Väčšinu dňa trávime v uzavretých priestoroch, ale náš organizmus potrebuje na správne fungovanie práve denné svetlo. Strešné okná vpustia do interiéru zhruba dvakrát viac denného svetla ako zvislé fasádne zasklenie s rovnakou plochou. Zároveň sú zaujímavým architektonickým prvkom a ich využitie je skutočne pestré. Hodia sa prakticky do všetkých typov budov, vrátane moderných bungalovov či starých priemyselných hál prechádzajúcich konverziou na verejné budovy alebo moderné byty.
Strešné okno nielen do podkrovných priestorov
Strešné otvory v podkroví starších domov a chalúp sú nestarnúcou a osvedčenou klasikou. V súčasnej architektúre sa ale stále viac stretávame s rodinnými domami s plochou strechou. Ani tie však nemusia byť o tento vysoko praktický a dizajnový prvok ochudobnené. Rovné či kopulovité strešné okná sa v tomto prípade hodia nielen do väčších miestností, ktoré potrebujú dodatočné osvetlenie, ale aj do malých priestorov s malými alebo žiadnymi oknami.
V bungalovoch stačí priznať krov
Strešné okná je možné inštalovať aj do moderných bungalovov s väzníkovou strechou. Odhalenú konštrukciu je možné ponechať buď v prírodnom drevenom prevedení, alebo trámy zakryť sadrokartónom. Obe varianty fungujú ako pútavý dizajnový element a zároveň používateľom zaistia dostatok čerstvého vzduchu. Cielene tak môžete osvetliť akýkoľvek priestor, napríklad kuchynský kút či stôl v pracovni. Prirodzené solárne zisky navyše v chladných mesiacoch prispievajú k ohrevu interiéru a znižujú náklady na umelé osvetlenie, a to až o tretinu. Do bungalovov sa často inštalujú aj svetelné šachty alebo svetlovody.
Skutočne široký výber
Možností, ako strešné okná rozmiestniť, existuje niekoľko. Do strešnej krytiny ich možno zasadiť buď samostatne, alebo ich zabudovať v zostave nad sebou či vedľa seba. Kombináciu je možné navrhnúť podľa používateľových predstáv. Módne sú tiež strešné balkóny. V ponuke či už českých tak aj slovenských firiem dnes nájdete takisto posuvné veľkoformátové varianty, ktoré sa vyrábajú na mieru konkrétnemu priestoru.
Obyvatelia niektorých bungalovov môžu trpieť nedostatkom svetla. Otvorením centrálnej časti domu do krovu a umiestnením okna do strechy vznikne atraktívny interiér. Zdroj: Zastolskiy VictorKtoré faktory máme brať pri výbere do úvahy?
Primárnou funkciou strešného okna je prevetrať a prežiariť interiér. Táto požiadavka by však nemala zatieniť ďalší dôležitý faktor, ktorým je výhľad z okna, a teda aj jeho správne umiestnenie. Často sa stáva, že používateľ zvolí príliš malé okná, ktoré mu nezaistia dostatok svetla. Plocha okna by mala zodpovedať približne 10 až 12 percentám celkovej úžitkovej plochy miestnosti. Pri výbere správnej veľkosti je dôležité vziať do úvahy aj sklon strechy a výšku osadenia. Čím vyššie je okno umiestnené, tým viac dokáže miestnosť presvetliť.
Ďalej je potrebné vybrať vhodný spôsob otvárania. Existujú varianty kyvné, výsuvno-kyvné a výklopno-kyvné. Pri riešení s bežným kyvným (otáčavým) otváraním zasahuje krídlo do priestoru, čím môže zabraňovať výhľadu a pohybu v miestnosti. Pokiaľ máte strechu s nízkym sklonom (30 až 55 stupňov), vyberajte výklopno-kyvné otváranie s horným závesom. Zlatým stredom je výsuvno-kyvný variant, s osou otáčania posunutou do hornej štvrtiny rámu.
Dôležitú úlohu pri výbere zohráva aj materiál okenného rámu a typ zasklenia, ktoré ovplyvňujú tepelnotechnické vlastnosti okna. Ľudia stále častejšie volia plastové riešenia, ktoré od svojich začiatkov prešli už dlhú cestu a dnes sa svojimi vlastnosťami dokážu vyrovnať tým dreveným. Aby oknami nezatekalo, neprefukovalo alebo aby sa nerosili, voľte najlepšie izolačné sklá s nízkou tepelnou priestupnosťou. Napríklad do podkrovia sa hodí nízkoenergetické trojité zasklenie, ktoré zníži súčiniteľ prestupu tepla celým oknom až na 0,82 W/(m²K).
Pomyselnou čerešničkou na torte je výber kvalitného tienenia. Interiérové horizontálne žalúzie by mali byť doplnené aspoň vonkajšími roletami, prípadne markízami.
Čítajte tiež:
Zdravší domov s Veluxom