Nová stena medzi spálňou, knižnicou a kúpeľňou je celá vymurovaná zo sklenených tvárnic. Kúpeľňa je vďaka tomu presvetlená denným svetlom aj napriek tomu, že sa nachádza vo vnútri dispozície bytu a bez vlastných okien. Cez chodbu s knižnicou prestupuje svetlo zo spálne ďalej do stredu dispozície. "Sklenené tvárnice nie sú číre, ale pieskované. Zabezpečujú tak dostatok svetla ale aj súkromie v kúpeľni. Siluety holých postáv sú znateľné, ale rozostrené, cenzurované,” vysvetľujú autori z pražského ateliéru COLLARCH.
Výrazným prvkom obývacej izby je meter hlboká šatníková skriňa, s dverami z galvanicky pozinkovaného plechu. Efekt olejovej škvrny sa mení počas dňa a s množstvom svetla v miestnosti. “Zdalo by sa, že po čase táto paráda omrzí a bude pôsobiť skôr rušivým dojmom. Opak je ale pravdou. Pohľad na plechovú stenu je veľmi upokojujúci. Farebne ladí s drevenou podlahou a odrazivosť plechov presvetľuje inak tmavý roh bytu,” hovoria architekti. Hrubosť povrchu plechov, nepresnosti a škrabance z výroby vo fabrike vnášajú do interiéru zaujímavú patinu.
Roh šatníkovej skrine je pri pohľade z kuchyne obložený tónovaným zrkadlom. “Čiastočne tak plní funkciu klasického zrkadla pri vstupe do bytu. Zrkadlo sme volili tmavo zafarbené, nie číre. Je súčasťou hmoty skrine a farebne dobre sedí ku galvanizovaným plechom. Číre zrkadlo by pôsobilo rušivo,” približujú svoje uvažovanie autori.
Originálne kazetové drevené dvere sa v byte bohužiaľ nezachovali. Architektom sa však podarilo získať obdobné dvere aj s obložkami z jednej “búračky” v Brne. Osadili ich priamo do sklenenej priečky medzi knižnicou a spálňou a ďalej aj na WC.
Steny bytu sú len lokálne vyspravené a natreté jednou vrstvou farby v lomenom odtieni bielej. V spálni nájdeme repasovanú pôvodnú doskovú podlahu. Do chodby a obývacej izby navrhli architekti nové dubové parkety. Špecifické požiadavky na odolný povrch v predsieni a kuchyni napĺňa veľkoformátová dlažba so špecifickou textúrou liateho betónu. Podlahu WC tvoria zvyšky pôvodnej dlažby, doplnené betónovou stierkou.
Neštandardne vysoké kuchynské skrinky slúžia v hornej časti ako sezónny úložný priestor pre celý byt. Rovnaké využitie má tiež priestor nad WC, prístupný tiež priamo z kuchyne.
Vodovodné a odpadové potrubie v miestach pôvodnej kúpeľne sa po zmene dispozície ocitlo exponované v rohu obývacej izby. “Rozhodli sme sa ho nazamurovať do šachty, ale zakryť na mieru ušitou tzv. turnýrou, ktorá zaberá menej miesta v obývačke než klasicky vymurovaná alebo sadrokartónová šachta,” vysvetľujú architekti. Záclony v spálni nezakrývajú iba okno, ale prebiehajú pozdĺž celej steny, čím podľa slov autorov vytvárajú jednotnú kulisu medzi interiérom a ulicou. Medzi zaujímavé detaily patrí polohovateľná stropná lampa alebo betónové závesné svietidlo.
Zdroj:
https://www.archinfo.sk/diela/interier/byt-vytvarnicky-a-architekta-praha-nusle.htmlČítajte tiež: