Povrchová úprava - glazúra na strešných škridlách si zachováva stálu farbu a je vysoko odolná proti usadzovaniu nečistôt a tvorbe machov. To znamená, že vaša strecha bude vyzerať trvalo lesklá bez toho, aby ste sa museli snažiť ju udržiavať. Pokiaľ by sa na streche predsa len objavili nečistoty, stačí ju jednoducho opláchnuť vodou a bude opäť vyzerať ako nová. Rovnako ľahko sa čistí aj matná až pololesklá engoba, naopak režné škridly si postupom času tvoria vlastnú patinu.
Pravidelná údržba sa vyplatí
Správna údržba strechy je kľúčová na zaistenie jej dlhodobej funkčnosti a bezproblémovej ochrany budovy. Pokiaľ máte strechu pokrytú škridlami, tak budete mať prácu relatívne jednoduchú – stačí ju párkrát do roka skontrolovať, ideálne pred a po zimnom období. V prípade, že ste použili iný materiál, napríklad plech či eternit, predstavuje pravidelná očista úplnú nutnosť. Pokiaľ totiž nebudete strechu zbavovať neporiadku, nahromadia sa na nej vetvy, lístie a mach, ktoré budú upchávať odkvapy a zadržiavať vodu, to isté platí aj pre pálené škridly, nehovoriac o tom, že dom pokrytý tlejúcou hmotou nevyzerá pekne.
Správny postup údržby
Pre majiteľov pálených strešných škridiel uvádza Rudolf Prus, technik pre strešné škridly Tondach, pár cenných rád, ako správne udržiavať túto krásnu krytinu a predĺžiť tým jej životnosť: Najprv si prezrite strechu z diaľky, ako ju vidia susedia a okolie. Venujte pozornosť každému viditeľnému poškodeniu strešných škridiel, ako sú praskliny alebo otvory.
Ak nájdete na streche viditeľné nečistoty, ako napríklad lišajníky alebo machy, použite kefu alebo dlhú metlu na ich odstránenie. S vysokotlakovým čističom odporúčam zaobchádzať veľmi opatrne, aby nedošlo k posunutiu škridly či masívnemu vniknutiu vody pod krytinu.
Pozornosť venujte tiež strešným žľabom, ktoré môžu byť zanesené lístím, vetvami a inými nečistotami. Pravidelne ich kontrolujte a čistite, aby bol zaistený správny odtok vody zo strechy. Vyvarujte sa však používaniu chemických postrekov a prípravkov, ktoré nájdete v regáloch hobbymarketov. Ich aplikácia môže prírodný materiál škridiel trvalo poškodiť. Nevyplatia sa ani domáce experimenty s modrou skalicou, ktorá môže ovplyvniť farbu krytiny. Podobné chemikálie predstavujú nebezpečenstvo pre človeka aj pre okolitú prírodu.
V neposlednom rade skontrolujte okolie a overte, či nie sú stromy príliš blízko strechy a nemôžu tak ohroziť strešné škridly padajúcimi vetvami. Včasné odstránenie vetiev a kríkov, ktoré sa dotýkajú strechy, môžu predísť zničeniu strechy.
Pravidelná kontrola strechy je alfou a omegou predĺženia životnosti strešných škridiel. Preto na ňu nezabúdajte a venujte jej čas ideálne dvakrát ročne.
Čítajte tiež: