Farebnosťou jednotlivých častí interiéru môžeme ľahko zmeniť vnímanie priestoru aj naše psychické rozpoloženie. Je všeobecne známe, že vďaka určitým odtieňom sa nám lepšie spí, iné naopak podporujú našu pracovnú výkonnosť a ďalšie skvele rozprúdia konverzáciu. V bytovom dizajne sú obľúbené predovšetkým teplé a neutrálne tóny. Pokiaľ ale patríte skôr medzi zástancov studených farieb, naučíme vás, ako s nimi pracovať, aby bol výsledok čo najlepší.
Bledo modrá do tmavých interiérov
Na úvod si pripomeňme, že farby sa delia na studené a teplé. Hrejivo pôsobiaca žltá, oranžová, hnedá či červená zlepšujú našu náladu, podporujú chuť do jedla a zvyšujú pocitovú teplotu v miestnosti. Najčastejšie sa používajú do chodieb, obývacích izieb a detských izieb. Modrá, fialová a zelená naopak našu myseľ upokojujú a zároveň zlepšujú schopnosť koncentrácie. Svojim chladivým efektom sú vhodné do izieb s množstvom slnečného svetla, ktoré najmä v letných mesiacoch potrebujeme ochladzovať. Svoje uplatnenie nájdu predovšetkým v spálňach, kúpeľniach, pracovniach a v malých a tmavých miestnostiach.
Zlaté pravidlo 60–30–10
Svetlé varianty studeného spektra prinášajú úľavu pre zrak a podporujú relaxáciu, aplikovať ich je možné aj na väčších plochách. S tými sýtymi ale nakladajte opatrne, vo veľkom množstve môžu pôsobiť neprirodzene a „tvrdo”. Harmonického spojenia docielime kombináciou farieb rovnakého tónu v rôznej intenzite. Výraznejšieho efektu naopak dosiahneme kombinovaním farieb protikladných. Pomôckou nám môže byť pravidlo 60–30–10, ktoré hovorí, že 60 percent miestnosti by mal tvoriť jeden neutrálny odtieň. Ten druhý môže byť pokojne výraznejší a zaberať by mal maximálne tretinu priestoru. Najodvážnejšiemu odtieňu potom patrí zhruba 10 percent plochy.
Modrá bojuje so stresom, zelená so zlou náladou
Poďme sa bližšie pozrieť na konkrétne príklady použitia. Typickým zástupcom chladných odtieňov je modrá. Na telo aj myseľ má harmonizujúce účinky a preto sa najviac hodí do spálne, kúpeľne, pracovne alebo chodby bez okien. Jej nespornou výhodou je, že sa dá veľmi ľahko skombinovať s inými farbami – v spojení s ďalšími studenými odtieňmi dokáže interiér schladiť, zatiaľ čo s teplými pieskovými tónmi môže byť hrejivá. V našom zozname by nemala chýbať ani farba symbolizujúca prírodu, pokoj a harmóniu, teda zelená. Aj u nej záleží na tom, aký jej variant zvolíme: žltozelená pôsobí sviežim a mladistvým dojmom, kým temne zelená dodá priestoru nádych luxusu. Zelenú môžeme v dome aplikovať takmer kdekoľvek, od pracovne po obývaciu izbu. Jediné miesto, kde by sme si na ňu mali dávať pozor, je kuchyňa. Trendy aktuálne rúca mätovo zelená, ktorá vyzerá skvele predovšetkým v spálňach, a to napríklad v spojení so svetlým drevom.
Fialová ako trendy voľba
Pokiaľ vo fialovej prevláda červená, radíme ju do teplého spektra a pokiaľ modrá, patrí do chladných farieb. V interiéroch pôsobí fialová exkluzívne a hodí sa či už do obývacej izby, tak do spálne. Vynímať sa bude na zamatovom nábytku a ťažkých textíliách. Opäť záleží na tom, v akom množstve ju použijeme a akými doplnkami podporíme jej účinok. Napríklad kombinácia bielo-fialovej vytvorí elegantné prostredie, zatiaľ čo pomocou čierno-fialovej docielime dramatický dojem. Netradičnou voľbou je mix na motívy lesného ovocia (fialová – modrá – červená).
Čítajte tiež: