® ukazuje tým optimálnym riešením. XYPEX® je schopný trvalo a spoľahlivo, ako preukázali stovky realizácií na celom svete i laboratórne testy, uzatvárať zmršťovacie i teplotné trhliny do šírky 0,4 mm. A práve táto jedinečná schopnosť umožňuje projektantom a investorom realizovať izoláciu spodnej stavby spoľahlivo a súčasne úsporne.
Zaujímavé realizácie v ČR a zahraničí
Príkladom zo zahraničia môžu byť skúsenosti z Poľska, kde na novovybudovaných trasách varšavského metra vo veľmi problematických hydrogeologických podmienkach boli realizované hydroizolácie novovybudovaných staníc iba za využitia kryštalizácie XYPEX®, podobné skúsenosti sú k dispozícii z pobaltských krajín, Slovenska, Rumunska a ďalších krajín, kde sa podobne ako v Českej republike začína utesňovanie železobetónu pomocou sekundárnej kryštalizácie, rovnako ako celá technológia „bielych vaní”, postupne široko uplatňovať.
Za všetky úspešné realizácie v tuzemsku menujme jednu z najväčších aplikácií XYPEXu a to izoláciu spodnej stavby nového chirurgického pavilónu v objekte FN Hradec Králové.
Objekt bol vyprojektovaný v architektonickom ateliéry DOMY s.r.o. Veľmi zložité hydrogeologické pomery (vlastná spodná stavba bola zakladaná v bezprostrednej blízkosti Labe na zvodnených pieskoch cca 2,5 m pod hladinou spodnej vody), prítomnosť agresívnej uhličitanovej vody a stredné radónové riziko vyústili v rozhodnutie riešiť hydroizolačné opatrenia pomocou polymercementovej membrány z WATERFINU PV nanesenej strojným nástrekom, ktorého primárnym poslaním je ochrana betónu voči agresívnym vodám a ochrana voči prieniku radónu z podložia a následná aplikácia kryštalizačných materiálov XYPEX v rôznych modifikáciách.
Zvnútra bola konštrukcia celoplošne utesnená hmotami XYPEX® CONCENTRATE. Pracovné škáry, prestupy a pod. boli ošetrené hmotou XYPEX® Patch & Plug. Veľká pozornosť musela byť venovaná napojeniu pôvodnej a novej konštrukcie. Ide o uzatvorenú monolitickú podzemnú chodbu, ktorá prechádza medzi novovybudovanými objektami. Napojenie bolo riešené ako dilatačný spoj pomocou napúčavého ílového tesnenia stabilizovaného v škáre tvrdeným polystyrénom a XYPEX® Patch & Plug.
Kombinácie výrobkov BETOSAN® a XYPEX®, ktorých vlastnosti sa výborne doplňujú, sa osvedčila, o čom najlepšie svedčí skutočnosť, že rovnaká technológia bola použitá aj v ďalších etapách dostavby FN Hradec Králové. V súčasnej dobe je táto technológia použitá pri dostavbe a rekonštrukcii FN Motol v Prahe a na množstve ďalších objektov. Z oblasti občianskej výstavby možno spomenúť bytový dom v Prahe 4, na ulici Na Dolinách, stavba, ktorá bola okrem iného ocenená aj za architektonické stvárnenie.
Záver
Na uvedených príkladoch možno dokumentovať výhody kryštalickej izolácie spodnej stavby technológiou XYPEX®. Ide tu predovšetkým o spoľahlivosť, rýchlosť a relatívnu jednoduchosť v zhotovení izolácie. Významnou výhodou je absencia škár či stykov v hydroizolácii, teda problematické faktory klasicky zhotovených povlakových izolácií. Ďalším významným faktorom je aj možnosť dodatočného utesnenia možných netesností a už uvedená jedinečná schopnosť utesnenia trhlín až do šírky 0,4 mm. To činí z tejto technológie spoľahlivú a ekonomicky mimoriadne zaujímavú alternatívu riešenia izolácie spodnej stavby či realizácie bielej vane.
Výhradný distribútor a nositeľ licencie na výrobu produktov XYPEX® pre oblasť strednej a východnej Európy, firma HYDROPROOF s.r.o spoločne s národným distribútorom, firmou NEKAP s.r.o. sú pochopiteľne schopní a pripravení poskytnúť celkovú technickú pomoc ako projekčným organizáciám, tak aj investorom či zaškoleným aplikačným firmám. Rozsiahle medzinárodné know-how a takmer štyridsaťročné skúsenosti z celého sveta poskytujú záruku, že riešenie izolácie bielej vane bude úplne spoľahlivé aj ekonomicky výhodné. V tomto ohľade nás skúsenosti z posledných rokov presviedčajú o tom, že aj tuzemský stavebný trh prestáva pozerať na kryštalickú izoláciu XYPEX® ako na poslednú možnosť opravy nefunkčných povlakových hydroizolácií a že XYPEX® začína byť v súlade so skúsenosťami okolitých krajín vnímaný ako materiál vhodný a predurčený k realizácii spoľahlivej a ekonomicky výhodnej primárnej izolácie voči vode.