Inými slovami - pôvodne schátraný objekt mlyna bol prestavaný na štýlovú reštauráciu. Základné informácie o priebehu zmeny mlyna na nemlyn, ktorá trvala osem mesiacov, nám podal vlastník stavby, investor a generálny dodávateľ (majiteľ stavebnej firmy) v jednej osobe, ktorý je zároveň jedným z 19 projektantov - Ing. Daniel Kozel: „Našou snahou bolo zachovať pôvodný ráz stavby a maximálne využiť pôvodných materiálov - kameňa, dreva a lícoviek - a tieto buď vrátiť do pôvodných konštrukcií, alebo ich použiť nanovo. Kompletne nová je strecha z gumovej membrány (pozn. red .: na báze EPDM gumy), na nej je položená geotextília a následne prírodné kamenivo."
Viac v krátkom rozhovore:
Ako bola riešená nadstavba vonkajšej terasy?
Terasa má presklené zábradlie umožňujúce dokonalý pohľad na susediaci zámok a zámocký park. Prístup na ňu pre hostí je zvnútra a najmä pre turistov a cyklistov z vonku po drevených schodoch.
Pri príchode k nemlynu upúta funkčné vodné mlynské kolo aj s figurínou vodníka …
Pri búracích prácach sme objavili pôvodné stavebné konštrukcie mlynského náhonu. Ich obnova spočívala v položení presklenej podlahy v interiéri, takže hosťom doslova pod nohami tečie voda. Inak je podlaha z čadiča a teda vydrží prípadné povodne aj chôdzu v cyklo-topánkach. Nové mlynské koleso môže byť v budúcnosti vybavené generátorom na výrobu elektrickej energie pre ohrev teplej vody. Dažďová voda je zvedená do záchytky a využívaná pre splachovanie sociálneho zariadenia. A spomínaný vodník? Toho zvarili naši zámočníci zo železného šrotu.
Množstvo práce bolo aj s okolím
Okrem citlivo zrekonštruovaného objektu v havarijnom stave, sme zlikvidovali okolitú čiernu skládku s 3 500 tonami odpadkov, sute a zeminy, revitalizovali vzrastú zeleň, vyhubili invazívnu krídlatka japonskú, čiastočne opravili most a spevnili brehy, zriadili chodníky pre turistov a odpočívadlo pre cyklistov na medzinárodnej cyklotrase. Čiastočne sme upravili aj susediace komunikácie a plochy v majetku mesta.
Spomenúť by sme mali aj obnovu exteriéru, interiéru a ďalšie použité materiály a remeselné práce...
Obvodové kamenné murivo je pôvodné, všetky dvere sú na elektrický pohon, bezrámové sklenené okná veľkosti až 2 x 2 metre prechádzajú do sklenenej podlahy, rámové okná a dvere majú drevené rámy. Spevnené plochy sú na želanie pamiatkarov bez dlažby.
Slovo redakcie na záver
Radi dodávame, že vďaka úsiliu všetkých zúčastnených a množstve stavbárov z dodávateľskej firmy majú Kravaře ďalšie, telu a oku lahodiacu stavbu, všestranne oživujúcu a skrášľujúcu celé okolie. A to, prosím, stojí vo vodnom toku, v záplavovej oblasti, ochranných pásmach a v blízkosti pamiatkovo chránených stavieb. Pokojne by sa pre vyššie popísané teritórium hodil slogan: V tejto reštaurácií je lepšie ako na svete.
Súvisiace články: